1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP DE DAVA DOSYALADI
TDP DE DAVA DOSYALADI

TDP DE DAVA DOSYALADI

Cumhuriyetçi Türk Partisi'nden (CTP) sonra, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) de Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi üyelerinin 90 gün süreyle zorunlu izne çıkarılmasını öngören Yasa Gücünde Kararname’nin yürü

A+A-

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi'nden (CTP) sonra, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) de Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi üyelerinin 90 gün süreyle zorunlu izne çıkarılmasını öngören Yasa Gücünde Kararname’nin yürütmesinin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’nde dava dosyaladı.

Dava için TDP MYK Üyesi, Avukat Boysan Boyra ile TDP Genel Sekreter Yardımcısı Sami Dayıoğlu mahkemede hazır bulundu. Davanın, Cuma günü görüşüleceği belirtildi.

BOYRA: “KARARNAME DERHAL DURDURULMALI"

Avukat Boysan Boyra davanın dosyalanmasının ardından basına yaptığı açıklamada, yine bir dava için Yüksek Mahkemede bulunduklarını söyleyerek hükümetin Belediye için çıkardığı yasa gücünde kararnamenin iptali için dava dosyalandığını belirtti.

CTP’nin de dün aynı konuda dava açtığını hatırlatan Boyra, kararname içerisindeki hükümlerin derhal durdurulması gerektiğini ve davanın Cuma günü görüşüleceğini açıkladı.

Anayasa Mahkemesi’nde bugün “özelleştirme” davasının duruşmasının da yapılacağını kaydeden Boyra, bu rastlantıya da işaret ederek, “Ne yazık ki hükümetin ve Meclis’in neredeyse tüm kararları Anayasa Mahkemesi’ne gelip iptal olma durumuyla karşı karşıya kalıyor” şeklinde konuştu.

DAYIOĞLU

TDP Genel Sekreter Yardımcısı Sami Dayıoğlu da 5 Temmuz’da yaptıkları açıklamada konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini söylediklerini ve “hukuki darbenin” önlenmesi için mahkemede bulunduklarını belirtti.

DAVA DOSYASINDAN...

TDP’nin, Bakanlar Kurulu ile Bakanlar Kurulu vasıtasıyla Başsavcılık aleyhine açtığı dava dosyasında Yasa Gücünde Kararname’nin Anayasa’nın başlangıç ve 1, 3, 4, 5, 7, 10, 68, 69, 112 ve 119’uncu maddelerine aykırı olduğu belirtilerek iptali isteniyor.

Dosyada ayrıca Yasa Gücünde Kararname’nin “Anayasanın 112.(4) maddesinde belirtilen ‘yasa gücünde kararnameler ile yeni mali yükümlülükler getirilemez, kişisel ve siyasal hak ve özgürlükler kısıtlanamaz’ kuralının çiğnendiği, siyasal hak ve özgürlükleri kısıtladığı ve/veya onların yerine atama yöntemi ile sair kişileri yetkilendirilerek gerek onları seçen KKTC yurttaşlarının gerekse seçilen Lefkoşa Belediye Başkanı ve Meclis Üyelerinin siyasal hak ve özgürlüklerini kısıtladığı ve/veya gasp ettiği” ifade edilerek Anayasa’nın başlangıç, 1, 3, 4, 5, 7, 10, 68 ,69, 112 ve 119. maddelerine aykırı olduğu kaydedildi.

3/2012 sayılı Yasa Gücünde Kararname ile gerek KKTC yurttaşlarının gerekse Lefkoşa Belediye Başkanı ve Meclis üyelerinin kişisel ve siyasi hak ve özgürlüklerinin kısıtladığı da belirtilen dava dosyasında, seçimle gelen ve siyasi görev üstlenen söz konusu Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyelerinin görevlerini elinden alan ve siyasal hak ve özgürlüklerini kısıtlayan maddelerin Anayasa’nın 112. ve 112 (4) maddesine aykırı olduğu ifade edildi.

Dava dosyasında söz konusu Yasa Gücünde Kararname’nin 112. Maddede ifade edilen “ivedilik” ve “ekonomik konular”la ilgisi bulunmadığı ve kararname gerekçelerinin 112. Maddedeki gerekçelere uymadığından bahsedilerek, bu ilkelere uyulmaması nedeniyle Anayasa’nın 112. maddesine aykırı olduğu da belirtildi.

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) de dün söz konusu Yasa Gücünde Kararname’nin iptali için Anayasa Mahkemesi’nde dava açmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 761 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler