1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TATAR 'VİZYONUMUZ VAR' DEDİ
TATAR VİZYONUMUZ VAR DEDİ

TATAR 'VİZYONUMUZ VAR' DEDİ

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC arasındaki işbirliğini sorunsuz gerçekleştirmek için hükümetin girişimde bulunduğunu ve Mersin gümrüğünde zaman zaman yaşanan sıkıntıların giderilmesi için siyasi talimatın verildiğini söyledi. Bakan

A+A-

 

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC arasındaki işbirliğini sorunsuz gerçekleştirmek için hükümetin girişimde bulunduğunu ve Mersin gümrüğünde zaman zaman yaşanan sıkıntıların giderilmesi için siyasi talimatın verildiğini söyledi.

Bakan Tatar, bugün Kanal T’de yayınlanan bir programda, Ankara temaslarını anlattı ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

Bakan Tatar, Türkiye  Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la KKTC’den Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden diğer ülkelere yapılan ihracatların Mersin gümrüğünde herhangi bir sıkıntı yaşamaması  için görüşmeler yaptığını belirten Tatar, hükümet olarak ayrıca iki ülkeden bürokratlardan oluşan uzmanların Lefkoşa’da toplantılar yaptıklarını ve gerekli  mevzuatları görüştüklerini ifade etti. Bakan Tatar, “yapılan çalışmalarla Mersin gümrüğünde sıkıntı kalmayacak” dedi.

“KURULACAK LABORATUARDA AKREDİTE YAPILACAK”

Gıda ürünlerinin ihracatında ve İthalatında bir takım mevzuat düzenlemeleri olduğuna dikkat çeken Maliye Bakanı Tatar, bu nedenle sorunların aşılması gerektiğine dikkat çekerek KKTC’de kurulacak bir laboratuarın söz konusu olduğunu belirtti. Tatar, bu laboratuarda akredite edilecek olan ürünlerin Mersin’de kabul edileceğini, ufak tefek mevzuatlar dışında herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

HÜKÜMET VİZYONU

Maliye Bakanı Ersin Tatar, “UBP hükümetinin vizyonu yoktur” eleştirilerine de yanıt  verdi. “UBP hükümeti vizyonsuz değildir” diyen Tatar, hükümetin vizyonunun  TC-KKTC protokollerine uygun olarak kamunun etkinliğini artırmak, kamunun zaman içerisinde ekonominin içerisindeki payının daha da azaltılarak verimliliğin artırılması, özel sektörün önünün açılması, yatırımların artması, üretimin artması şeklinde olduğunu kaydetti.

KALKINMA BANKASI KREDİLERİ

Kalkınma Bakansına geri dönmeyen krediler için Ekonomi Bakanlığının çalışmalar yaptığını son yıllarda geçmiş yıllara oranla bir iyileşme kaydedildiğini fakat eskiden gelen bazı kredilerin de donuk  aşamasında olduğunu bildiklerini ifade eden Tatar, bu gibi durumlarda Ekonomi Bakanlığına bağlı olan Yönetim Kurulunun yasal süreç başlattığını ama yargı süresinin uzun sürdüğünü söyledi.

BELEDİYELERE 138 MİLYON TL

Bakan Tatar, 2012 yılında belediyelere Maliyeden çıkacak olan para miktarının toplam 138 milyon TL olduğunu vurguladı. Tatar, bu rakamın KKTC bütçesi içerisindeki yerinin azımsanamayacak bir miktar olduğunu ifade ederek mali gelirlerin yüzde 8.5’ine tekabül eden bu rakamın önemli bir kalem olduğunu söyledi.

Bakan Tatar TC-KKTC arasında imzalanan protokollere artık sadık kalınacağını buna bağlı olarak da Türkiye’den KKTC’ye önemli katkılar yapıldığını, 2012 yılında direkt bütçeye yapılacak olan katkının  350 milyon olduğunu söyledi. TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile de görüştüğünü ifade eden Tatar, savunma giderlerine 180 milyon TL, reel sektöre direkt katkının 100 Milyon TL, yatırımlara 200 milyon TL, toplamda 1 Milyar TL’nin üzerinde katkı yapılacağını ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1217 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler