1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TATAR: MÜMKÜN OLDUĞUNCA İSTİHDAM YARATILMALI
TATAR: MÜMKÜN OLDUĞUNCA İSTİHDAM YARATILMALI

TATAR: MÜMKÜN OLDUĞUNCA İSTİHDAM YARATILMALI

Maliye Bakanı Tatar, Ali Çıralı başkanlığındaki Sanayi Odası heyetini kabul etti.

A+A-

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, ülkede mümkün olduğunca istihdam yaratılması gerektiğini söyledi.

Tatar, ülkede yapılan yatırımların uzun vadede çok karlı olacağını da söyledi.

Maliye Bakanı Tatar, Ali Çıralı başkanlığındaki Sanayi Odası heyetini kabul etti. Kabulde Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu ve bakanlık yetkilileri de hazır bulundu.

ÇIRALI

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, ekonomik varlıkların ekonomiye kazandırılmasının yıllardan beri işadamları ve sanayilerce beklenen bir yasa çalışması olduğunu ve Sanayi Odası olarak bu konuda görüşlerini ortaya koyacaklarını söyledi.

“Bizim için aslolan KKTC ekonomisidir” diyen Çıralı, yıllardır belirsizlikler içinde, izolasyonlar altında ekonomik varlığın sürdürülmeye çalışıldığını, ancak bunların bir yana bırakılarak ekonomiyi geliştirmenin yollarının aranması gerektiğini kaydetti.

Üretimin artırılarak ihracatın geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Çıralı, kendi ayakları üzerinde durabilen sürdürülebilir bir ekonomik yapıya kavuşmak gerektiğini vurguladı.

Çıralı, hep birlikte istişare ederek sorunların üstesinden gelinebileceğini kaydetti.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, KKTC’de geleceğe güvenle bakmak gerektiğini söyledi.

Ekonomik alanda çok önemli çalışmalar yapıldığını ve bunların meyvelerinin zamanla alınacağını kaydeden Tatar, lokomotif sektörlere paralel olarak sanayide de bir takım gelişmeler olduğuna dikkat çekti.

KKTC’de bir yatırım sürecinin devam etmekte olduğunu ifade eden Ersin Tatar, sanayi sitelerine ihtiyaç duyulduğunu bildiklerini ve bu konuda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

“Önemli olan ülkeye, hükümete ve devlete güven duymaktır” diyen Tatar, Sanayi Odası ile diyaloğun devam etmesi gerektiğini, sanayicilerin ülke sanayisinin sesi olduğunu ifade etti.

Kuruluşların bilançolarının güçlendirilmesi için çalışmalar yapmakta olduklarına da dikkat çeken Tatar, “Gelişebilmek, büyüyebilmek için bilançonun güçlü olması lazım. Ona göre uygun koşullarda kredi imkanları bulunabilsin” dedi.

Murakıp ve muhasiplerin de bu konularda çalışma yapması gerektiğini belirten Tatar, ülkedeki tasarrufların sanayicilere iyi koşullarda uygun şartlarda aktarılmasının önemine işaret etti.

Büyüyen KKTC ekonomisine hizmetin önemli olduğunu kaydeden Maliye Bakanı Tatar, ihracat potansiyelinin artırılabileceğini, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın da bu konuda desteği bulunduğunu söyledi.

Tatar, yakın zamanda Mersin’de bu konuda bir toplantı da yapılabileceğini kaydetti.

Maliye Bakanı Tatar, ülkenin koşulları nedeniyle bazı sıkıntılar bulunduğunu ancak öne bakarak, gelişen ve büyüyen KKTC’de sanayicilerin olanaklarının nasıl artırılabileceğinin haritasını çıkarmak gerektiğini de söyledi.

KKTC’ye yatırım yapanların uzun vadede karlı çıkacağına inandığını belirten Ersin Tatar, geleceğin parlak olduğunu ifade etti.

Sanayicileri istihdam yarattıkları için kutlayan Tatar, KKTC’nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu kaydetti.

Tatar, “Mümkün olduğunca kendi insanlarımıza iş imkanı yaratalım. Bunun bir bedeli olsa da uzun vadede bundan karlı çıkacağımıza inanıyorum” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 551 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler