1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TATAR AÇIKLADI
TATAR AÇIKLADI

TATAR AÇIKLADI

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye’ye yapılan ihracatta yaşanan sıkıntıların aşılması yönünde gerekli girişimlerin yapıldığını kaydetti. BRT’de yayınlanan Sabah Haber’e Ankara temaslarını ve iç konuları değerlendiren Maliye Bakanı Ersin

A+A-

 

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye’ye yapılan ihracatta yaşanan sıkıntıların aşılması yönünde gerekli girişimlerin yapıldığını kaydetti.

BRT’de yayınlanan Sabah Haber’e Ankara temaslarını ve iç konuları değerlendiren Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ankara temaslarında, Kıyı Ticareti Anlaşması çerçevesinde Türkiye’ye yapılan ihracatta yaşanan sıkıntıların da ele alındığını, temasları sonrasında siyasi otoritenin bürokrasiye gerekli talimatları verdiğini, bundan sonrasının KKTC’li işadamlarına kaldığını söyledi.

İşadamlarına çağrıda bulunan Tatar, mukayeseli avantajları öne çıkarıp ihracatı zorlamalarını istedi.

Türkiye’nin büyüyen ve gelişen bir pazar olduğunu vurgulayan Tatar, 60 milyon Dolar olan ihracatın 250 milyon Dolar’a çıkarılmasının önünde hiçbir engel olmadığını kaydetti.

KKTC’nin 1,5 milyar Dolar’lık ithalatının üçte ikisinin Türkiye’den yapıldığına da dikkat çeken Bakan Tatar, bunda hem kalitenin hem de fiyatın etkisinin bulunduğunu, zorunluluk değil bir tercih olduğunu vurgulayarak, “Bu durum bizi de memnun ediyor. Paramız üçüncü ülkelere gideceğine Türkiye’ye gitsin” dedi.

FAİZ YASASI YAKINDA MECLİS’TE

Program’da Faiz Yasası’na da değinen Maliye Bakanı Tatar, tasarının yakın gelecekte Meclis Genel Kurulu’nun gündemine geleceğini kaydetti.

Yasanın kapsadığı 10 bin dosyanın 6 bininin kredi kartı borçlularından oluştuğunu belirten Tatar, dengeleri gözeten bir yasa yapıldığını, yasanın herkesi memnun etmemesinin ise doğal olduğunu ifade etti.

“KTHY ÇALIŞANLARININ PRİM ALACAKLARINDA HUKUKİ ENGELLER VAR”

Eski Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) çalışanlarının İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta prim alacaklarına ilişkin bir soruya karşılık olarak da Tatar, “Bu konuda hukuki engeller var. Hem bütçe olanakları hem de hukuk dikkate alınarak, bu sorun zamana yayılarak çözülebilir” dedi.

“BÜTÇE DİSİPLİNİNDEN TAVİZ VERİLMEYECEK”

Maliye Bakanı Tatar, bütçe giderlerinin kontrol altına alındığını ve bütçe açığının aşağıya çekildiğini kaydederek, dünyadaki kriz ortamına rağmen gelirlerin artmakta olduğunu söyledi.

Tatar, KKTC’nin ilerlemesi için bütçe disiplininden taviz verilmeyeceğini, bu çerçevede bütçe dışı taleplerin karşılanmayacağını vurgulayarak, hükümetin bu konudaki kararlılığını ifade etti.

Tatar, merkezi bütçeden kaynak bekleyen belediyeler ve benzeri tüm kuruluşların mali istikrara kavuşması için gerekli reformların bir an önce yapılacağını da ifade etti.

“KIB - TEK’İN ÖZERKLEŞME SÜRECİ HIZLANMALI”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun özerkleştirilme sürecinin hızlanması gerektiğine dikkati çeken Tatar, Kıbrıs Türk Elektik Kurumu’nda tahsilatın iyileşmesi ve kaçakların önlenmesi zorunluluğunun altını çizdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler