1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TDP: “Ercan projesi için Mimarlar Odası’ndan vize alınmadı”
TDP: “Ercan projesi için Mimarlar Odası’ndan vize alınmadı”

TDP: “Ercan projesi için Mimarlar Odası’ndan vize alınmadı”

Toplumcu Demokrasi Partisi proje için Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne bağlı Mimarlar Odası’ndan vize alınmadığını savundu.

A+A-


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Ercan Havaalanı’nın ihale gereği yapılacak yeni terminal binasının ve pistinin temel atma töreninin 12 Şubat’ta gerçekleştiğini, ancak temel atılmasına ve inşaat için yasal gereklilik olmasına rağmen, söz konusu proje için Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne bağlı Mimarlar Odası’ndan vize alınmadığını savundu.

TDP Çevre, Şehircilik ve Ulaştırma Komitesi Başkanı Ercan Hoşkara konuyla ilgili açıklamasında, proje ile ilgili sağlıklı değerlendirme yapabilmek adına projeye ulaşmaya çalıştıklarını, bu amaçla yaklaşık 2 hafta önce Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy’a mektup gönderdiklerini, ancak yanıt alamadıklarını bildirdi.

Hoşkara, konu ile ilgili sağlıklı değerlendirme yapabilmek için, yeni terminal binası ve pistin vaziyet planını da içeren projenin bir kopyasını talep etti.
Hoşkara, çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri olacak böylesine önemli bir projenin, mesleki denetimden yoksun bir süreçle hayata geçirilmeye çalışılmasının ve kamuoyunun bilgisi ve değerlendirilmesine sunulamamasının devlet ciddiyetinden uzak bir davranış olduğunu savundu.

Ercan İhalesini kazanan şirketlerin dünkü açıklamalarına ve “temeli atılan proje ile ihale ekindeki projenin alakası olmadığı iddiasına” da değinen Hoşkara, başından beri yanlış yapılan bir işin devamında da mevzuatlara uygun bir şekilde yürütülmediği ve gerek çevrenin, gerekse toplumun daha büyük zararlara uğratılabileceği yönündeki endişelerinin güçlendiğini belirtti. Hoşkara, Taçoy’a gönderdiği mektupta, “Çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri olacak böylesine önemli bir projenin, mesleki denetimden yoksun bir süreçle hayata geçirilmeye çalışılması ve kamuoyunun bilgisi ve değerlendirilmesine sunulamaması kanımızca devlet ciddiyetinden uzak bir davranıştır. Daha önce benzer uygulamaların çok yaşanmasına karşın, aynı anlayışın bakanlığınız döneminde de sürdürülmesi bizleri üzmüştür” dedi.

Taçoy’dan vaziyet planını da içeren projenin kopyasını isteyen Ercan Hoşkara “Aynı zamanda, proje ile ilgili mesleki denetimin gerçekleşebilmesi için, yasal mevzuata uygun hareket edilmesi yönünde zaman kaybetmeden, bakanlığınız ve hükümet tarafından gereğinin yapılmasını arz ederiz” ifadelerine yer verdi.

(tak)

Bu haber toplam 919 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler