1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP VE DP'DEN ORTAK ÇAĞRI
TDP VE DPDEN ORTAK ÇAĞRI

TDP VE DP'DEN ORTAK ÇAĞRI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Demokrat Parti (DP), Cumhuriyet Meclisi’nin Lefkoşa Türk Belediyesi ile ilgili kararnameyi görüşmek amacıyla olağanüstü toplanamamasının ardından muhalefete “meclisten çekilme” çağrısında bulundu. TD

A+A-

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Demokrat Parti (DP), Cumhuriyet Meclisi’nin Lefkoşa Türk Belediyesi ile ilgili kararnameyi görüşmek amacıyla olağanüstü toplanamamasının ardından muhalefete “meclisten çekilme” çağrısında bulundu.

TDP ile DP, ayrıca Lefkoşa Türk Belediyesi için erken seçime gidilmesi önerisi yaptı.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ile DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun olağanüstü toplanma girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından basın toplantısı düzenledi. Cumhuriyet Meclisi Mavi Salon’da yapılan toplantıda TDP milletvekilleri Hüseyin Angolemli ile Mustafa Emiroğulları da hazır bulundu.

ÇAKICI

Mehmet Çakıcı, toplantıda yaptığı konuşmada, icraatlarını yaza bırakan UBP’nin ilk icraatının, meclis kapandıktan sonra LTB ile ilgili kanun hükmünde kararname olduğunu söyledi. Çakıcı, muhalefetin de bu durum karşısında boş durmayıp, konuyu tartışmak için meclisi olağanüstü toplantıya çağırdığını ancak bu girişimlerinin de başarısızlıkla sonuçlandığını kaydetti.

Çakıcı, “Anayasa’ya aykırı olan kanun hükmündeki kararname ekonomik değil, idari bir karardır. Yasa dışılık bununla da kalmıyor. Seçilmemiş kişi atanarak darbe yapıldı... Darbe olduğu için de Ceza Yasası’nın 47. ve 48. maddesine bağlı olarak İrsen Küçük, bakanlar kurulu ve kaymakamlıkla diğerlerinin 5 yıl hapsi istenebilir... Bugün yapılan demokrasinin ırzına geçmektir. Dolayısıyla bu darbecilerin demokrasiyi katletmesine seyirci kalamayız” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplanmış olsaydı, “Belediye meclis üyelerinden birinin belediye başkanlığına vekalet etmesi” ve “seçim” önerisinde bulunacağını kaydeden Çakıcı, çok şey yapılması gereken LTB’de öncelikle yeniden yapılanmaya gidilmesi gerektiğini söyledi. Çakıcı, “Pek çok yanlış yapıldı. Hem idari, hem de ekonomik yeniden yapılanma şart” şeklinde devam etti.

Çakıcı, Başbakanlık Denetleme Kurulu’ndaki dosyaların kaybolması konusuna da değinerek, “Ne zaman yanlış yaptı diye biri yargılanacak? Merak ediyorum... Kıbrıs Türk halkı darbecilere de, tecavüzcülere de gerekli cevabı verecektir. Onları halka havale ediyorum...” dedi.

Muhalefet olarak konunun üzerine gitmeye hazır olduklarını kaydeden Çakıcı, TDP olarak, gelecek pazartesi yeniden olağanüstü toplanılması için 3 imza bırakacaklarını ve erken seçim önerisinde bulunacaklarını söyledi. Çakıcı, konuşmasını “Meclisten çekilme dahil olmak üzere her şeyi yapmaya hazırız” sözleriyle tamamladı.

DENKAŞ

Serdar Denktaş da konuşmasında, LTB sorununun hükümetin ve belediye sorunu olduğunu ancak çözüm yöntemi olarak ortaya çıkan kanun hükmündeki kararnamenin “Anayasa’ya aykırı, gayri yasal ve antidemokratik” olduğunu savundu.

Denktaş, “Demokrasimize vurulan bu yeni yarayı nasıl iyileştirebiliriz diye konuşmak istedik ama olmadı... Meclisi defalarca olağanüstü toplantıya çağırabiliriz, onlar da gelmeyebilir... Bu davranış, kendilerinden başka kimseye saygı göstermeyeceklerinin göstergesidir…” dedi.

“Ben yaparım da olur” düşüncesini püskürtme yollarını bulmak gerektiğini kaydeden Denktaş, bütün belediyelerde sorun bulunduğunu ve LTB’nin de buzdağının sadece görünen yüzü olduğuna işaret ederek, “Çözüm bulunabilirdi ancak kelle avcılığına ve parti içi hesaplaşmalara girildiği için olmadı” iddiasında bulundu.

Serdar Denktaş, meclis toplansaydı, LTB seçimlerini öne alma yönünde bir yaklaşım sergilemeyi planladıklarına işaret ederek, “Açık çağrım şudur, mecliste bulunan tüm muhalif partileri, meclisin yeniden açılacağı döneme kadar, bu meclisten çekilmeyi ciddi ciddi ele almalı ve konuşmalıdır... Gelin hep birlikte meclis açıldığı dönem, bu meclisi terk etmeyi düşünelim, değerlendirelim ve o gün geldiğinde hep birlikte karar verelim” dedi

Denktaş, şöyle devam etti:

“Hep birlikte çekilmemiz ve UBP’yi yalnız bırakmamız halinde, yalnız kaldığı dönemde geçireceği tüm yasaları da ilk seçimden sonra ortadan kaldıracağımızı açıkça beyan etmeliyiz. Halkımız da bu dönem geçecek hiçbir yasaya uymamalıdır. Bunun başka yolu kalmadı”

Denktaş, diyalogdan kaçmanın UBP için marifet olduğunu iddia ederek, “Diyalog kurduklarını sandıklarında yaptıkları tek şey, açıp, biz bunu yapıyoruz demektir. Karşı tarafın ne söylediği hiçbir şekilde önemli değildir. Muhalefet ile de ilişkileri bu noktadadır. Buna artık dur demenin zamanı gelmiştir Bu beceriksiz, basiretsiz, ne yaptığını bilmeyen bu ekibe daha fazla müsamaha göstermek mümkün değil” dedi.

Serdar Denktaş, ülkenin içine düştüğü durumun üzücü olduğunu belirterek, muhalefeti, yeterince çaba göstermemekle suçlayanlara “Siz olsanız ne yapardınız?” sorusunu sorduğunu söyledi.

Denktaş, Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısını basma önerisinin TDP tarafından kabul edilirken, CTP tarafından pek kabul görmediğine işaret ederek, “Belki de yapmamız gereken budur. Onlar buraya gelmiyorsa, oraya gidip, hadlerini bildirmek boynumuzun borcu olmalıydı. Bunu yapamadık bugün” dedi.

Serdar Denktaş, bir soru üzerine, TDP ve DP’nin tek başına meclisten çekilmesinin bir anlamı olmayacağını, UBP’nin tam anlamıyla yalnızlaştırılması gerektiğini söyledi. Başka bir soruya karşılık, muhalefetin kendi içinde meclisten çekilmeyi konuşmadığını, sadece çağrı yaptıklarını kaydeden Denktaş, Eylül’e kadar konuyu hep birlikte değerlendirip, karar üretmek gerektiğini belirtti.

Mehmet Çakıcı da, TDP olarak meclisten çekilmeye hazır olduklarını ancak bunun bir anlam ifade edebilmesi ve meclisin işlevinin bittiğini gösterebilmek için hep beraber meclisten çekilmek gerektiğini söyledi. Çakıcı, özellikle CTP, TDP ve DP’nin çekilmesinin bir anlam ifade edebileceğini kaydetti. Çakıcı, “Yapacak bir şey kalmadı... Bugün tatil zamanı değil... Muhalefet güç birliği yapmalı” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1019 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler