1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TATAR'DAN İYİ HABER YOK!
TATARDAN İYİ HABER YOK!

TATAR'DAN İYİ HABER YOK!

Maliye Bakanı Ersin Tatar, KKTC ekonomisinin Türkiye’nin desteğiyle ve alınan önlemlerle giderek güçlendiğini söyledi. “Ekonomi kötü değil, aç insan yok” diyen Tatar, ülkede dıştan gelen 40 bin civarında işçi çalıştığına vurgu yaptı. Kam

A+A-

 

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, KKTC ekonomisinin Türkiye’nin desteğiyle ve alınan önlemlerle giderek güçlendiğini söyledi. “Ekonomi kötü değil, aç insan yok” diyen Tatar, ülkede dıştan gelen 40 bin civarında işçi çalıştığına vurgu yaptı. Kamu çalışanlarına iddia edildiği gibi 250 TL artış vermenin mümkün olmadığını, verilecek artışın bütçe imkanlarına göre belirleneceğini de kaydeden Tatar, Ercan ihalesinin eylül sonuna ertelendiğini de bildirdi.

BRT’de sabah pogramına konuk olan Maliye Bakanı Ersin Tatar, dünyadaki ekonomik krize karşın KKTC’nin Türkiye’nin de desteğiyle her geçen gün daha iyiye gittiğini söyledi.

EKONOMİ GELİŞİYOR

KKTC’de sürdürülebilir ekonominin yavaş yavaş ortaya çıktığını ifade eden Tatar, tepkilere rağmen önlem alarak ekonomiyi daha iyi noktalara getirdiklerini ve Türkiye ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde ekonomimiz istikrarlı bir şekilde ilerlediğini belirtti.

Tatar, ekonomik programların Türkiye’nin KKTC’ye desteğinin somut örneği olduğunu ifade ederek, yapısal bozuklukların ortadan kaldırılması için katkıların sürdüğünü söyledi.

Tatar, rekabet gücünün artması ve ekonominin güçlenmesi için desteğin sürmesi gerektiğini anlattı.

E-devlet, su projesi, ekonomin kayıt altına alınması gibi verimliliği artıran çalışmaların sürdüğünü ifade eden Tatar, bu projeler tamamlandığı zaman önemli gelişmeler yaşanacağını belirtti. Tatar, “Ülkede insanların mutlu ve huzurlu olması için refahı artırabilmemiz gerekir. Bunun için de çalışmalı, üretmeli ve ürettiklerimizi pazarlayabilmeliyiz. Bunu başararak milli gelirimizi artırmalıyız ki refahımız da artsın” diye konuştu.

AÇ YOK… DIŞARDAN 40 BİN İŞÇİ GELİYOR

Ülke ekonomisiyle ilgili karamsarlığa düşülmemesini isteyen Tatar, ekonominin kötü olmadığını, ülkede aç insan bulunmadığını söyledi.

Dünyada işsizliğin sürekli arttığını anlatan Tatar, “KKTC’de de işsizlik var ancak bu bilinen anlamda işsizlik değil” ifadelerini kullandı ve 40 bine yakın çalışanın dışarıdan gelip KKTC’de çalıştığını belirtti.

İHALE ERTELENDİ

Maliye Bakanı Tatar, Ercan Havaalanı ihalesini değerlendirirken de, “İhale eylül sonuna ertelendi. Ercan yap-işlet-devret modeliyle uluslararası standartlara kavuşacak. Havaalanını uluslararası normlarda çağdaş bir seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz. Projenin tamamlanmasıyla olumlu gelişmeler olacak” dedi.

EŞİT MAAŞ ÖNERİM KABUL EDİLDİ… 250 TL MÜMKÜN DEĞİL

Kamuda yetkili sendikalarla protokol görüşmelerinde, kamu çalışanlarına eşit maaş artışı önerdiğini ve bu önerinin kabul gördüğünü de anlatan Tatar, görüşmelerin 11 Eylül’de devam edeceğini anımsattı.
Tatar, kişi başına 250 TL artış olacağı yönündeki haberlerin doğru olmadığına işaret ederek, “Böyle bir artış mümkün değil” dedi.

Tatar, bugün itibarıyla ne kadar atış olacağı yönünde rakam veremeyeceğini, bütçe imkânlarına göre hareket edeceklerini ifade etti.

ASGARİ ÜCRETİ KOŞULLAR YAVAŞLATTI… KIRILGANLIKLAR GERİDE KALIR

Ekonomik koşulların asgari ücretle ilgili çalışmaları yavaşlattığını da söyleyen Maliye Bakanı Tatar, UBP’nin 21 Ekim’de yapılacak kurultayıyla ilgili olarak da, “UBP’nin en büyük özelliği tabanının sağlam olmasıdır. Oluşabilecek kırılganlıkların da 21 Ekim’den sonra geride kalacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1624 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler