1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TEK BİR YENİ VATANDAŞA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK'
TEK BİR YENİ VATANDAŞA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

'TEK BİR YENİ VATANDAŞA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK'

Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği, kayııt dışılık ve ihaleler konusunda destek almak amacıyla ziyaretler başlattı

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği (KTTB), kayıt dışılık ve ihaleler konusunda destek almak amacıyla bugün ziyaretlere başladı.  İlk önce Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP)’ni, ardından da Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)’ni  ziyaret eden KTTB taşeroncuların sorunları ile ilgili birer dosya verdi.

 

KTTB Başkanı Osman Amca yaptığı açıklamada, ülkenin en büyük sorununun kayıt dışı yaşam ile kayıt dışı işçilik olduğunu belirtti ve “Bizleri direk etkilediği gibi, sosyal ve ekonomik olarak da büyük boyutlara ulaşmış durumdadır” dedi.

 

KKTC’de yapılacak işler için Türkiye’de ihaleye çıkılması konusunda ise Amca, KKTC şirketlerinin büyük ihaleler için gerekli araç ve beyin gücüne sahip olduğunu ancak ihalelerin Türkiye’den şirketlere verilerek bilinçli bir şekilde KKTC’deki büyük şirketlerin batırılmaya çalışıldığını savundu.

 

Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik krizden dolayı Güneyde çalışan Kıbrıslı Türklerin açığa alındığını, bunun da kaçak iş gücü ile birleştiğinde ekmek kavgasının daha da zorlaştığını kaydeden Amca, “Bir yeni vatandaşa veya bir yeni beyaz kimliğe daha tahammülümüz yoktur” ifadelerini kullandı.

 

ÇAKICI

 

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, yerli işadamının ve yerli müteahhitlerin desteklenmesi taraftarı olduğunu, partinin hazırladığı ekonomik program kitapçığının da bununla ilgili tedbirler içerdiğini kaydetti.

 

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la KKTC ziyaretinde yaptığı görüşmeye de değinen Çakıcı, Erdoğan’a ihalelerin Türkiye’de açılmasının KKTC’deki şirketleri zor durumda bıraktığını aktardığını, ancak Erdoğan’ın KKTC’de büyük projeler için aranan nitelikte şirketlerin bulunmadığı görüşünde olduğunu kaydetti.

 

Nüfus konusunda ise Çakıcı, sadece evlilikten her yıl 3 bin kişinin vatandaş yapıldığını, evlilik dışı vatandaş yapılmasının doğru olmadığını Erdoğan’a aktardığını kaydetti.

 

 

Osman Amca ziyaret sırasında yaptığı konuşmada kayıt dışı yaşamın yarattığı sorunların sadece taşeronların değil, tüm toplumun sorunları olduğuna işaret ederek, bu sorunun giderilmesine yönelik olarak herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini vurguladı. Amca, “Hükümetin sivil toplum örgütleriyle istişare etmeden aldığı karardan rahatsızız” diye konuştu.

 

YORGANCIOĞLU

 

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise CTP-BG’nin her zaman kayıt dışı yaşama karşı mücadele veren bir parti olduğunun altını çizdi ve Bakanlar Kurulu’nun gündemine aldığı kayıt dışı yaşama yönelik af konusunun kayıt dışı istihdamı teşvik edeceğini, sosyal yükümlülüklerini yerine getirenler aleyhine ise büyük bir dengesizlik yaratacağını vurguladı. Yorgancıoğlu, CTP-BG’nin bu duruma asla izin vermeyeceğini ve sonuna kadar mücadele edeceğini kaydetti.

Beyaz kimlik konusuna da değinen Yorgancıoğlu, hükümetin bu hakkı sadece sosyal yükümlülüklerini yerine getirerek kayıtlı iş yaşamına dahil olan kişilere tanıması gerektiğinin altını çizdi.  

 

 

Bu haber toplam 703 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler