1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Tatar'ın EŞEL MOBİL yanıtı
Tatarın EŞEL MOBİL yanıtı

Tatar'ın EŞEL MOBİL yanıtı

Maliye Bakanı Ersin Tatar, bütçe ve gelir gider dengesi açısından eşel mobilin yeniden uygulanmasının mümkün olmadığını söyledi. Tatar, dövizdeki artış nedeniyle üniversiteleri harçlarda indirim yapmaya da çağırdı. Maliye Bakanlığı’nın açıklamasın

A+A-

"EŞEL MOBİL MÜMKÜN DEĞİL"

“ÜNİVERSİTELER HARÇLARDA İNDİRİM YAPMALI”

“TİCARET DÜNYASI HEMEN ZAM YAPMAMALI”

Maliye Bakanı Ersin Tatar, bütçe ve gelir gider dengesi açısından eşel mobilin yeniden uygulanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Tatar, dövizdeki artış nedeniyle üniversiteleri harçlarda indirim yapmaya da çağırdı.

Maliye Bakanlığı’nın açıklamasına göre, BRT’de bir programa katılan Tatar, döviz kurlarındaki artışın neden olduğu etkiler ve maliyenin geneline ilişkin soruları yanıtladı.

Döviz kurlarındaki artışın hükümeti de rahatsız ettiğini ifade eden Tatar, Bakanlar Kurulu’nun kur farkının pahalılığa neden olmaması için gıda ithalatında uygulanan bazı fonları indirme kararı aldığını anımsattı.

“SONUÇ BİR İKİ GÜN İÇERİSİNDE AÇIKLANACAK”

Hangi ürünlerde yüzde kaç indirim yapılacağına ilişkin çalışmanın Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu başkanlığındaki bir ekip tarafından yapılmakta olduğunu söyleyen Tatar, sonucun bir iki gün içerisinde açıklanacağını belirtti.

Maliye Bakanı Tatar, hükümetin bu çalışmayla piyasaya bir mesaj vermek istediğinin altını çizerek, ticaret dünyasına “hemen zam yapmamaları, kurun oturmasını ve piyasa dengelerinin oluşmasını beklemeleri” çağrısında bulundu.

Türkiye’de krize doğru müdahaleler yapıldığını, biraz daha gerileyeceğine inandığını söyleyen Tatar, fiyat istikrar fonunda yapılacak indirimin yerli ürünlere etkisini değerlendirirken de, genel politikalarının katma değere göre korumacılık şeklinde biçimlendiğini, kurdaki artışın ise yerli ürünlere doğal bir koruma sağladığını söyledi.

Bakan Tatar, kur artışının ithalatı ve alış verişi yavaşlatması durumunda devlet gelirlerinin bundan olumsuz etkileneceğini, fonlara yapılan müdahaleyle de bunun önüne geçmeyi hedefinde olduklarını vurguladı.

“HARÇLARDA İNDİRİM YAPILMALI”

Kurdaki artışın yaratacağı avantajlara da değinen Tatar, Türkiye’den yurt dışına giden turistlerin Türk Lirası kullanımı nedeniyle KKTC’ye yönelebileceğini, güneyden alışverişin azalacağını ve yeşil hat tüzüğü çerçevesinde ihracatın da artabileceğini anlattı.

Kurdaki değişimin KKTC’ye özellikle Türkiye’den gelen öğrencileri olumsuz etkilememesi için rektörlerle bir görüşme yaptığını açıklayan Tatar, “TL giderlerini dikkate alarak harçlarda indirim yapmalarını istedim” dedi.

“EŞEL MOBİL’İN GERİ GELMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Eşel Mobil’e dönüş konusundaki bir soruya karşılık da Tatar, bütçe ve gelir gider dengesi açısından bunun mümkün olmadığını, hedefin mevcudu korumak olduğunu kaydetti.

Bütçe açığındaki temel nedenin Sosyal Sigortalar olduğuna ilişkin görüşünü yineleyen Tatar, hükümetin bu yıl sigortalara 250 milyon TL katkısı olduğunu, devlet çalışanlarının payı dışındaki katkının 200 milyon TL’ye denk geldiğini, dolayısıyla devletin sigortalara ilişkin yükümlülüğünü yerine getirmediğine ilişkin iddiaların yanlış olduğunu belirtti.

Tatar, sigortaların maaş bağlamakta yıllarca bonkör davrandığını yılda 12 ay asgari ücret üzerinden prim yatırılmasına rağmen 10 yılda emekli olanlar dahil yılda 13 maaş aldıklarını anlattı.

Gerçek maaş üzerinden değil de asgari ücret üzerinden yapılan sigorta yatırımlarının da kurumda kayba neden olduğunu belirten Tatar, bunun zamanla aşılacak bir sorun olduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen geçen yılın ilk 7 ayına göre devlet gelirlerinde yüzde 11 artış olduğuna dikkat çekerek bunun hükümetin başarısı olduğunu söyledi.

Tatar, “Herkes bu devlete sahip çıksın. Emin olun maliyeyi iyi yönetiyoruz... Verdiğimiz bazı sözleri yerine getirmemiş olabiliriz... Ancak niyetimiz iyidir... Büyüme var, devlet gelirleri artıyor” dedi.

Bu haber toplam 1370 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler