1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TATAR'IN KONUŞMASI GÜNDEM OLDU
TATARIN KONUŞMASI GÜNDEM OLDU

TATAR'IN KONUŞMASI GÜNDEM OLDU

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın, 3 ekonomiste hazırlattığı, Kuzey Kıbrıs Ekonomisi 2011-2012 Rekabet Edebilirlik Raporu, 4. Rekabet Edebilirlik Forumu’nda açıklandı. Forumun açılışında Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın kendine has üslubuyla yap

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın, 3 ekonomiste hazırlattığı, Kuzey Kıbrıs Ekonomisi 2011-2012 Rekabet Edebilirlik Raporu, 4. Rekabet Edebilirlik Forumu’nda açıklandı. Forumun açılışında Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın kendine has üslubuyla yaptığı konuşma gündem oldu.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye’den 2014’te gelecek suyla, tarım sektörünün gelişeceğini; alınan önlemlerle turist ve öğrenci sayısının ve devletin gelirlerinin artacağını, e-devlet projesinin de önemli bir hizmet olacağını kaydederek, Türkiye ile KKTC’nin ekonomik entegrasyonunun her geçen gün güçlendiğini söyledi.

Tatar, “Olumlu bakmak, pozitif bakmak lazım. Her gün manşetlerde ‘öldük, bittik, battık’ derseniz o zaman burada yatırım yapmanın ne anlamı kalır? Kendi kendimize de haksızlık yapmayalım” diye konuştu. Tatar, hükümetin Türkiye ile birlikte aldığı önlemlerle ülkede olumlu gelişmeler sağlandığını belirterek, “hep birlikte uçacağız” görüşünü yineledi.

 TATAR: “DOĞRULARI YAPARKEN BİLE TEPKİLERLE KARŞILAŞIYORUZ”

Maliye Bakanı Ersin Tatar, “KKTC gerçeklerinin her gün ortaya çıktığını, hükümetin doğruları yapmaya kalktığında nasıl tepkilerle karşılaştığının görüldüğünü; meclise bir kişinin 13 saat kürsüyü işgal edebildiğini” belirterek, pazartesi günü görüşülecek Özelleştirme Yasa Tasarısı konusunda arkadaşlarına “meclise pijamalarıyla gelmeleri”ni söylediğini ifade etti.

Tatar, raporda söylenenleri gayet iyi bildiğini kaydederek, “Ama gel de yap! Mesele budur” dedi. Doğruları kamuoyuyla paylaşıp kamuoyu yaratmak ve hükümete bunları yapmak için güç sağlamak gerektiğini belirten Ersin Tatar, tüm kurum ve kuruluşlarda bütçe ve mali disiplinin sağlanmasının şart olduğunu vurguladı.

“VERGİLERİ DÜŞÜREMİYORUZ ÇÜNKÜ…”

“Vergileri düşürün diyorsunuz. Şu anda düşüremiyoruz. Çünkü gelire ihtiyacımız var. Aksi taktirde ay sonu ne maaşlar ödenebilir, ne de soysal sigortalara katkı yapılabilir. Bu devletin yürümesi lazım” diyen Maliye Bakanı Tatar, vergilerin ancak ekonomi kayıt altına alındığında gündeme gelebileceğini söyledi.

Maliye Bakanı Tatar, arkalarında koskoca Türkiye Cumhuriyeti bulunduğunu ve 7 Mart 2014’te su getireceğini söylediğini belirterek, tarıma yatırıma devam edilmesinin istendiğini; turist, öğrenci ve istihdamın artacağını; e-devlet projesinin ve Türksat’ın alacağı ihalenin önemine işaret etti.

AB’nin söz verdiği doğrudan ticaret tüzüğünü hayata geçiremediğini hatırlatarak, Türkiye ile KKTC arasında ekonomik entegrasyonun her geçen gün güçlendiğini ve gelişme için zemin hazırlandığını ifade eden Tatar, “Olumlu bakmak, pozitif bakmak lazım. Her gün manşetlerde öldük, bittik, battık derseniz o zaman burada yatırım yapmanın ne anlamı kalır? Kendi kendimize de haksızlık yapmayalım” diye konuştu.

“BAKANLIĞI BIRAKTIN, TURİZMDE DAHA İYİ İŞLER YAPIYORSUN”

Tatar, meseleleri fazla abartmamak gerektiğini; örneğin 1 milyon denilen nüfusun sayımda 300 bin bulunduğunu belirterek, iş çevrelerindeki kadın girişimcilerin fazlalığına dikkat çekti ve Genç İş Adamları Derneği’nin adının Genç İş İnsanları Derneği olarak değiştirilmesini önerdi. Ersin Tatar, izleyiciler arasında bulunan eski bakanlardan, KITOB Koordinatörü Ayşe Dönmezer’i de kutladı ve “Bakandın bıraktın gittin, turizmde daha iyi işler yapıyorsun. Gerçekten turizmcilere yön veriyorsun. Her şey bakan olmakla bitmiyor. Bakın işte bakanlıktan sonra hanımefendi daha da güzel işler yapabiliyor. Geleceğimiz turizmdir” dedi.

“BELKİ BİRAZ ZAMLAR DA YAPTIK ÖZKAN BEY AMA…”

Öğrenci ve turist sayısının doğru işlerle artırılmasıyla maliyenin gelirlerinin de artacağını kaydeden Maliye Bakanı Ersin Tatar, “Göreve geldiğimde gelirler 1.6 milyar TL’ydi, nasıl artıracağız derdim, şimdi 2 milyar lirayı bulduk” diye konuştu. Tatar, izleyiciler arasında yer alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’na hitaben de, “Belki biraz zamlar da yaptık Özkan bey ama napalım, nasıl olacaktı bu iş? Becerdik Özkan bey! 1.6 milyar TL, 2 milyar TL’yi buldu, bütçe açığı azaldı, Beşir Atalay beni tebrik eder. Bana güveniyor, bu güven ortamında yatırımlar artar” ifadelerini kullandı.

“HEP BİRLİKTE UÇACAĞIZ”

Maliye Bakanı Tatar, konuşmasının devamında bu kez KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan’a da hitap etti ve ekonominin kayıt altına alınacağını, bütçenin iyileşeceğini verimliliğin artırılacağını belirtti. Tatar’ın, “Ve hep birlikte uçacağız” sözleri salonda alkış ve gülüşmelerle karşılandı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1336 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler