1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP: BAKANLAR KURULU’NUN CANI CEHENNEME...
TDP: BAKANLAR KURULU’NUN CANI CEHENNEME...

TDP: BAKANLAR KURULU’NUN CANI CEHENNEME...

TDP Merkez Yönetim Kurulu, LTB Meclisi’nde görev yapan iki üyesinin istifalarını “şartsız” kabul etti.

A+A-
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Merkez Yönetim Kurulu, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Meclisi’nde görev yapan iki üyesinin istifalarını “şartsız” kabul etti.
TDP, haklarında görevleriyle ilgili ceza davası başlatılan ve en az 5 yıl hapisliği istenen belediye başkan ve meclis üyelerinin yargı süreci bitene kadar görevden alınmaları ve yargı süreci sonunda hapse mahkum olmaları halinde de görevden el çektirilmelerini içeren yasa değişikliği önerileri hazırladığını da açıkladı.
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, TDP Merkez Yönetim Kurulu’nun dün akşam LTB gündemiyle yaptığı toplantıda aldığı kararları, dün düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

“BAŞ SORUMLU BULUTOĞLULARI VE HÜKÜMET”
“Lefkoşa’daki kaos daha da derinleşmiştir” diyen Çakıcı, “LTB ile Başkent Lefkoşa’nın geldiği durumun baş sorumlusu yasa tanımayan, usulsüzlükleri Sayıştay raporlarına yansıyan, hakkında dava dosyalanan LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ile yaptıkları, yapmadıkları ve belediyeyi batağa sürükleyen tüm yasadışı uygulamaları onaylayan UBP hükümetidir” dedi.

“TEBLİGAT YAPILAMADI”
“LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın Sayıştay raporlarına yansıyan usulsüzlükleri neticesinde savcılık araştırması ve polis soruşturmasının ardından konu yargı aşamasına gelmiştir” diyen Çakıcı, “Ancak, aradan 3 ay geçmesine rağmen Sayın Bulutoğluları’na tebligat yapılamaması ve çeşitli nedenlerle duruşma halen gerçekleşmemiştir” ifadesinde bulundu.


“DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLDU”
Çakıcı, “çöplerin yasemin konularını yok ettiği bir Lefkoşa” yaratıldığını belirterek, zorunlu izne gönderdikten sonra Başbakan’ın “Dönüşü muhteşem olacak” dediği LTB Başkanı Bulutoğluları’nın dönüşünün gerçekten muhteşem olduğunu ve halkı Ortaçağ’da bir Lefkoşa’ya mahkum ettiğini kaydetti.
Çakıcı, “Yaşanan kaosun sorumlusu LTB Başkanı Bulutoğluları ile sürecin bu noktaya gelmesinde esas sorumlu olan Başbakan İrsen Küçük ile UBP hükümeti de istifa etmelidir” dedi.

2 YASA ÖNERİSİ
TDP Genel Başkanı Çakıcı, pazartesi günü Meclis’e iki yasa değişikliği önerisi sunma kararı aldıklarını da açıkladı ve bu önerilerle “haklarında görevleriyle ilgili ceza davası başlatılan ve en az 5 yıl hapisliği istenen Belediye Başkan ve Belediye Meclis üyelerinin yargı süreci bitene kadar görevden alınmalarının ve yargı süreci sonunda hapse mahkum olmaları halinde de görevden el çektirilmelerinin mümkün olacağını” anlattı.


ÖLÜ TOPRAĞI ATILSIN”
TDP’li Belediye Meclis üyeleri Sinem Görüş ile Boysan Boyra’nın görevlerinden istifa etmelerine dair yazılarının değerlendirildiğini ve istifa etmelerinin karara bağlandığını açıkladı.
TDP, pazartesi sabahı 09.30’da Meclis Başkanlığı’na yasa önerilerini; 10.30’da da Yüksek Seçim Kurulu’na iki üyesinin LTB Meclisi’nden istifalarını sunacak.
Basın toplantısında soruları da yanıtlayan TDP Genel Başkanı Çakıcı, Sinem Görüş ve Boysan Boyra’nın istifalarının herhangi bir şarta bağlı olmadığını söyledi. Çakıcı, “CTP’ye, belediye başkanının istifasına bağlı istifa kararını yeniden değerlendirme; DP’ye de Cemal Bulutoğluları’nı kollamaktan vazgeçme” çağrısı yaparak, “Bu gelişmeler bizi Meclis’ten de çekilmeye kadar sürükleyecek. Sendikal Platform ve sivil toplum örgütleri üzerlerindeki ölü toprağını atsın, herkes toplumsal değerlendirme yaparak sokağa insin” dedi.
Mehmet Çakıcı, artık geri dönülmeyecek bir yola girildiğini kaydederek, “Gelin hep beraber ülkemizi temizleyelim” diye konuştu.

“BAKANLAR KURULU’NUN CANI CEHENNEME”
Bakanlar Kurulu’nun perşembe günü aldığı kararla ilgili olarak “Bakanlar Kurulu’nun canı cehenneme. Bu Bakanlar Kurulu’ndan hiçbir şey olmaz, bizim için hiçbir anlamı yoktur. Özür dileyip istifa etmelidirler” diyen Çakıcı, hükümete eleştiriler yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 538 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler