1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP: SÜREÇ KIBRISLI TÜRKLERİN ALEYHİNE İŞLİYOR
TDP: SÜREÇ KIBRISLI TÜRKLERİN ALEYHİNE İŞLİYOR

TDP: SÜREÇ KIBRISLI TÜRKLERİN ALEYHİNE İŞLİYOR

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit 24 Nisan Referandumu’nun 8. yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı

A+A-

 

 

 

Toplumsal Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Kıbrıs sorunda başarısızlığın Kıbrıslı Türklerin toplumsal yok oluş sürecini hızlandıracağını ifade ederek, müzakereye erken, kalıcı ve adil bir çözüm bulunana dek devam edilmesini istedi.
Özyiğit 24 Nisan Referandumu’nun 8. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yürütülen müzakerelerde geçen sürenin Kıbrıslı Türklerin aleyhine işlediğine dikkat çekerek, “Kıbrıs’ta adil ve yaşayabilir bir erken çözüm şart” dedi.
Kıbrıslı Türklerin acil olarak çözüm ile barışa ihtiyacı olduğunu da ileri süren Özyiğit, bunun için Annan Planı dönemindeki ‘mücadele Ruhu’nu yeniden canlandırılmasına ihtiyaç olduğunu savundu.
Özyiğit, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un her iki tarafa müzakerelerde yeterli ilerleme olmadığı için uluslararası konferansın toplanamayacağını bildirdiğine işaret ederek, bunun “iki tarafın da üzerine düşen görevi yerine getirmediğinin açık göstergesi” olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun çözümsüzlüğü pekiştirici adımlar ve politikalar değil, çözüm yönünde sonuç alıcı davranma zorunluluğu olduğunu ileri süren Özyiğit, “Sayın. Eroğlu, ya çözüm yönünde irade koyacak ve bu yönde adımlar atacak, ya da istifa edecek” dedi.

YENİ KULVAR HAYALİ

Kıbrıs sorununda en kapsamlı çözüm planının 24 Nisan 2004 yılında Annan Planı’yla ortaya konulduğunu ve BM gözetiminde referanduma sunulan plana Kıbrıslı Türklerin yüzde 65 ‘evet’, Kıbrıslı Rumların yüzde 76 ile ‘hayır’ dediğini ve planın uygulanmaya konamadığını anımsatan TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, o tarihten bugüne dek yürütülen müzakerelerde yeterli ilerlemenin sağlanamadığını kaydetti.
Kıbrıslı Rumların 1 Temmuz 2012’de AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olmasının yeni gerilimlere neden olduğunu da ifade eden Özyiğit, “Kıbrıslı Rumlar AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olmanın şımarıklığıyla Türkiye’ye baskı yapıp istedikleri gibi bir çözümü empoze edebileceklerinin hayalini, statükonun devamını isteyen sermayeyle yerli işbirlikçiler ise, Kıbrıslı Rumların AB Dönem Başkanlığını bahane ederek, 1 Temmuz’dan sonra görüşmelerin sonlanacağı ve yeni kulvarlarda koşacaklarını hayal ediyorlar” dedi.

“BARIŞA İHTİYAÇ VAR”

Kuzey ile Güney arasında 23 Nisan 2003’te açılan geçiş kapılarının kapatılması, Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunun yasaklanması gibi yaklaşımlarla gerilimin tırmandırılmak istendiğini de ileri süren Cemal Özyiğit; “Rum Polisi’nin Pile’de bir Kıbrıslı Türk’ü tartaklaması, ara bölgedeki eylemcilerin coplanması, şoven güçlerin Limasol’daki bir camiye saldırması, Akyar Sınır Kapısı’nın 2 saat süreyle kapatılması” olaylarının da Güney’deki barış karşıtı eylemler olarak öne çıktığını savundu..
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit açıklamasının sonunda, TDP’nin geçiş kapılarının açılması ve Annan Planı referandumu yıldönümünde; “Kıbrıslı Türklerin acil olarak çözüm ve barışa ihtiyaçları vardır. Bunun için de Annan Planı dönemindeki ‘Mücadele Ruhu’ yeniden şahlanmalıdır” diyerek son verdi TAK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 571 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler