1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TATAR: MAAŞLAR ARTMADI AMA GELİRLER %20 ARTTI
TATAR: MAAŞLAR ARTMADI AMA GELİRLER %20 ARTTI

TATAR: MAAŞLAR ARTMADI AMA GELİRLER %20 ARTTI

Tatar, hükümet olarak 2.5 yılda önemli adımlar atıp tedbirler aldıklarını, Türkiye ile yaptıkları önemli çalışmaların meyvelerini de almaya başladıklarını bildirdi

A+A-

 

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, hükümet olarak 2.5 yılda önemli adımlar atıp tedbirler aldıklarını, bütün sıkıntı ve umutsuzluklara rağmen Türkiye ile yaptıkları önemli çalışmaların meyvelerini de almaya başladıklarını bildirdi.

“Turizmde 2.5 milyon geceleme, yüksek öğrenimde 47 bin öğrenci sayısına ulaştık” diyen Ersin Tatar, ekonomik büyümenin sürdüğünü, 2012’de yüzde 4.5 büyüme beklediklerini kaydetti.

Başbakan İrsen Küçük bu akşam Lefkoşa Merit Otel’de Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın yeni seçilen meclisine kokteyl verdi.

TATAR

Kokteylde konuşan Maliye Bakanı Ersin Tatar, ekonomiye yön veren işadamları ve iş kadınları ile bir araya gelip sorunları görüşmekten memnun olduğunu, bu tip toplantıların sık sık yapılması gerektiğini, ülke ekonomisine birlikte yön vermenin önemli olduğunu kaydetti.

Maaşların artmadığını ancak her şeyin maaşa bağlı olmadığını belirten Tatar, gelirlerin yüzde 20’nin üzerinde arttığını ifade etti.

Tatar, Hayat Pahalılığı’nı dondurarak 2011’de 100 milyon TL tasarruf yapıldığını da kaydetti.

Elektrik Kurumu ve belediyelerde sıkıntılar bulunduğunu, bunların yapısal bozukluktan kaynaklandığını vurgulayan Tatar, “Biz özel sektörün önünü açmak istiyoruz” dedi.

ÇERKEZ

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez de, Oda’nın kurulduğu günden bugüne ekonominin ileriye götürülmesine katkı koymaya çalıştıklarını söyledi.

Kokteylin kendilerine verilen değeri gösterdiğini belirten Çerkez, hükümetin de kendileri gibi halkın içine karışıp bölgelerdeki insanların sorunlarını dinlemelerini istedi.

Geçen haftalarda KKTC’nin yüzde 70 ihracatının üretildiği Güzelyurt’a gittiklerini ve iş insanlarının sıkıntılarını dinlediklerini anlatan Çerkez, “Bölgeye tekrar birlikte gidelim. O zaman halk hükümeti daha fazla yanında hissedecektir. Karpaz’a da gidelim” dedi.

Halkın içinde bulunduğu sıkıntıları birlikte dinlemeyi öneren Çerkez, Güzelyurt bölgesinde en önemli sorunun resen vergi olduğunu söyledi.

3 yıllık Ekonomik Program’a katkı koymaktan mutluluk duyacaklarını da belirten Çerkez, ancak bunun uygulanabilir olması gerektiğini ve yüzde 100 olmasa da uygulanmasından sorumlu olacaklarını ifade etti.

Su projesinin çok önemli olduğunu ancak e - KKTC’nin daha da önemli olduğunu kaydeden Çerkez, e - KKTC’nin kayıt dışı ekonominin azalmasını sağlayacağını ifade etti.

Hükümetin kararlı ve radikal kararlar alırken cesaretli olması gerektiğini, bunun en iyi sonucu getireceğini belirten Çerkez, Güney Kıbrıs sıkıntı içindeyken KKTC’de finans sektörünün güçlü olduğunu, ancak bu paranın bankalarda kalmayıp kredi olarak insanlara dönmesi gerektiğini söyledi.

16 Mart’ta rekabet edebilirlik raporunu açıklayacaklarını da belirten Çerkez, sorunlar arasında yine bürokrasinin ön planda yer alacağını kaydetti.

“Bunlar gibi gereksiz sıkıntıları ne kadar azaltırsak insanlara o kadar fazla güven gelir” diyen Çerkez, bürokratik engellerin ortadan kaldırılması için hükümete çağrı yaptı.

Hükümetle birlikte yürümek, birikimlerini paylaşmak istediklerini de vurgulayan Çerkez, ülkenin daha ileri gitmesi için hükümetin yanında olacaklarını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 799 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler