1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TDP, BARIŞA SUSAYANLARLA BİRLİKTE OLACAK'
TDP, BARIŞA SUSAYANLARLA BİRLİKTE OLACAK

'TDP, BARIŞA SUSAYANLARLA BİRLİKTE OLACAK'

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, 1 Eylül’de Ledra Palas’ta ortaklaşa gerçekleştirilecek olan etkinlikte yerlerini alacaklarını belirtti

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, 1 Eylül’de Ledra Palas’ta Kuzey ve Güney’den siyasi partiler ile sivil toplum örgütleri tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek olan etkinlikte yerlerini alacaklarını belirterek, “TDP, barışa susayanlarla birlikte olacaktır” dedi.

Özyiğit, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, dünyanın sevgi, barış ve huzura ihtiyacı olduğunu belirtti.

Özyiğit, dünyada güç dengeleri, emperyalist paylaşımcılık, bir arada yaşama hazımsızlıkları ve öğretilmiş milliyetçilik neticesinde bir çok insanın savaşlarda öldüğünü kaydederek, paylaşımın, eşitliğin ve halkların bir arada barış içerisinde yaşayabileceği bir dünyanın kurulması için ilericilerin mücadele etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Özyiğit “1 Eylül Dünya Barış Gününü, Kıbrıs’ta gerçek kalıcı barış yaratamadığımız bir ortamda kutlamaktayız. Çözümü sağlayıp adamızı bir bütün olarak, iki toplum ile birlikte AB üyesi yapamadığımız gibi; statükoyu sürdürmek isteyenlerin saldırganlıklarına da tanık olmaktayız.

Kıbrıslı Türklerin sosyal, kültürel ve ekonomik değerleri üzerine saldırılar gün geçtikçe aratarak devam etmektedir” dedi.

Özyiğit, Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs sorunu çözülmez ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu da dile getirdi.

Kıbrıs’ta barışın sağlanması ve kalıcı bir antlaşmanın egemen kılınması gerektiğini belirten Özyiğit, bunun yapılmaması, Federal Kıbrıs’a ulaşılamaması ve adadaki İngiliz Üslerinin varlığı nedeniyle, Kıbrıs’ın, Ortadoğu’da gittikçe alevlenecek bir sıcak çatışmanın tam ortasında kalacağından endişe ettiklerini ifade etti.

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ta barış içinde, eşitlik ve refahı paylaşacağı bir dünyayı hak ettiğini belirterek, “Yılların özverili mücadelesi mutlaka olumlu bir sonuca ulaşacaktır. Bunun için Kıbrıs sorununun çözümü için çaba harcanırken, kendi içimizde de demokratikleşme, sivilleşme ve kendi evimizin efendisi olma gibi adımların atılmasını ısrarla talep etmek gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 521 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler