1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP, 'FAİZ YASA ÖNERİSİ' SUNDU
TDP, FAİZ YASA ÖNERİSİ SUNDU

TDP, 'FAİZ YASA ÖNERİSİ' SUNDU

TDP, Cumhuriyet Meclisi’ne, AB normalarına uygun hazırlanan, “Faiz Yasası Önerisi” sundu.

A+A-

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Cumhuriyet Meclisi’ne, ülkedeki tüm borç ilişkileriyle borçlanma işlemlerinde uygulanmak üzere Avrupa Birliği (AB) normlarına uygun olarak hazırladığını ifade ettiği “Faiz Yasası Önerisi” sundu.

 

Yasa Önerisi, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı tarafından bugün Meclis Şeref Salonu’nda Meclis Başkanı Hasan Bozer’e eslim edildi.

 

Mehmet Çakıcı, “Faiz Yasa Önerisi”ni teslim ederken yaptığı konuşmada, bileşik faiz, faize faiz uygulamasıyla binlerce insanı mağdur eden yürürlükteki Faiz Yasası’nın ivedilikle kabul edilebilir ve AB normlarına uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Çakıcı, yürürlükteki uygulamaya göre, 45 bin sterlin borcun 3-4 yıl içinde 2 milyon 500 bin; 800 TL’nin ise 800 bin TL’ye ulaşmasının mümkün olduğunu anlatarak, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama bulunmadığını savundu.

 

Mehmet Çakıcı, bileşik faiz ve faize faiz yasasının binlerce insanı mağdur ettiğini, bankaların önünde bankaların desteklediği çek senet mafyalarını oluşturduğunu; bu nedenle soruna köklü ve kalıcı çözüm bulunmasının ciddi bir namus sorunu olduğunu söyledi.

 

Çakıcı, yaptıkları yasa önerisiyle döviz borcunun bir katı (45 bin sterlin en fazla 90 bin); Türk Lirası borcunun iki katıyla sınırlanmasını düzenlediklerini belirterek, borçlanmada öngördükleri sınırın AB kuralı olduğunu kaydetti.

 

TDP’nin söz söylemek yanında iş yapmak istediğini bu amaçla hazırladığı yasa önerilerini sürekli gündeme getireceklerini anlatan Mehmet Çakıcı, önerilerinin yasalaşması halinde bu kuralın geriye dönük olarak da herkese uygulanacağı ve fazla para tahsil edilenlere paralarının iade edileceği belirtti.

 

BOZER

 

Bozer, Meclis Başkanı olarak mutadın dışına çıkarak bu yılbaşında Hükümet’e hazırladığı faiz yasa önerisini verdiğini belirtti.

 

Faiz yasasının sorunlar yarattığının uzun zamandır bildiğini anlatan Bozer, kendi hazırladığı yasa önerisinin ilgili komitede hala ele alınmamasına sitem ettiğini böyle bir yasanın toplumsal ihtiyaç olduğunu vurguladı.

 

Bozer, Meclis Başkanı olarak da sivilleşmeyi önemsediğini bu nedenle yürürlükteki anayasa içinde polisin sivile bağlanması konusunda ne yapılabileceği konusunda farklı insanlardan görüş aldığını da anlattı.

 

Meclis Başkanı Hasan Bozer, kendisine iletilen öneriyle ilgili gerekin yapılacağını da söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 586 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler