1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TATAR 'İYİ NİYET' TALEP ETTİ
TATAR İYİ NİYET TALEP ETTİ

TATAR 'İYİ NİYET' TALEP ETTİ

Maliye Bakanlığı ile kamuda yetkili sendikalar, protokol görüşmeleri için bugün ikinci kez masaya oturdu. Maliye Bakanlığı’nda saat 09.30’da başlayan toplantıya, Maliye Bakanı Tatar ve bürokratlarıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürok

A+A-

 

 

Maliye Bakanlığı ile kamuda yetkili sendikalar, protokol görüşmeleri için bugün ikinci kez masaya oturdu.

Maliye Bakanlığı’nda saat 09.30’da başlayan toplantıya, Maliye Bakanı Tatar ve bürokratlarıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kıbrıs Türk Hekimleri Sendika (Tıp-İş), Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Sendikası, Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) ile Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) yetkilileri katıldı.

Bugünkü ikinci toplantı yaklaşık iki buçuk saat sürdü. Sendikalarla Bakanlığın bir sonraki toplu görüşme toplantısı 11 Eylül Salı saat 09.30’da yapılacak.

Maliye Bakanı Tatar toplantının başında yaptığı konuşmada, bu toplantıda değerlendirme yapacaklarını belirirken, sendikalar ise iyi niyetle ve sorun çözmek için masada olduklarına dikkat çekerek, Hükümet’in zamana oynamamasını istedi.

Toplantıda, Ebeler ve Hemşireler Sendikası ise Maliye Bakanı Tatar’a taleplerini sundu.

Maliye Bakanlığı ile Kamuda Yetkili 7 sendikadan 6’sı 17 Ağustos Cuma günü ilk toplantıyı yapmıştı.

Kamu-Sen, resmi davet almadıkları gerekçesiyle toplantılara katılmayacağını açıklamıştı.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar, ilk toplantının ardından Bakanlığı’nın verilen önerileri değerlendirdiğini, önerilerin, parasal, özlük hakları ve siyasi olarak üç kategoride olduğunu belirtti.

Yaptıkları çalışmaları bugün sendikalarla değerlendireceklerini kaydeden Tatar, önerileri Hükümet’e de götüreceğini ifade etti.

Yasalardaki çelişkili durumları düzeltmek konusunda hem fikir olduklarını belirten Ersin Tatar, ülkenin içinde bulunduğu durumu herkesin bildiğine işaret ederek, bunun da birlikte değerlendireceklerini söyledi.

Basında yer alan bazı açıklamaların oluşturulan masayı ve güzel ortamı bozmaya yönelik olduğunu gördüğünü ifade eden Tatar, “Bunlardan kaçınmamız gerekiyor. Kişilerle uğraşılması doğru değil… Böyle bir müzakere sürecinde kişilerle uğraşmayalım. İyi niyetli olalım gerçekleri görelim katkı koymaya çalışalım” dedi.

Tatar, Maliye Bakanlığı’nın yoğun bir bakanlık olduğunu ancak yoğun çalışma içerisinde sendikaların önerilerini de değerlendirme fırsatı bulduklarını vurgulayarak, toplantıda hep birlikte bunları ele alacaklarını söyledi.

KAPTAN

Tatar’dan sonra söz alan KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan da, toplantının ilk gününde söylediklerinin arkasında olduklarını, masada iyi niyetle oturduklarını söyledi.

Birçok sorunları bulunduğunu belirten Kaptan, bunları alım gücünden kaynaklanan sorunlar, yasaların çelişmesinden kaynaklanan sorunlar, verimliliği direkt olarak etkileyen eşitler arasındaki eşitsizlikler sorunlar olarak sıraladı.

Tartışmak için değil sorunları çözmek için masada olduklarını kaydeden Kaptan, “Yetkililerimiz ve başta bakanımız iyi niyetini ve şeffaflığını koruduğu, masada herhangi bir bilginin saklanmadığı sürece biz çalışmalara katkı koyacağız. Ama çalışmalar da en kısa sürede sonuçlanmalı ve sorunları çözmeliyiz. En büyük sorunumuz da alım gücü konusudur” ifadelerini kullandı.

Zamana oynanmamasını da talep eden Kaptan, zamanın çalışanlar için “en büyük düşman” olduğunu söyledi.

KÖSE

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse ise görüşmelerde zamana oynanmamasını isteyerek, görüşmelerin en kısa sürede sonuçlanmasını istedi.

Bunun hem kamu hem de çalışanlar için iyi olacağını kaydeden Köse, hazırladıkları 15 maddelik yazı önerilerini Maliye Bakanı Ersin Tatar’a verdi.

LATİFOĞLU

Hür-İş Federasyonu Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, iyi niyetle masada olduklarını belirterek, “Buradan çıkan sonuçlar sadece kamuda çalışanların değil tüm ülke çalışanlarının sorunlarına çözüm üretecek” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan bazı bürokratların da görüşmeye katılmasını olumlu bulduklarını kaydeden Latıfoğlu, ülkede kamu çalışanlarının sorunları yanında asgari ücretten sosyal güvenliğe kadar birçok sorun olduğuna dikkat çekti.

Latifoğlu, iyi niyetle çözümler üreterek masadan uzlaşı içerisinde kalkılması dileğinde bulundu.

DİLEK

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek ise geçen toplantıda bir kısım öneriler sunduklarını hatırlatarak, iyi niyetle uzlaşı noktasında adım atılmasını istedi.

Çalışanların beklentilerini karşılayıp insanların daha mutlu ve huzurlu yaşamasının sağlanması gerektiğini ifade eden Dilek, yıllardır biriken sorunların ele alınıp ciddiyetle çözülmesini istedi.

Dilek, önerilerine ilave olarak biriken sıkıntıların özetlerini sunmak istediklerini kaydetti.

ŞEHERLİOĞLU

Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu ise söz alarak, protokol masasında yeni olduklarını hatırlatarak, masaya oturma daveti almalarının ardından masanın dağıldığını belirtti.

“Dağılma sürecinin yetkinin hükümetin değil TC Yardım Heyeti’nin eline geçmesi ile olduğunu” savunan Şeherlioğlu, “Biz kendi seçtiğimiz Hükümet ile diyalog imkanı bulamadık. Bunda Hükümet’in de suçu vardır. Eğer seçilerek bu ülkeye iktidar olduysanız bunun gereğini yerine getirirsiniz” dedi.

Ülkenin sendikalar ülkesi olduğu söylenmesine kaşın , KKTC’de sendikalaşmanın yüzde 10-15 ile birçok ülkenin gerisinde olduğunu kaydeden Şeherlioğlu, “Eğer bu masa hükümetin iradesini yansıtacaksa olumludur” ifadesini kullandı.

Sorunların çözülmemesinin ana sebebinin iradenin Hükümet’te olmaması olduğunu savunan Şeherlioğlu, bir ülkede seçilen hükümetin programını uygulamasını beklenirken başka bir ülkenin programının uygulanması durumunda insanların umutsuzluğa düşeceğini ifade etti.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise, iyi olmanın her zaman iyi sonuçlar doğurmadığını söyledi.

İlk ve orta dereceli okullarda 117 öğretmen ihtiyacının kısılması ve Maliye Bakanlığı’nın münhalleri geciktirmesi nedeniyle okulların bir ay öğretmensiz kalacağını ileri süren Elcil, Hükümeti iyi niyetli olmamakla suçladı.

Maliye Bakanlığı’na sorumluluklarını hatırlatmak istediklerini belirten Elcil, “UBP’nin toplumun desteğine ihtiyacı yok. Onlara Beşir Atalay’ın desteği yetiyor” dedi.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de, protokol masasının diyalog sürecinin başlangıcı olduğunu belirterek, masanın uzun süredir ortadan kalktığını, bugün oturdukları masanın da kandırmaca olmadığını umduklarını söyledi.

Masanın ortadan kaldırılmadan diyalog kurulabilmesi dileğinde bulunan Gökçebel, “Çünkü toplumun getirilmek istediği nokta dar gelirli az kazancı olan insanların üzerine fatura yıkmaktır. Pahalılık, zamlar ile hayat az kazananlar için çekilmez duruma geldi” dedi.

Ülkede çalışma hayatının ciddi sorunları bulunduğunu ve diyalog sürecinin önemli olduğunu söyleyen Gökçebel, ülkede gerekli kaynakların bulunduğunu ancak Hükümet’in tercih olarak doğru olanı yapmadığını ifade etti.

“Devlet kaynakları sınırlı”, “kriz var” söylemlerini kandırmaca olarak niteleyen Gökçebel, Hükümet Mercedes arabalar alıp yurt dışı ziyaretlerini sürdürüp, harcamalarını kısmazken dar gelirlileri etkileyen sağlık ve eğitim gibi hizmetlerin kalkmakta olduğunu söyledi.

Gökçebel, “Ülkede öğretmen, müdür ve müdür muavini eksikliği varsa, eğitimden bahsedilemez” dedi.

HAVUTÇU

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu ise söz alarak, öğretmen münhalleri konusunda Maliye Bakanlığına gelen yetki talebine aynı gün cevap verildiğini ve yetkilerin verildiğini belirterek, bu konudaki eleştirilerin doğru olmadığını söyledi.

HEMŞİRE VE EBELERİN TALEPLERİ

Hemşire ve Ebeler Sendikası Maliye Bakanlığı’na maaş ve özlük haklarına yönelik düzenlemeler içeren 15 maddelik taleplerini sundu.

Hemşire ve Ebeler taleplerinde özetle, yeni göreve başlayan kamu sağlık çalışanlarının yüzde 40’a varan kayıpları bulunduğunu belirterek, yasanın tekrar düzenlenerek maaşların eski barem ve ücret sistemine çekilmesini istedi.

Maaşlara iki yıldır yansıtılmayan HP’nin yüzde 15.45’inin maaşlara yansıtılmasını da isteyen Hemşire ve Ebeler Sendikası, eşit işe eşit ücret mantığı takip edilerek yasa ile sağlık çalışanlarının hak sahibi olduğu tahsisatların tüm geçici sağlık personelinin de alabileceği şekilde yeniden düzenlenmesini talep etti.

Doğum izni ve doğum sonrası izinlerinin 80’er günden 160 gün olması gerektiğine de dikkat çeken Hemşire ve Ebeler Sendikası, Sağlık Bakanlığı’nca talep edilen 108 kişilik sağlık personeli açığının da doldurulmasını istedi.

Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Sağlık çalışanlarının burs ve kurs haklarından yararlanabilmelerine olanak sağlanması, ek mesai katsayısının yeniden düzenlenmesini, 4 yıldır açılmayan terfiler için Kamu Hizmeti Komisyonu’na yetki verilmesini, kamuda siyaset yasağının kaldırılması, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası nezdinde düzenlemeler yapılarak yüzde 15 oranında risk tahsisatının kamu sağlık çalışanları yasası kapsamında çalışanlara verilmesi gibi telpelerde bulundu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1099 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler