1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP: FAİZ YASASI ÇARE DEĞİL
TDP: FAİZ YASASI ÇARE DEĞİL

TDP: FAİZ YASASI ÇARE DEĞİL

TDP Faiz Yasası'nın mağdurların sorunlarına çare olmadığını, faiz mağdurlarına yenilerini eklemekten öteye geçmediğini savundu

A+A-Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), kamuoyunda Faiz Yasası olarak bilinen yasanın, mağdurların sorunlarına çare olmadığını, faiz mağdurlarına yenilerini eklemekten öteye geçmediğini savundu.

TDP Ekonomi Komitsi Başkanı Özgün Kutalmış, konuyla ilgili açıklamasında, hükümetin uygulanmasında ısrar ettiği Borç İlişkilerinden Kaynaklanan Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştirme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması adlı yasanın binlerce kişinin mağduriyetini gidermekten çok uzak olduğunu kaydetti. Kutalmış, “İnsanlarımız mazbatalar yüzünden halen hapse girmeye devam ediyor. Halen onlarca yeni faiz mağduru diğerlerine ekleniyor” dedi.

Kutalmış, hükümetin çıkardığı yasayla, borçların yapılandırılması için hüküm alınması zorunluluğunun getirilmesi ve hükmü alınan borç miktarının belli kat sayılarıyla çarpılmasından dolayı ödenecek borç miktarının arttığına işaret etti. Özgün Kutalmış, “Normal borcunu bile ödemekten aciz olan insanların bileşik ve temerrüt faizleri altında ezilmesine göz yumuldu. Yasadan faydalanmak için yapılan başvurular yüzde 10’u geçmedi” iddiasında bulundu.

Kutalmış, hükümetin, temerrüde düşmüş borçluların sorunlarına çözümler getirmek yerine, borçluların sorunlarına “makyaj” yaptığını, borç taksitlerinin 5 yıl uzatılmasının da çare olmadığını savundu.

TDP’nin sunduğu yasa önerisinde, birleşik ve temerrüt faizinin yasaklanması ve borcun üstü sınırına tavan gelmesinin öngörüldüğüne işaret etti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 435 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler