1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Tatil bitti, Genel Kurul açıldı!..
Tatil bitti, Genel Kurul açıldı!..

Tatil bitti, Genel Kurul açıldı!..

Genel Kurul’un tatilin ardından ilk toplantısında, ilk gündem maddesi de ‘PLAKALAR’ oldu.

A+A-

Meltem Sonay

 

SAAT- 14:30

SÜTEK 2017 Bütçesi’ne OYÇOKLUĞU’yla onay

Meclis Genel Kurulu, Süt Endüstrisi Kurumu 2017 Mali Yılı Yasa Tasarısı’nı oyçokluğu ile onayladı. Genel Kurul’da sesle ilgili teknik sorun nedeniyle verilen kısa aranın ardından SÜTEK Bütçesi üzerine konuşmalar devam etti.

Milletvekilleri’nin konuşmalarının ardından yapılan açık oylama sonucu Süt Endüstrisi Kurumu 2017 Mali Yılı Yasa Tasarısı oyçokluğunu buldu.

Genel Kurul şu sıralar, Cumhurbaşkanı’nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen Din İşleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasası’nı görüşüyor.Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yaz tatilinin ardından ilk toplantısını yapıyor…

Genel Kurul’un tatilin ardından ilk toplantısında, ilk gündem maddesi de ‘PLAKALAR’ oldu.

 

Araç plakalarıyla ilgili değişikliği eleştiren Erhürman sordu:

 “Bunun yasaya aykırı olduğunu bilmiyor muydunuz”
 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun tatil sonrası ilk toplantısının ilk bölümünde okutulup olarak onaya sunulacaklara yer verildi ve 7'si ivedilik istemi içeren 10 yasa tasarısıyla ilgili tezkereler onaylandı.
İlk olarak Soyadı Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesini isteyen Başbakanlık tezkeresi onaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. Motorlu Araçlarla Yolcu ve Eşya Taşınması (Denetim ) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere oylanmadan önce konuşmalar yapıldı.

Erhürman: “Plakalardaki düzenlemeyi halen anlayamadım… Yasaya aykırı”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman söz alarak, yasanın halihazırda yürüklükte olduğunu ifade etti. Erhürman “Yasayı ihlal ediyor, ‘var olan durumu tüzükle yasaya uygun hale getireceğiz’ diyorsunuz. Bu kabul edilemez. Elbette CTP olarak ret oyu vereceğiz” diye konuştu.
Plakalarla ilgili düzenlemenin ne işe yaradığını bir partinin genel başkanı olarak halen anlayamadığını söyleyen Erhürman, “Yasaya aykırı olduğunu bilmiyor muydunuz?” diye sordu.

Çeler: "Yasal açıdan da, ulaşımda da sıkıntılı"

TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler’in eleştirilerini dile getirdiği konuyla ilgili kürsüye gelen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, ‘dünya ile uyuma’ işaret etti.

Çeler,  kiralık araç plakalarının hiçbir trafik mühendisi, uzman görüşü alınmadan kırmızıdan beyaza çevrilmesi ve Z harfinin sona alınmasının yasal açıdan sıkıntılı olduğunu ileri sürdü, ulaşımda da sıkıntı yarattığına işaret etti.

Polise talimat verilmediğini söyleyen Dürüst, ülkede plaka imalatı yapan 27 imalatçıdan 18’inin şu anda istenen plakaları yapabildiğini, bununla ilgili bir denetim söz konusu olduğunu kaydetti.

Hükümet'in plakalara ilişkin tezkeresi oyçokluğu ile onaylandı.

Yeni Meclis!..

Yenilenen Meclis Genel Kurulu bugün yeni çehresiyle Milletvekillerini ağırlıyor… Milletvekilleri artık yerlerinden söz almak istediğinde, Meclis Başkanı’nın onayı ile önlerindeki mikrofonları açarak konuşabiliyor.

Resepsiyonla başladı…

5’inci yasama yılının devamı olarak başlayan toplantı öncesinde resepsiyon verildi.

Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Sibel Siber’in verdiği resepsiyona Başbakan ve UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, bakanlar, Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı, eski Meclis Başkanları, milletvekilleri, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu, üniversite rektörleri ve öteki davetliler katıldı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun yeni yasama yılı olarak değil 8’inci Dönem 5’inci Yasama Yılı’nın 77’nci birleşimi olarak yaptığı tatil sonrası ilk toplantı saat 10.45’te başladı. Genel Kurul, Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı başkanlığında toplandı.

Toplantıda ilk olarak sunuşlar yapıldı.

Yasama gündemiyle toplandı…

Meclis Genel Kurulu, Başkanlık Divanı kararıyla pazartesi günleri yasama, salı günleri denetim göreviyle toplanacak. Meclis, bugün yasama gündemiyle toplandı.

Gündemde, yaz tatili döneminde komitelerin sonuçlandırdığı yasa tasarıları ve önerileri var.

Genel Kurul’da bugün Cumhurbaşkanı tarafından bir daha görüşülmek üzere Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’ne gönderilen Din İşleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasası görüşülecek. Komite, 14 Eylül’deki toplantısında yasayı oy çokluğuyla onaylamıştı.

Süt Endüstrisi Kurumu 2017 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin tasarıya ilişkin raporu da bugün genel kurulda görüşülecek.

Genel Kurul’un gündeminde komitelerden gelen tasarı ve önerileri de var. Taşınmaz Mal (Tasarruf, Kayıt ve Kıymet Takdiri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Milli Eğitim Denetleme ve Yönlendirme Kurulu (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı, Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkındaki (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Mahkemeler (Değişiklik)Yasa Tasarısı toplantı gündeminde bulunuyor.

KKTC Güvenlik Kuvvetlerini Güçlendirme Kurumu’nun 1 Temmuz 2015-30 Haziran 2016 Mali Dönemine İlişkin Hesaplarının Sayıştay Denetim Raporu da bugün Genel Kurul’da görüşülecek.

Anayasa ve Meclis İç Tüzüğü’ne göre, yeni yasama yılı her yıl ekim ayının ilk iş günü başlıyor.

Ancak Meclis Genel Kurulu’nun bugün yapacağı toplantı yeni yasama yılı değil, 8’inci Dönem 5’inci Yasama Yılı’nın devamı olacak.

Toplantı, 2013’te yenilenen Meclis İç Tüzüğü’nün 3. maddesinin 3. fıkrasındaki “5’inci yasama yılının sona ermesinden seçimlerin yapılmasına kadar geçen süre de 5’inci yasama yılı sayılır” kuralına göre yapılacak.

KKTC’de son genel seçimler Temmuz 2013’te yapılmıştı. Seçimin ardından yasama yılı olarak 5 yıl doldu ancak takvim yılı olarak süre dolmadı. Bu nedenle Meclis’in yeni genel seçime kadarki sürede yapacağı toplantılar, 5’inci dönem çalışmalarından sayılacak. (tak)

 


GÜNDEM SÜTEK BÜTÇESİ

Süt Endüstrisi Kurumu 2017 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Genel Kurul’da görüşülüyor, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Ersin Tatar, komitenin tasarıya ilişkin raporunu sundu.

Tatar, Komite Üyesi CTP Milletvekili Birikim Özgür’ün toplantıda olmasına karşın madde madde oylamaya katılmadığını, bir diğer üye CTP Milletvekili Biray Hamzaoğlu’nun ise RET olu kullandığını, tasarının da OYÇOKLUĞU ile Genel Kurula sevk edildiğini kaydetti.

Şahali: “Hayvancılığın rutin döngüsünü sağlayanın süttür”

Hayvancılığın rutin döngüsünü sağlayanın süt olduğuna işaret eden CTP Milletvekili, Tarım Eski Bakanları’ndan Erkut Şahali, bu konudaki çalışmaların son derece önemli olduğunu kaydetti.

Şahali, atılan olumlu adımlar olduğunu da belirtti. Sektörün bütününü disiplin altına alınmasının önemine işaret eden Şahali, sütün üretilmesi ile ilgili teminatların ortaya çıkması gerektiğini vurguladı.

Şahali, hem üreticinin, hem de ithalatçının birbirlerini muhatap kabul ettikleri bir mekanizmanın önemine işaret etti. 2017 Bütçesi’nin yılın sonunda getirildiğine işaret eden ve 2018 Bütçesi’nin yılın başında getirilmesini temennisini belirten Şahali, CTP olarak Süt Endüstrisi Kurumu 2017 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’na oylarının RET olacağını da açıkladı.

 

Bu haber toplam 1117 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler