1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TAŞKIN, KARAL VE SONSAL ANILDI
TAŞKIN, KARAL VE SONSAL ANILDI

TAŞKIN, KARAL VE SONSAL ANILDI

29 yıl önce Gazimağusa’daki sendikal bir toplantıya giderken geçirdikleri trafik kazasında hayatlarını kaybeden sendikacılar törenle anıldı

A+A-

 

 

29 yıl önce Gazimağusa’daki sendikal bir toplantıya giderken geçirdikleri trafik kazasında hayatlarını kaybeden Türk - Sen Genel Başkanı Necati Taşkın, Kamu-Sen Genel Başkanı Erdoğan Sonsal ve Yön-Sen Genel Sekreteri Artemel Karal, Lefkoşa Kabristanlığı’ndaki kabirleri başında anıldı.

 

Taşkın, Karal ve Sonsal’ın anma törenine aileleri ve sevenleri yanında bazı sendikacılar da katıldı.

 

Kabirlere çelenklerin konulmasıyla ve bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan anma töreninde Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı bir konuşma yaptı.

 

BIÇAKLI

 

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı konuşmasında, 29 yıl önce bir sendika toplantısına katılmak üzere Lefkoşa’dan Mağusa’ya giderken geçirdikleri kaza sonucunda hayatını kaybeden Taşkın, Karal ve Sonsal’ın çalışanların daha mutlu ve refah içinde bir yaşam sürmesi için mücadele ettiklerini, sendikal mücadeleye katkılarının büyük olduğunu söyledi.

 

Taşkın, Karal ve Sonsal’ın Kıbrıs Türk işçisine olduğu kadar, tüm Kıbrıslı Türklere ve dünya işçi sınıfına ciddi katkıları olduğuna dikkat çeken Bıçaklı, 3 sendikacının çalışma hayatına kazandırdığı hakların şimdiki hükümet tarafından bir bir yok edildiği görüşünü savundu.

 

Sendikaların 2011 yılını mücadeleyle geçirdiğini, birçok grev ve eylem yaptığını ancak, “hükümetin her gün işçilerin, vatandaşların haklarını katletmeye devam ettiğini” ileri süren Bıçaklı, “hükümet her gün yeni yasalar geçirerek gelecek nesilleri adadan göç etmek zorunda bırakacak” dedi.

 

Kısa bir zaman önce geçen Kamu Çalışanları Yasası’yla üniversite mezunu gençlerin asgari ücretle çalışmak zorunda kalacaklarına dikkat çeken Bıçaklı, yine bir süre önce geçirilen Emeklilik Yasası’yla da emeklilik yaşının 60’a yükseltildiğini anımsattı.

 

Dün meclise sevk edilen Özelleştirme Yasası konusunda da hükümete sert eleştirilerde bulunan Bıçaklı, yasa konusunda hükümet edenlerin “başlarının çok ağrıyacağını” söyledi.

 

Hükümet edenlere, “ülkeyi parselleyip satamazsınız. Kıbrıs Türk halkının huzurunu ve iç barışını bozmaya yetkiniz yoktur” çağrısında bulunan Bıçaklı, çalışanların hak ve menfaatleri için çalışanların ve halkın hak ve menfaatlerini korumak için üzerlerine düşen görevi yapacaklarını vurguladı.

 

Arslan Bıçaklı, gelecek yıl düzenleyecekleri anma töreninde daha iyi mesajlar vermeyi istediklerini belirterek, Taşkın, Karal ve Sonsal’a Allah’tan rahmet diledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 807 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler