1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TATAR’DAN İLGİNÇ AÇIKLAMA
TATAR’DAN İLGİNÇ AÇIKLAMA

TATAR’DAN İLGİNÇ AÇIKLAMA

“Dışarıdan gelenler (yabancı işçiler) bu asgari ücretle ‘memnuniyetle’ çalışıyor” · Başbakan İrsen Küçük’ün ‘elinden geldiği kadarıyla’ bu işi başarıyla götürmeye çalıştığını söyleyen Maliye Bakanı Ersi

A+A-

 

 

 

Maliye Bakanı Tatar’dan ilginç açıklama:

 

“Dışarıdan gelenler (yabancı işçiler) bu asgari ücretle ‘memnuniyetle’ çalışıyor”

 

·        Başbakan İrsen Küçük’ün ‘elinden geldiği kadarıyla’ bu işi başarıyla götürmeye çalıştığını söyleyen Maliye Bakanı Ersin Tatar, “Şu anda gerek ülkemizin, gerekse partimizin, gerekse de bizlerin istikrardan yana olması gerektiğini savunuyorum” dedi, UBP Kurultay’ında İrsen Küçük’e destek vereceğini açıkladı.

 

·        Asgari ücretin 3 yıldır artmamasına ilişkin soruya, “İşverenlerin de durumunun değerlendirilmesi gerekiyor” yanıtı veren Maliye Bakanı Tatar, dengenin sağlanması gerektiğini, dışarıdan gelip bu asgari ücretle, ‘memnuniyetle’ çalışan insanlar olduğunu da kaydetti. Tatar, önemli olanın ekonominin genel yapısı olduğunu, “asgari ücrete çok da takılmamak lazım dedi”.

 

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Sami Özuslu’nun hazırlayıp sunduğu Kanal SİM’de yayınlanan Öğlen Postası’nın konuğu oldu.

Bakan Tatar,  LTB’den ekonomiye, UBP Kurultay’ına kadar birçok soruyu yanıtladı.

 

“İRSEN KÜÇÜK’LE DEVAM EDİLMELİ”

Soru üzerine Kurultay’da aday olmayacağını söyleyen Bakan Tatar, Ahmet Kaşif’in adı geçmesine karşın henüz aday olacağına dair bir açıklama olmadığına işaret etti.

“Biz bu Hükümet’te gerçekten çok yoğun çalışma içersinde, çok önemli yasalara da imza attık” diyen Tatar, gece gündüz çalıştıklarını, büyük sıkıntılar da olduğunu ve bu tedbirleri alırken büyük tepkiler de doğduğunu belirtti. “Acımasız eleştiriler de oluyor” diyen Tatar, Başbakan İrsen Küçük’ün elinden geldiği kadarıyla bu işi başarıyla götürmeye çalıştığını ifade etti.

“Şu anda gerek ülkemizin, gerekse partimizin, gerekse de bizlerin istikrardan yana olması gerektiğini savunuyorum” diyen Tatar, İrsen Küçük’le devam edilmesi gerektiği düşüncesini de belirtti.

Olağanüstü bir çalışma içerisinde olduklarını ve bu kadar sıkıntının olduğu bir yerde ‘başka başka kavgalara da gerek olmadığını’ söyleyen Tatar, ‘Süreç gösterecektir’ şeklinde konuştu.

 

“EN AZINDAN ŞİMDİ LTB’DE KARAR ALINABİLİYOR”

LTB il ilgili belediye başkanı ve meclis üyelerinin bir türlü toplanıp karar alamadığını belirten Maliye Bakanı Tatar, Hükümet’in üzerinde de büyük bir baskı oluştuğunu ve halkın genelinin bir adım atılmasını beklediği bu durumda, Bakanlar Kurulu’nun böyle bir karar aldığını ifade etti. “En azından şimdi karar alınabiliyor” diyen Tatar, çalışanların da belediyeye sahip çıkması gerektiğini söyledi. LTB’de acil bir durum ortaya çıktığını ve bu nedenle ‘Yasa Gücünde Kararname’ hazırlandığını belirten Tatar, hakimlerin de günün ve olayın koşullarına göre karar üretebileceklerini ifade etti.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın ‘belediyeye ödeme yapmayın’ çağrısını ‘çok yanlış’ olarak değerlendiren Tatar, bunun kimsenin yararına olmayacağını kaydetti.

 

“BAŞKA BİR YERDEN KESİLİP BELEDİYEYE AKTARILDI”

Belediyeye para aktarmanın çok zor bir karar olduğunu belirten Tatar, “Çünkü başka bir yerden kesmeniz lazım” derken, kesintinin Bütçe Dairesi tarafından ayarlanacağını söyledi. Bazı kalemlerde tasarrufa gidileceğini belirten Tatar, 14. maddelik reform paketinin uygulanması kaydı ile paranın aktarıldığını açıkladı.

 

“BULUTOĞLULARI’NIN YERİNDE OLSAYDIM İSTİFA EDERDİM”

Özuslu’nun ‘90 gün sonunda Cemal Bulutoğluları görevine mi dönecek’ sorusuna “Hükümet karar verecek, yorum yapmak istemiyorum” diye cevap veren Tatar, bir sıkıntı, kaosun yaşandığını, belediye hizmetlerinin kesintisiz devam etmesi gerektiğini söyledi.

“90 gün sonra bir değişiklik olmazsa geri dönerler” diyen Tatar, Cemal Bulutoğluları’nın yerinde olsaydı istifa edeceğini belirtti.

“Bu kadar tartışma, kavga, kaos ortamında ben yokum” diyen Tatar, Bulutoğluları’nın yönetim biçiminin, kendi yönetim biçimi olmadığını kaydetti. Kimseyle şahsi bir kavgası olmadığını söyleyen Bakan Tatar, Maliye Bakanı olarak gerekli uyarılarını yaptığını ifade etti.

 

“HAYAT PAHALILIĞI DPÖ’DEN ÖYLE ÇIKTI, MALİYE’DEN DE ÖYLE ÇIKACAK…”

Önemli olan ekonominin büyümesi, gelişmesi diyen Bakan Tatar, hayat pahalılığı oranın %1 bile olmamasını, ‘Devlet Planlama Örgütü’nün(DPÖ) rakam öyle çıktı, Maliye’den de artış ona göre çıkacak’ şeklinde yorumladı.

 

“DIŞARIDAN GELENLER BU ASGARİ ÜCRETLE ‘MEMNUNİYETLE’ ÇALIŞIYOR”

Asgari ücretin 3 yıldır artmamasına ilişkin soruya, “İşverenlerin de durumunun değerlendirilmesi gerekiyor” yanıtı veren Maliye Bakanı Tatar, dengenin sağlanması gerektiğini, dışarıdan gelip bu asgari ücretle, ‘memnuniyetle’ çalışan insanlar olduğunu da kaydetti. Tatar, önemli olanın ekonominin genel yapısı olduğunu, “asgari ücrete çok da takılmamak lazım dedi”.

 

‘AHMET ZAİM’İN ATAMASI MUTABAKATLA YAPILDI’

Polis Genel Müdürlüğü için 3’lü kararnamede Ahmet Zaim için imza attığını belirten Maliye Bakanı Ersin Tatar, “Bana söylenen mutabakatla alınmış bir karar olduğu. Güvenlik Kuvvetleri, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’ndan…” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2238 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler