1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Tehlikeli oyun !
Tehlikeli oyun !

Tehlikeli oyun !

UBP hükümetinin Kıbrıslı Türk halkına verdiği zararın boyutu her geçen gün daha da artıyor. Ülkemizde sosyal gerilim her geçen gün artıyor, her geçen gün bir farklı konu ile ilgili aldıkları kararlar ile hükümet olma pahasına toplumu yok etmenin, yerle bi

A+A-

 

UBP hükümetinin Kıbrıslı Türk halkına verdiği zararın boyutu her geçen gün daha da artıyor. Ülkemizde sosyal gerilim her geçen gün artıyor, her geçen gün bir farklı konu ile ilgili aldıkları kararlar ile hükümet olma pahasına toplumu yok etmenin, yerle bir etmenin gözü dönmüşlüğü ile hareket ediyorlar.

Sosyal gerilimi azaltmak adına ise ne Cumhurbaşkanı’ndan ne de Başbakan’dan en küçük bir işaret alınamıyor. Polisin eylemcilere karşı uyguladığı şiddet karşısında Başbakan’a yaptığımız soruşturma açılması önerisi veya Cumhurbaşkanı’na yapılan toplumu kucaklama çağrısı hiç bir şekilde dikkate alınmıyor.

Memleket yadırganacak suçların her gün ayyuka çıktığı, mafya- kumar- fuhuş- uyuşturucu ekseninde sıkıştırıldığı bir yangın yerini andırıyor. 

Yurttaşlık yasası ve Yabancılar ve Muhaceret Tüzüğü’nde yapılması planlanan değişiklikler  ile UBP hükümeti, Kıbrıslı Türklerin toplumsal varlığını yok etmeye karar vermiş durumda.

Bu kapıyı önceki hükümet açtı gibi UBP’nin sorumluluğunu azaltıcı yaklaşımlarda bulunmak, bugün içinde bulunulan durumu göz ardı etmek ve UBP’ye can simidi atmak demektir. İsteyen bunu yapsın. Ancak geçmiş hükümetin hangi adımı hangi koşullarda ve hangi çerçevede attığını da araştırmadan kanaat oluşturmak, ciddi kolaycılık, ucuz siyaset olur.

Çok açıktır, Kıbrıslı Türk toplumunun varlığı ve siyasi iradesinin sulandırılmaması için, 2004 yılı dikkate alınarak değerlendirme yapmak ve evlilik dışında herhangi bir yeni vatandaşlığa karşı çıkmak gerekmektedir.

Bunun ötesinde atılacak adımlar, yıllardır mücadele edilen “gelen Türk giden Türk” mantığının bir tekrarı olacak ve Kıbrıslı Türk kimliği yerine, kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Türklere doğru bir geçiş yaratacaktır. Bu durum toplum olma bilincini, duygusunu ve iradesini  tamamen ortadan kaldıracaktır. Kıbrıs Türk kimliğini, sosyal yapısını ve kültürünü daha da yok etmeye yönelecektir.

Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan ve ekonomik olarak güçlü bir toplum olarak Türkler modeli, Kıbrıslı Türklerin kabul edebileceği bir olgu, tercih değildir.

UBP, kendi toplumunun altına dinamit koyarken, kendi kendini de yok ettiğinin ne denli farkındadır?

Yasa ve Tüzük’te Meclis’i yok sayarak yapılması öngörülen değişiklikler, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi anlamda reddedilmesi gereken ve yıllardır, bu topraklarda onuru ile yaşayan halka karşı işlenmiş en ciddi suçtur.

Küreselleşen dünyada, Kıbrıslı Türk halkının her düzeyde bu duruma sessiz kalması asla düşünülemez !

Varlığımızı yok etme adına, (üstelik toplumu, -meclisi ve hukuğu- yok sayarak) atılacak her adıma karşı tepkimiz sınırsız olacaktır.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 865 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler