1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP, AŞGARİ ÜCRET İLE İLGİLİ ÇALIŞMA İSTEDİ
TDP, AŞGARİ ÜCRET İLE İLGİLİ ÇALIŞMA İSTEDİ

TDP, AŞGARİ ÜCRET İLE İLGİLİ ÇALIŞMA İSTEDİ

TDP, hükümetten, yeni asgari ücretin belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu ivedi olarak toplantıya çağırmasını talep etti.

A+A-

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), hükümetten, yeni asgari ücretin belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu ivedi olarak toplantıya çağırmasını talep etti.

TDP Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış, yazılı açıklamasında, Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) tarafından 11 aylık hayat pahalılığının % 13.9 olarak saptandığını anımsatarak “bu rakam Aralık sonu itibarıyla %15’i aştı. Asgari ücretle çalışanların hayat pahalılığı altında daha fazla ezilmemesi için, yeni asgari ücretin bir an önce belirlenmesi gerekir” dedi.

“Hayat pahalılığı oranları KKTC’nin altında olan ve tüketicilere alternatif alışveriş imkanları sunulan” Türkiye’de asgari ücrete %12.6 artış yapıldığına dikkat çeken Kutalmış, “Yeni asgari ücrete, Aralık sonunda oluşacak 12 aylık hayat pahalılığı kadar artış yapılması gerekir” ifadesini kullandı.

“Kamu çalışanlarının maaşlarına yıl içerisinde oluşan hayat pahalılığını Eşel-Mobil sistemi ile yılda 2 kez zam olarak yansıtan hükümetin, Eşel Mobil sistemini 2012 yılı içerisinde yeniden faaliyete geçirip kamu çalışanlarını hayat pahalılığına karşı koruyacağı” görüşünü ifade eden Kutalmış, “özel sektörde çalışan asgari ücretliyi kim koruyacak?” diye sordu.

Kutalmış, Türkiye’de asgari ücrete hayat pahalılığı üzerinde zam yapıldığı ve KKTC’de de en az 2011 yılı içinde oluşan hayat pahalılığı oranında zam yapılmasının sosyal devlet olmanın gereği olduğunu savundu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 796 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler