1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP: FAİZLERLE İLGİLİ TASLAK SORUNLARA ÇÖZÜM OLAMAZ
TDP: FAİZLERLE İLGİLİ TASLAK SORUNLARA ÇÖZÜM OLAMAZ

TDP: FAİZLERLE İLGİLİ TASLAK SORUNLARA ÇÖZÜM OLAMAZ

Kutalmış, KKTC Merkez Bankası ile Bankalar Birliği’nin hazırlayıp hükümete sunduğu yeni faiz yasa tasarısının; sorunları ve mağduriyetleri gideremeyeceğini açıkladı

A+A-

 

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış, KKTC Merkez Bankası ile Bankalar Birliği’nin hazırlayıp hükümete sunduğu yeni faiz yasa tasarısının; var olan sorunları ve mağduriyetleri gideremeyeceğini, dahası, ileride yeni faiz mağdurlarının yaratılmasına da olanak sağlayacağını savundu.

 

“Hazırlanan yeni taslak ile sadece temerrüde düşen faiz mağdurlarının borçlarına karşılık ödedikleri geçmiş taksitleri dikkate alınmadan anapara borçları, getirilen kat sayılarla çarpılarak yeniden yapılandırılmaktadır” diyen Kutalmış, yapılandırmada da taksit aksatanların 3 ay içerisinde ipotekli mallarının satılacağı hükmü getirildiğine dikkat çekti.

 

Kutlamış yaptığı yazılı açıklamada, faiz mağduru yaratan etkenlerin başında gelen bileşik faiz uygulamasının, temerrüt faizi uygulamasının ve alınacak faiz miktarının sınırsız olması konuları geldiğini ve hazırlanan taslakta binlerce kişinin mağdur olmasına neden olan bu üç konuyla ilgili hiçbir düzenleme yapılmadığını kaydetti. Kutalmış, “Eğer hükümet bu tasarıyı yasalaştırırsa faiz sorununu çözemeyeceği gibi, bileşik ve temerrüt faizlerle birlikte borcun sınırsız olarak artmasının yasallaştırılmış olacağını” iddia etti.

 

“TDP’NİN ÖNERİSİ”

 

Faiz mağdurlarına sorunlarına çözüm getirmek ve ileride de faiz mağduru yaratılmaması adına TDP olarak Meclis Başkanlığı’na “Faiz Yasa Tasarısı” sunduklarını belirten Kutalmış, TDP’nin önerisinde bileşik ve temerrüt faizlere yasak getirildiğini ve alınabilecek azami faize de tavan konulduğunu ifade etti.

 

TDP ve bazı diğer örgütlerin önerilerinde de bulunan bileşik ve temerrüt faiz kaldırılmadan, borç faizi tavanla sınırlandırılmadan hazırlanacak herhangi bir faiz yasasının, faiz mağdurlarının sorunlarına hiçbir çözüm getirmeyeceğini savunan Kutalmış, aksine yeni mağdurların yaratılmasına olanak sağlanacağını öne sürdü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 833 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler