1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TEHDİT YOK
TEHDİT YOK

TEHDİT YOK

RMMO üssündeki şiddetli patlama sonrasında yapılan ilk ölçümlerde kamu sağlığı açısından bir tehlike bulunmadığı sonucuna ulaşıldığı haber verildi

A+A-

RMMO üssündeki şiddetli patlama sonrasında yapılan ilk ölçümlerde kamu sağlığı açısından bir tehlike bulunmadığı sonucuna ulaşıldığı haber verildi.

Alithia, Rum yetkililer tarafından Zigi (Terazi) bölgesinde yapılan hava kalitesi ölçümlerinde havada asılı partikül (parçacık), Kükürt Dioksit (SO2) ve Azot Dioksit (NO2) yoğunlaşma miktarının sınır değerlerinin altında olduğunun saptandığını yazdı.

Habere göre dünkü ölçümlerde asılı partikül oranı 38 mg/metreküpün altında SO2 2 mg/metreküpün altında ve NO2 de 32 mg/metreküpün altında saptandı.

Rum Sağlık Bakanı  Hristos Patsalidis, Rum Kimya Laboratuarı tarafından patlamanın ilk gününden beridir yapılan ölçüm ve analizlerde radyasyon miktarının, doğal sınırın altında olduğunu saptandığını söyledi.

Rum Kimya Laboratuarı Müdürü Popis Kanaris ise, patlama alanından alınan toprak ve su örnekleri üzerinde yapılan ölçümlerde kamu sağlığının şimdilik tehdit altında olmadığını, toprakta uranyuma, su analizlerinde de ağır metaller ve patlayıcı madde kalıntısına rastlanmadığını, gıdalarda da patlama kaynaklı ağır metal veya toksik kalıntısı saptanmadığını aktardı.

Fileleftheros, Vasiliko santrali bölgesinde yapılacak temizlik çalışmalarının haftalarca sürebileceğine de dikkat çekti.

 

Bu haber toplam 698 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler