1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP'NİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
TDPNİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

TDP'NİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Kıbrıs sorununun çıkmaza girdiğini savunan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), erken çözüm için öngördüğü 9 maddelik “güven artırıcı önlemler paketi” açıkladı. “GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER” Mehmet Çakıcı, 9 maddelik “güven artır

A+A-

“BİR ÜLKENİN BAŞBAKANI’NA KÜFÜR EDİLMESİNİ TASVİP ETMEYİZ”

Kıbrıs sorununun çıkmaza girdiğini savunan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), erken çözüm için öngördüğü 9 maddelik “güven artırıcı önlemler paketi” açıkladı.

 “GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER”

Mehmet Çakıcı, 9 maddelik “güven artırıcı önerilerini” şöyle açıkladı:

“1.Türkiye 2005’te imzaladığı Gümrük Birliği Protokolünü uygulama yükümlülüğünü yerine getirerek, Limanlarını ve Havaalanlarını Kıbrıs Cumhuriyeti bandıralı gemilere ve hava trafiğine açmalıdır.

2. Direk Ticaret Tüzüğü hayata geçirilerek, Mağusa Limanı, Avrupa Birliği (AB) gözetimi altında, uluslar arası ticarete açılmalıdır.

3. Yeşil Hat Tüzüğü’nün kapsamı genişletilerek, Kıbrıslı Türklerin de, Türkiye ve Kıbrıs Cumhuriyeti arasında gelişecek ticari işbirliğine entegre edilmesi sağlanmalıdır.

4. Maraş’ın BM kararları çerçevesinde, BM gözetiminde, AİHM kararlarına da uygun olacak şekilde aşamalı olarak mal sahiplerine iade edilmelidir.

5. Ercan Havaalanı’ndan AB gözetiminde uluslar arası uçuşlara izin verilmelidir.

6. Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve her iki Kıbrıslı toplum adadaki asker sayısını saptayabilecek bir mekanizma geliştirdikten sonra, karşılıklı asker sayısında indirime gidilmesi sağlanmalıdır.

7. Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler çözüme kadar giden süreçte karşılıklı olarak idari birimleri işbirliğini başlatmalı ve geliştirmelidir.

8. Kıbrıs’ın hem Kuzeyi’nde hem de Güney’inde ortak olarak, BM ve AB gözetiminde, nüfus sayımı yapılmalı ve adanın nüfusu ve adada yaşayan kişilerin statüleri belirlenmelidir.

9. İki toplumun ticari ve sosyal ilişkilerini geliştirilmesi teşvik edilmelidir.”

“KRİZ VAR”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Türkiye’nin gümrük birliği çerçevesinde limanlarını açmayı zaten kabul ettiğini ama Kıbrıs Rum tarafının bunu kabul etmediğini belirterek, “Dolayısıyla bir kriz var. Burada sadece Kıbrıslı Rumlar ve Türkiye’nin mi çıkarı olacak? Kıbrıslı Türkler de Ercan Havalimanı’nın uluslararası uçuşlara açılmasını masaya sürmelidir” diye konuştu.

Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının Türkiye’yle ilişkilerinin kötüye gitmesini kimsenin istemediğini; mitingler için kullanılan “besleme” lafını hiç doğru bulmadıklarını kaydederek, Kıbrıs Türk halkının bundan kırıldığını söyledi.

Mehmet Çakıcı, TC Başbakanı Erdoğan bunu belli bir kesime söylese de doğru bir yaklaşım olarak değerlendirmediklerini ve Kıbrıs Türk halkının tümüne söylenmiş kabul ettiklerini kaydederek, şöyle konuştu:

“KÜFÜR EDİLMESİNİ DE TASVİP ETMEDİK”

“Ama bir başka ülkenin başbakanına küfür edilmesini de hiçbir zaman tasvip etmedik. Sonuçta bugün Sayın Erdoğan’ı havaalanında karşılamaya gidecekler var; bunların da hangi gruplar olduğu da düşündürücüdür. Ama bir taraftan da Türkiye tarafından dayatılan ekonomik paketin uygulanmasına bağlı bir takım protestolar da doğaldır. Eğer bir ekonomik paketin arkasında Türkiye varsa, protesto edileceği yer de Türkiye hükümetidir ve bunun başındaki kişidir. Bunu da gayet doğal karşılıyoruz.”

TDP Genel Başkanı Çakıcı, Başbakan Erdoğan’la “yalakalık ve yağcılık için değil, Kıbrıs Türk halkını temsil eden bir parti olarak görüşeceklerini, Kıbrıs Türk halkının bütün taleplerini ileteceklerini” ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1071 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler