1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP İLE AKEL YETKİLİLERİ BİR ARAYA GELDİ
TDP İLE AKEL YETKİLİLERİ BİR ARAYA GELDİ

TDP İLE AKEL YETKİLİLERİ BİR ARAYA GELDİ

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı başkanlığındaki heyet, bugün AKEL’i ziyaret etti; görüşmede Kıbrıs sorunu ele alındı

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı başkanlığındaki heyet, bugün Güney Kıbrıs’taki AKEL’i ziyaret etti; görüşmede Kıbrıs sorunu ele alındı.

 

TDP Genel Başkanı Çakıcı, Kıbrıs sorununda tarihi bir dönemden geçildiğini belirterek, ‘Ya atacağımız adımlar tüm Kıbrıslıları refaha götürecek, ya da olası yanlış adımlar bizi çatışmaya sürükleyecek” dedi.

 

Kıbrıs’ta erken çözümün tüm tarafların yararına olacağını ve erken çözümün yollarının mutlaka bulunması gerektiğini kaydeden Çakıcı, çözüm olmadığı sürece petrol ve doğalgaz konusunda yaşanan olumsuz gelişmeler ile gerginliklerin süreceğine dikkat çekti. TDP Basın Bürosu’ndan alınan bilgilere göre, Genel Başkan Mehmet Çakıcı başkanlığındaki TDP heyeti bugün Andros Kiprianu başkanlığındaki AKEL heyetini ziyaret ederek görüştü. AKEL Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren toplantıya, TDP’den Genel Başkan Mehmet Çakıcı, Genel Sekreter Esat Varoğlu, Dışilişkiler Sekreteri Sami Dayıoğlu ile TDP Lefkoşa İlçesi Başkan Vekili Özgün Kutalmış, AKEL’den ise Genel Sekreter Andros Kiprianu başkanlığındaki bir heyet katıldı.

 

TDP Genel Başkanı Çakıcı ile AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, görüşmenin ardından basına açıklama yaptı ve soruları yanıtladılar.

 

KİPRİANU: “ORTAK GÖRÜŞÜMÜZ ERKEN ÇÖZÜM”

 

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, TDP Genel Başkanı Çakıcı başkanlığındaki heyetle Kıbrıs sorununda gelinen son aşama ile erken çözüme nasıl katkı yapılacağı yönünde çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Kiprianu, AKEL ile TDP’nin ortak görüşünün en kısa sürede Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin çıkarlarına olacak şekilde çözümü sağlamak olduğunu kaydetti.

 

Erken çözümün yanı sıra çözümün içeriğinin de önemine işaret eden Kiprianu, olası çözümün uygulanmasının tüm Kıbrıslıların lehine olması gerektiğini vurguladı.

 

Kıbrıs Türk toplumu içindeki çözüm ve ilerici kesimlerle, barış ve adanın yeniden birleşmesi için işbirliğini sürdüreceklerini belirten Kiprianu, Çakıcı başkanlığındaki TDP heyeti ile bu ayın sonunda TDP Genel Merkezi’nde yeni bir görüşme gerçekleştireceklerini açıkladı.

 

ÇAKICI: “YANLIŞ ADIM ÇATIŞMAYA SÜRÜKLER”

 

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da Kiprianu ve heyetine teşekkür ederek, uzun süren görüşmeye rağmen, görüşmenin yeterli olmadığını bu nedenle ay sonu TDP’de yeniden bir araya geleceklerini ifade etti.

 

Kıbrıs sorununda tarihi bir dönemden geçildiğine işaret eden Mehmet Çakıcı, “Ya atacağımız adımlar tüm Kıbrıslıları refaha götürecek, ya da olası yanlış adımlar bizi çatışmaya sürükleyecek” dedi.

 

“ÜZÜNTÜNÜZÜ PAYLAŞIYORUZ”

 

Güney Kıbrıs’ta 11 Temmuz’da meydana gelen patlamadan duydukları üzüntüyü bir kez daha dile getiren Çakıcı, “Sizin acınız bizim de acımızdır” diye konuştu.

 

Çakıcı; “Eğer çözüm olsaydı, bu üzücü olay da gerçekleşmeyecekti. Güney’deki tepkileri bir yere kadar anlayışla karşılayabiliriz, ancak tepkiler çözümsüzlük yanlılarının tekrar başa gelmesi için yapılıyorsa bunu anlayışla karşılamamız mümkün değildir. Bu duygusal olayı kullanarak şovenist açıklamalar ve eylemler yapmak ancak taksime hizmet etmektedir” şeklinde konuştu.

 

“MÜZAKERELERDEN MEMNUN DEĞİLİZ”

 

Eroğlu ile Hristofyas arasında sürdürülen müzakerelerden memnun olmadıklarını da belirten Çakıcı, Hristofyas’ın mülkiyet konusuna ilişkin ilerici adım atmadığını, Eroğlu’nun ise yönetim ve güç paylaşımı konusunda gerileyen adımlar attığı görüşünü ifade etti.

 

Çakıcı her iki liderin de zamana oynamak yerine, çözüme yönelik daha aktif ve yapıcı adımlar atması gerektiğini vurguladı.

 

PETROL VE DOĞALGAZ

 

TDP Genel Başkanı Çakıcı, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde bulunan petrol ve doğalgazdan tüm Kıbrıslıların hakları olduğunu söyledi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesindeki petrol ve doğalgaz çıkarma hakkı olduğunu, ancak burada bir yanlışlık olduğunu belirten Çakıcı, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Kıbrıslı Türklerin de toplumsal hakları vardır ve burada Kıbrıslı Türklere yönelik hak gaspı yapılmaktadır” dedi.

 

Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgelerindeki haklar kimindir tartışması yapmak yerine var olan bu kaynaklardan ortaklaşa nasıl faydalanılacağının konuşulması gerektiğini kaydeden Çakıcı, anlaşmayla birlikte doğacak ekonomik ihtiyaçların finansmanının bu yönden karşılanmasının sağlanmasının yollarının aranması gerektiğini kaydetti.

 

“ACİL ÇÖZÜM ŞART… BARIŞ MESAJLARI DAHA YÜKSEK SESLE…”

 

Erken çözümün tüm Kıbrıslıların yararına olacağı görüşünü dile getiren Çakıcı, çözüm olmadığı sürece petrol konusunda yaşanan olumsuz gelişmeler ve gerginliklerin yaşanması olasılığının süreceği uyarısında bulundu.

 

Tüm bu konuları AKEL ile görüşmeyi sürdüreceklerini kaydeden Çakıcı, bugün barış mesajlarının ve adımlarının daha yüksek sesle verilmesi gerektiğini de kaydetti.

 

FARKLI GÖRÜŞLER

 

Çakıcı’nın konuşmasının ardından yeniden söz alan Kiprianu, bahsedilen tüm konuların görüşmede ele alındığını ve TDP ile bazı farklı görüşlerin olduğunu kaydetti.

 

Petrol ve doğalgaz ve kaynakların değerlendirilmesi konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sahip olduğu egemenlik haklarını bir kenara itemeyeceğini belirten Kiprianu, sözü edilen kaynaklardaki petrol ve doğalgazın Kıbrıslı Türkler tarafından da değerlendirilmesinin önündeki engelin adada var olan anormal durum olduğunu kaydetti.

 

Kiprianu, TDP ile diğer farklı bir görüşün ise, Hristofyas tarafından mülkiyetle ilgili öneriler konusu olduğunu belirterek, bu nedenlerden dolayı görüşmelerin sürmesi taraftarı olduklarını ve bu ay içinde bir kez daha biraya geleceklerini yeniden ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 761 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler