1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP'Lİ ÜYELER TOPLANTILARA KATILMAYACAK
TDPLİ ÜYELER TOPLANTILARA KATILMAYACAK

TDP'Lİ ÜYELER TOPLANTILARA KATILMAYACAK

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Toplumcu Demokrasi Partisi Belediye Meclisi üyeleri, belediye meclisi toplantılarına katılmayacaklarını açıkladı

A+A-

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Toplumcu Demokrasi Partisi Belediye Meclisi üyeleri, belediye meclisi toplantılarına katılmayacaklarını açıkladı.

Buna göre, TDP’yi Belediye Meclisi’nde temsil eden 2 üye, “LTB soruşturma neticesinde hukuken temizlenmeden; çalışanların ileride doğacak aylık ücretlerinin teminatı gösterilmeden; çalışanların tüm geçmiş sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primleri eksiksiz olarak yatırılmadan; Belediye kasasına giren veya devletten belediyeye aktarılan paralar kuruşuna kadar kime, nereye ve hangi amaçla harcandığı belediye başkanınca belgelendirilmeden; Belediye Başkanı daha derin bir incelemeye yardımcı olmak için istifa etmedikten sonra ve Belediye meclis toplantılarında şeffaflık yönünde yasal değişiklikler yapılmadan” hiçbir toplantıya nisap sağlamak amacıyla katılmayacak.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da “LTB katilleri” yargılanmadan, belediyenin yeniden yapılanmasını konuşmalarını mümkün olmadığını söyledi. Çakıcı, “Bataklığın üzerine yeni bir bina yapamazsınız. Sorumlular hukuken ortaya çıkıp yargılanmadan, belediyenin nasıl yapılanacağını konuşamazsınız” dedi.

Mehmet Çakıcı, bugün TDP’de düzenlediği basın toplantısında, MYK üyeleri, TDP’li LTB Belediye Meclisi üyeleri ve hukukçularla gerçekleştirdikleri LTB ile ilgili değerlendirmeyi aktardı. Toplantıda TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, belediye meclis üyeleri ile MYK üyeler de hazır bulundu.

“DENETİMSİZLİK, USULSÜZLÜK, YASA DIŞILIK...”

Mehmet Çakıcı, LTB’nin içine sürüklendiği durumun Kıbrıs Türk halkını derinden etkilediğine işaret ederek, sorunun çözülmemesinin herkesi çileden çıkardığını söyledi.

Sayıştay raporuna göre Lefkoşa Türk Belediyesi’nin toplam 142 Milyon TL’lik borcun altına sokulduğunu kaydeden Çakıcı, “Sorun bununla da kalmayarak devam etmekte ve yine Sayıştay’ın son raporuna göre her ay yaklaşık 2,770,000 TL açık vermektedir, sorun bugün de devam etmektedir” dedi.

Çakıcı, denetimsizliğin, usulsüzlüklerin, yasa dışılıkların ve keyfi uygulamaların LTB’yi çok zor duruma soktuğunu söyleyerek, şöyle devam etti:

“Yasal kriterlere uyulmadan istihdam edilenler, işe gelmediği halde bütçeden para çekenler, sözleşme bittiği halde çalıştırılanlar, sabıka kaydına göre LTB’de çalıştırılmaması gereken personelin çalışması, partizanlık ve israf LTB’de yapısal bozuklukların da oluşmasına neden olmuştur. Belediye içindeki kötü yönetim, bozulan ilişkiler, hakaretler, bağırıp çağırma ve küfürler, karanlık özellikli kişilerle ilişkiler ve bu kişilerin belediye içindeki faaliyetleri LTB’nin yalnız ekonomik çöküntüye değil, yapısal olarak da bozulmasına yol açmıştır.”

“SORUMLULAR SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMELİ”

Mehmet Çakıcı, LTB’de yaşananlarda sorumluluğun önce Başkan’da, daha sonra da bu sürece göz yumanlarda olduğuna belirterek, sorumlu mevkilerde oturanların bulundukları mevkiinin sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

Çakıcı, “Tüm bunlara uzunca süre göz yumulmuştur. Alınan borçların akıbetleri ve nereye harcandıkları belli değildir. Cumhurbaşkanı’ndan Başbakan’a, ilgili bakanlara ve belediye başkanına kadar herkes birbirinin açığını bilmekte ve herkeste birbirini kollamaktadır” dedi.

TDP’nin, LTB’nin gidişatıyla ilgili tüm sorunları ve yasa dışılıkları 2010’da tespit ettiğini ve Başbakanlık Denetleme Kurulu, Sayıştay ve Savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Çakıcı, “TDP’nin 2010 yılında yaptığı suç duyuruları dikkate alınıp soruşturma ve inceleme yapılsaydı, bugünkü rapor 2 yıl önce hazırlanacak ve belediye batma noktasına gelmeden soruna çare üretilmiş olacaktı” şeklinde devam etti.

LTB NASIL DÜZELEBİLİR?

Mehmet Çakıcı, LTB’nin düzelebilmesi için atılması gereken adımları konusunda da önerilerde bulundu.

Sayıştay raporunda belirtilen 487 kişilik yasadışı istihdamı gerçekleştirenlerin hukuki sorumluluğuna vurgu yapan Çakıcı, alımlarda imzası olan yetkili kişiler ve hükümetin hukuki ve mali kusuru bulunduğunu savundu. Çakıcı, “Belediyeyi bu hale getiren bu sorumlulardan hesap sorulmalıdır. Partimiz açısından ne kadar büyük bir onurdur ki, belediye meclisinde bizi temsil eden üyelerimiz hiçbir yasa dışılığın ve usulsüzlüğün altına imza atmamıştır” dedi.

Başsavcılığı göreve çağıran Çakıcı, Başsavcının hızla dosyayı etüt edip, polis genel müdürlüğünden geniş çaplı bir soruşturma yapması için talepte bulunması gerektiğini kaydetti. Çakıcı, suçluların en kısa sürede mahkemeye sevk edilip, yargılanmaları gerektiğini söyledi. Çakıcı, “Delillerin karartılmaması, suçla bağlantılı kişilerin adayı terk etmemesi ve yapılacak soruşturmanın akamete uğratılmaması için savcılığın çok kısa sürede polisle birlikte soruşturma başlatması gerekir” şeklinde devam etti.

Çakıcı, belediyenin aldığı büyük miktarlardaki borç paranın nerelerde harcandığı veya nereye yatırıldığının belgeleriyle ispatlanması gerektiğini de belirtti. Çakıcı, “Bu yolla belediyeye ait paraların Cumhurbaşkanlığı veya yerel seçimlerde kullanılıp kullanılmadığı da rahatça ortaya çıkacaktır” dedi.

Mehmet Çakıcı, şöyle devam etti:

“Soruşturmanın cesaretle, eksiksiz ve derinlere inilerek yapılması halinde tüm bu usulsüzlüklerde sadece belediye başkanının değil, yürütme organının da bağlantılarının ortaya çıkacağına inanmaktayız. Eğer layıkıyla bir soruşturma yapılırsa sadece mahkemelerin değil, Yüce Divan’ın da çalıştırılmak zorunda kalacağını düşünüyoruz.”

“AMAÇ BELEDİYE BAŞKANINI AKLAMAK”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, bir soru üzerine, Başbakan İrsen Küçük’ün dün Meclis Başkanı Hasan Bozer’in siyasi parti başkanlarıyla gerçekleştirdiği toplantıda, LTB ile ilgili bir komisyon kurulması önerisinde bulunduğunu ancak TDP’nin bu öneriyi kabul edilebilir bulmadığını da açıkladı.

Çakıcı, “Usulsüzlükler ve yolsuzluklar dururken, başkan da yerinde otururken, böyle bir komisyon kurulması ve çalıştırılması belediye başkanının aklanmasından başka bir işe yaramayacak” dedi.

Mehmet Çakıcı, TDP’li belediye meclis üyelerinin LTB’de usulsüzlükler karşısında ne yaptığının sorulması üzerine, “Hiç önlerine bilanço gelmiyor. Görebildikleri yolsuzlukları, usulsüzlükleri engellemeye çalıştılar. Hayır oyu verdiler. Toplantıya girmediler. Ancak burada bir iktidar var. 22 kişilik belediye meclisinde çoğunluk UBP’nin. TDP’li 2 belediye meclisi üyesinin gücü nedir? Bunun takdirini size bırakıyorum” dedi.

Çakıcı ayrıca, TDP olarak 2010’da Başsavcılığa suç duyurusunda bulunduklarını yineledi.

 

 

 

Bu haber toplam 474 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler