1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP'Lİ KADINLARDAN 'LAİKLİK' TOPLANTISI
TDPLİ KADINLARDAN LAİKLİK TOPLANTISI

TDP'Lİ KADINLARDAN 'LAİKLİK' TOPLANTISI

TDP Kadın Örgütü, son dönemde ilahiyat bölümü açılması ve külliye tartışmalarını gerekçe göstererek “laiklik” temalı bir basın toplantı düzenledi

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Kadın Örgütü, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, son dönemde ilahiyat bölümü açılması ve külliye tartışmalarını gerekçe göstererek “laiklik” temalı bir basın toplantı düzenledi.

TDP Kadın Örgütü, geçtiğimiz cumartesi günü Güzelyurt’ta düzenlediği çay partisi ile başlattığı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliklerine, TDP Lefkoşa Örgütü binasında düzenlediği basın toplantısı ile devam ediyor.

TDP Kadın Örgütü Genel Başkanı Seval Oyaltan tarafından okunan basın bildirisinde, şöyle denildi:

“Bu kez kadın haklarından, kadına yönelik şiddetten, kadını istismardan, kadının siyasette yeterince yer alamamasından veya kadınların sosyal ve politik alanlardaki yaşadığı haksızlıklardan bahsetmiyoruz. Ancak bahsetmemek demek, bunları görmemek veya ilgilenmemek demek değildir. Bu anlamlı günlerde, zaten bu konuları işleyen birçok örgütümüz olacaktır.

TDP Kadın Örgütü olarak, sadece kadın haklarına karşı duyarlı olmadığımızı, toplumumuzun tüm kesimleri ve tüm sorunlarına karşı duyarlı bir örgüt olduğumuzu göstermek düşüncesi ile laiklikten bahsetmek istiyoruz ve laiklik konusunda düşündürtmek istiyoruz.”

Laikliğin ne “dinsizlik” ne de sadece “din ve devlet işlerini birbirinden ayırmak” anlamına gelmediği kaydedilen bildiride, “Laiklik hem dini özgürlük, hem de vicdani özgürlük demektir. Aslında Laiklik; dini yaşama özgürlüğüyle dini yaşamama özgürlüğünün birlikte ve toplumu kutuplaştırmadan, teminat altında tutabilmedir” denildi.

Kıbrıslı Türkler’in Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, laik değerler üzerinde kurulmuş, dini inançları tartışma konusu olmamış bir toplum olduğu kaydedilen bildiride, şunlar kaydedildi: “Ancak ne yazık ki, son günlerde ülkemizdeki iktidar sahipleri, özellikle laik eğitimi ortadan kaldıracak bir tutum sergilemektedirler. Din konularının okullara dayatılmasını ve Atatürk ilkelerinden çok uzak bir tutum sergilendiğini üzülerek görmekteyiz.”

Bildiride, Haspolat Meslek Lisesi’nde İlahiyat Bölümü açılması ve külliye yapımı planlarının, din ve vicdan özgürlüğünü baskıladığı gibi, insanları ötekileştirdiği, toplumu kardeşlikten, barıştan, sevgi ve hoşgörüden uzaklaştırdığı öne sürüldü.

Bildiride Atatürk’ün, “Laiklik prensibinde ısrar ediyoruz. Çünkü, milli iradenin, insanlığa mal olmuş değerlerin belki de en kutsalı olan özgürlük, ancak, lâiklik prensibine bağlanmakla korunabilir” sözlerine de yer verildi.

ETKİNLİK PROGRAMI

TDP Kadın Örgütü 7 Mart Çarşamba günü saat 18:30’da YDÜ Kütüphanesi’nde, “Değişen Dünyada Kadının Yeri” konulu panel düzenleyecek, 8 Mart Perşembe günü Lefkoşa’da Atatürk Büstüne çelenk bırakacak ve ardından “Sesini Al Da Gel” sloganıyla 19 örgütün katılımıyla yapılacak yürüyüşte yer alacak.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler