1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TATAR'DAN İTİRAF
TATARDAN İTİRAF

TATAR'DAN İTİRAF

TATAR: SINIFTA KALDIK Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu – Sen) tarafından düzenlenen “Kayıt Dışı Ekonomi ve Çözüm Yolları” konulu panel yapıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen panel saat 09.30’da açılış

A+A-

 

 

TATAR: SINIFTA KALDIK

 

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu – Sen) tarafından düzenlenen “Kayıt Dışı Ekonomi ve Çözüm Yolları” konulu panel yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen panel saat 09.30’da açılış konuşmaları ile başladı.

Açılışa, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Anamuhalefet CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancığlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Çalışma ve Sosyal Güzenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Sayıştay Başkanı Osman Korahan, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, bazı sendikacılar ve üyeler katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından oturum başkanlığını gazeteci - yazar Hasan Hastürer’in yaptığı Doç. Dr. Erdal Güryay, Kuzey Kıbrıs Barış Araştırmaları Merkezi (KUBAM) Başkanı Hasan Sarıca ve Yrd. Doç. Dr. Tufan Erhürman’ın konuşmacı olarak katıldığı panele geçildi.

BOZER

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, kayıt dışı ekonominin KKTC için önemine dikkat çekerek, kayıt dışılık yüksek olduğu oranda ekonomik ve sosyal tahribatlar yaptığını vurguladı. Bozer, Avrupa’da kayıtdışılık oranının yüzde 10 olduğunu söyledi.

Ekonomilerinde çöküş yaşanan AB ülkeleri Yunanistan’da bu oranın yüzde 27, İrlanda’da ise yüzde 20 olduğunu belirten Bozer, “Biz ise yüzde 70 kayıt altındayız. Yüzde 90’lara varmak için ülke olarak çalışmalıyız” diyerek, KKTC’de kayıt dışı oranın yüzde 30 olduğu mesajı verdi.

YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, sorunlar bulunduğunu ancak söylenenlerle günlük hayatta yapılanların birbirini tutmadığını belirtti. Yorgancıoğlu, Çalışma Bakanı’nın kayıt altına alamadığı çalışan kesimin yüklerini kayıt altında olanlara yüklemek için komite çalışmasına gittiğini savundu.

Ülkede kayıt dışı çalışan bulunduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, ilk görevin ihtiyaç duyulan insan tipinin yetiştirilmesi, boşluğun kapatılması gerektiğini kaydetti.

“İşverenlerin de çalışma kurallarına uygun olarak insan çalıştırması gerekir” diyen Yorgancıoğlu, işverenlerin ve bireylerin ülkenin geleceğini kendi çocuklarını düşünmesi gerektiğini vurguladı.

Yorgancıoğlu, ülkeye giriş yapılırken denetimlerin gerektiği gibi yapılarak, kayıt dışı olan belirlendiğinde devletin yapması gerekeni yapması gerektiğini kaydetti.

ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de konuşmasında, Sosyal Güvenlik yasalarıyla ilgili olarak hükümetin ciddi çalışmalar yapmakta olduğunu ve komite toplantısına katılacak olması nedeniyle erken ayrılmak zorunda olduğunu söyledi.

Ünverdi, ciddi önlemler alarak kayıt dışı ekonomi ile savaşılması gerektiğini ve bunun için sivil toplum örgütleri ile hep birlikte başarılması gerektiğini söyledi.

Af açılımlarına dikkat çekerek, bundan herkesin yararlanmasını isteyen Ünverdi, işverenleri de bu konuya ciddi yaklaşmalarını istedi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, KKTC’nin genç bir devlet olduğunu, sorunları aşarken yasal düzenlemelere ihtiyacı olduğunu ve kaçak ekonomi ile ilgili önemli çalışmalar yapmakta olduğunu söyledi.

Rakamlara bakıldığında sınıfta kalınmakta olduğunu ifade eden Tatar, “Toplumsal bilincin, kültürün ve ahlakın daha fazla tartışılması gerekiyor. Her ne kadar da siyasi irade varsa da ve bu ülkenin geleceği devletin güçlenmesi için gerekli çalışmalar yapıyorsa da mesafe alınmasında sıkıntı var. Daha yapılacak çok işler var” dedi.

Kayıt dışılığın yüzde 50’lerden yüzde 25’lere veya OECD ortalarına çekilmesi halinde ülkenin önünün açılacağını belirten Tatar, yılmadan korkmadan ve üşenmeden çalışmaları hızlandırmak gerektiğini, kayıt dışı suçunu işleyenin toplum önünde bunun cezasını alması gerektiğini söyledi.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, sorunu çözebilecek kapasitenin ülkede bulunduğunu ancak siyasi irade olması halinde yapılabileceğini kaydetti.  

“Dinlemek, tartışmak, karşılıklı niyeti anlamak ve ortak yol bulmak diyalogdur” diyen Denktaş, ülkede işbirliğinden bahsediliyorsa hükümeti sendikalarla ve sivil toplum örgütleri ile denetim mekanizmasını paylaşmaya çağırdı.

Ülkede sendikal anlayışın da değişmesi gerektiğini belirten Denktaş, “Ben isteyeceğim karşımdaki de vermek zorundadır anlayışı ile devam edersek bir yere varılamaz. 20-25 sene önce bu devletin özel sektöründe de sendikalaşma vardı. Neden şimdi yok çünkü sendikalar devletten istediğini özelden de istemeye devam etti. Devlet cevizcinin çuvalından oynayarak sendikal talepleri karşıladı. Özel karşılayamadı ve sendikaları dışladı. Kaybeden, çalışanı sendikalar ve devlet oldu” dedi.

ARSLAN

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, kayıt dışılığın TC’nin de temel sorunları arasında olduğunu ancak bir eylem planı uygulanmaya başladığını kaydetti.

OECD ülkelerinde kayıt dışılığın yüzde 18 olduğunu belirten Arslan, Türkiye’de ise bu rakamın yüzde 32.1 olduğunu ifade etti.

Türkiye’de kayıt dışı istihdamla ilgili olarak Türkiye’de iyileşme olduğunu ancak yine de OECD ve AB’ın çok üstünde olduğunu anlatan Arslan, TC’deki sorunların bir şekilde KKTC’yi de etkilemekte olduğunu belirtti.

TC ile KKTC arasındaki sorunların köprüler kurularak çözülmesi gerektiğini belirten Arslan, “Biz kardeşiz. Zaman zaman sorunlar olabilir ama kardeşler sorunlarla birlikte mücadele eder” dedi.

ÖZKARDAŞ

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, kayıt dışı ekonominin, kaçak yaşam, vergi kaçakçılığı, haksız rekabet, emeğin sömürülmesi vb. demek olduğunu ifade etti. Özkardaş, Vergi Dairesi’nin 2010 Mayıs verilerine göre, KKTC’de kayıtlı olan taahhuk şahıs dosya sayısının 19 bin 572 olduğunu, bunlardan beyan sunanların sayısının 7 bin 559 olduğunu söyledi.

Beyan sunanlardan zarar veya muaf tutulanların sayısının 4 bin 116 olduğuna dikkat çeken Özkardaş, vergi taahhuk eden sayısının ise 2 bin 833 olduğunu vurguladı.

Aynı verilere göre faaliyetteki kurum sayısının 5 bin 812 olduğunu ve bunlardan 3 bin 136’sının hesap sunduğunu ve bunların da bin 149’unun zarar, 251’i yatırım indirim zararı beyan ettiğini anlatan Özkardaş, bin 594 kurumun ise beyan sunduğunu ifade etti.

Ülkedeki kaçak işçi sayısının 60-70 bin olduğunun kabul edilmekte olduğuna dikkat çeken Özkardaş, kayıt dışılığın sadece çalıştığını beyan etmeyenlerle sınırlı olmadığını, kamu görevlisi olup da ikinci iş yapılmasının da kayıt dışılık olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1477 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler