1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP BELEDİYELER İÇİN 'ARAŞTIRMA KOMİTESİ' İSTEDİ
TDP BELEDİYELER İÇİN ARAŞTIRMA KOMİTESİ İSTEDİ

TDP BELEDİYELER İÇİN 'ARAŞTIRMA KOMİTESİ' İSTEDİ

Çakıcı: “Belediyelerde yaşananların bedeli çalışanlara ödettirilemez…”

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Meclis Genel Kurul’unda söz alarak, yerel yönetim seçimlerinin konuşulduğu bir dönemde, belediyelerin borçlarıyla ilgili dışarıda eylem yapıldığını anlatarak, eyleme neden olan belediyenin Belediye Başkanı’nın protokole uymadığını söyledi.

Çakıcı, ilgili belediye başkanının protokolün sadece kendisine ait bölümünü uyguladığını, çalışanlarla ilgili bölümünü ise uygulamadığını belirtti.

Çakıcı, “Lefkoşa Belediyesi’nde sorun var” diyerek devam ettiği konuşmasında, partisinin bu nedenle belediyelerle ilgili olarak araştırma komitesi kurulmasını istediğini kaydetti.

Çakıcı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin bilinmeyen borçlar bir yana bilinen 140 trilyon TL borcu olduğunu ifade ederek, bu konuyla ilgili olarak herkesin hesap vermesi, belediyedeki ilişkilerin açığa çıkması gerekliliği üzerinde durdu.

Bugün itibarıyla 250 kişinin işten atılmasının konuşulmakta olduğunu, bu insanların tazminatlarının bile ödenemeyecek durumda olduğunun söylendiğini anlatan Çakıcı, yaşananların hesabının çalışanlar tarafından değil bunu yapanların ödemesi gerektiğini belirtti.

Mehmet Çakıcı, bu konuyla ilgili olarak denetim yapmaya çalışan Sayıştay Başkanlığı’nın bile belediyeden belge alamadığı şikayetini yaptığını anlatarak, bu konuda gerekenin yapılmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Gereli Kurul, yerel yönetimlerdeki boşlukları doldurmaya yönelik Yerel Kuruluş Organları Araseçimle ilgili Oy Verme Gününü belirleme yasa tasarısını onaylayarak, 24 Haziran 2012 tarihini kabul etti.

Genel Kurul daha sonra gündemindeki gündem dışı konuşmalar bölümüne geçti.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 506 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler