1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TATAR'IN, 'BÜYÜK KUZEY KIBRIS' PROJESİ
TATARIN, BÜYÜK KUZEY KIBRIS PROJESİ

TATAR'IN, 'BÜYÜK KUZEY KIBRIS' PROJESİ

Maliye Bakanı Ersin Tatar, “Büyük Kuzey Kıbrıs” için stratejilerini Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte oluşturduklarını belirtti

A+A-

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, “Büyük Kuzey Kıbrıs” için stratejilerini Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte oluşturduklarını belirterek, ülkenin sürdürülebilir bir yapıda yönetilmesinin bilincinde olduklarını ve hassasiyet gösterdiklerini vurguladı.

Tatar, ülkede Türkiye’nin yardımlarıyla yatırımların her alanda devam ettiğini belirterek, şu anda 20 bin olan yatak kapasitesinin 40 bine, 50 bin öğrenci sayısının da 60 bine çıkarılacağını ifade etti ve bu hedeflere ulaşmak için tedbirin şart olduğunu kaydetti.

Maliye Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre Tatar, Uluslararası Kalkınma Derneği’nin (SID) Lefkoşa Şubesi 2012 Genel Kurulu öncesinde düzenlenen “KKTC Ekonomik Yapısı ve Sürdürülebilirliği” konulu seminer ve söyleşiye katıldı.

Nuhun Gemisi Otel’de Maliye Bakanı Tatar ve ekonomist Ünal Akifler’in katıldığı seminer/ söyleşide, farklı disiplinlerden akademisyen ve profesyonellerin oluşturduğu katılımcılarla tartışmalar yapıldı.

Seminerde konuşan Maliye Bakanı Tatar, ülkede Anavatan Türkiye’nin yardımlarıyla yatırımların her alanda devam ettiğini vurguladı.

Bafra bölgesinde toplam 19 tesisin hedeflenmesiyle büyük bir turizm atağının söz konusu olduğunu, şu anda 20 bin olan yatak kapasitesinin 40 bine, ülkedeki 50 bin öğrenci sayısının da 60 bine çıkarılacağını anlatan Tatar, hedeflere ulaşmak için tedbirlerin şart olduğunu kaydetti.

Su projesinin “7 Mart 2014 tarihinde saat 12.59’da” suyun akar hale gelmesiyle çok önemli bir sonuca ulaşılacağını vurgulayan Tatar, devletin erdemini korumasının, çalışanlarının haklarını korumasıyla mümkün olduğunu söyledi.

Tatar, çalışanların maaşlarının, 13. maaşların ve yerel yönetimlere ayrılan bütçeye katkının 100 milyon TL’den 138 milyon TL’ye çıkarıldığını anlatarak, “Büyük Kuzey Kıbrıs” için stratejilerini Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte oluşturduklarını ve bunun büyük avantajını yaşadıklarını vurguladı.

Ekonomist Ünal Akifler de, KKTC’nin rekabet edilebilirlik sıralamasında sonlarda yer aldığını, ülkede milli gelirin ortalamanın üzerinde olmasına rağmen birçok ülkenin gerisinde olmasının nedeninin ülkede sürdürülebilir bir yapının bulunmamasından kaynaklandığını vurguladı.

Akifler, küçük ülke olmanın avantajlarından yararlanılamadığını, bu bağlamda en olumsuz gelişmelerin yönetime güvensizlik ve itaatsizlik ile değişken makro-ekonomi olarak ortaya çıktığını söyledi.

Akifler, ülkenin en önemli üç sorununu işsizlik, hayat pahalılığı ve gelir dağılımı eşitsizliği ile orta sınıfın yok olması olduğunu işaret ederek, bu hususlarda acil çözüm üretmenin zorunlu olduğunu, ancak mevcut siyasi yapıyla bunun mümkün olmadığını kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 791 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler