1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Taşkent Şehitler Kitabesi' yerine 'Külliye'...
Taşkent Şehitler Kitabesi yerine Külliye...

'Taşkent Şehitler Kitabesi' yerine 'Külliye'...

Emekli kurmay albay Halil Sadrazam’ın 1990 yılında yayımladığı “Kıbrıs’ta varoluş mücadelemiz, şehitliklerimiz ve anıtlarımız” başlıklı kitapta yer alan “Taşkent Şehitler Kitabesi” 1990 yılında yapılacakken, bu yıllarca

A+A-

 

 

Emekli kurmay albay Halil Sadrazam’ın 1990 yılında yayımladığı “Kıbrıs’ta varoluş mücadelemiz, şehitliklerimiz ve anıtlarımız” başlıklı kitapta yer alan “Taşkent Şehitler Kitabesi” 1990 yılında yapılacakken, bu yıllarca yapılmamış ve şimdi bu anıtın yerine “Külliye” inşaatı yapılmasının tasarlandığı anlaşılıyor. Taşkent (Dohni), Tatlısu (Mari) ve Terazi’den (Zigi) “kayıp” edilen Kıbrıslıtürkler anısına yaptırılacak kitabenin dörtbuçuk metre yüksekliğinde olması öngörülmüş... O dönem, bu konuda bu anıtın köy girişine mi yoksa eski Lefkoşa-Mağusa yolu üzerinde yoldan görülebilecek bir noktaya mı inşa edilmesine ilişkin konu tartışılmış ve şu anda “Külliye”nin yaptırılacağı noktaya yaptırılması öngörülmüş...

Emekli kurmay albay Halil Sadrazam’ın kitabında bulunan bilgileri araştırdık ve “Taşkent Şehitler Kitabesi”nin o günlerde Lefkoşa’dan Mağusa’ya giden eski yol üzerinde Lefkoşa’dan Mağusa’ya gidenlerin görebileceği, şu anda “Külliye” yapılmasının öngörüldüğü noktaya inşa edilmesinin kararlaştırıldığını öğrendik. “Taşkent Şehitler Kitabesi”nin inşasına 1990 yılında başlanması öngörülmüş, dönemin Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Başbakanı Dr. Derviş Eroğlu da bu projeyi onaylamış, projenin mimarlığını da Burhan Atun yapmış.

O dönem bu anıt için bazı kaynaklara göre, maddi fon da bulunmuş fakat her nedense bu anıt yapılmamış... Aradan yıllar geçmiş, bu anıtın yapılmasının öngörüldüğü yere “Külliye” yapılması için hükümet karar üretmiş.

Halil Sadrazam’ın kitabında, “Taşkent Şehitler Kitabesi”nin bittiği zaman nasıl görüneceğine ilişkin bir de resmi var. Herşeyi hazırlanıp da yapılmayan şehitlik ve anıtlardan bir tanesi olarak kalmış... Kısmet, yerine “Külliye” yapılması oluyor...

Bu hafta içinde İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, “Taşkent Kayıp Şehitleri için anıt yaptırılacağını” açıklamış bulunuyor.  “Taşkent Şehitler Kitabesi” ise Halil Sadrazam’ın kitabında bir “hatıra” olarak kalmış...

 


 

UNDP ile Bosna’daki Amerikan Enstitüsü arasında imzalanan “kayıplar”ın kimlik tespitine ilişkin sözleşme Kıbrıslırum basınında yorumlanıyor... HARAVGİ gazetesi:

 

“DNA örnekleri Bosna’ya gönderilmeyecek...”

 

Lefkoşa, 11 Temmuz 2012 (T.A.K): Kıbrıslırum gazeteleri bugünkü haberlerinde, kayıpların kimlik tespiti programı konusunda, UNDP ile Bosna’daki Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu (ICMP) arasındaki sözleşmenin dün imzalandığını yazdılar.

Alithia gazetesi “Kimlik Tespitleri Saraybosna’da Başlıyor” başlıklı haberinde, kayıplarla ilgili sözleşmenin dün imzalandığını yazdı.

Gazete, kemik örnekleriyle ilgili DNA testlerinin, imzalanan sözleşme temelinde ICMP’nin Saraybosna’daki genetik laboratuarında gerçekleştirileceğini belirtti.

Haberin devamında, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin üç üyesinin, dün iki taraftan kayıp yakınları örgütleri temsilcileriyle gerçekleştirdiği görüşmeye ve yapılan açıklamalara da yer verildi.

Politis ise “Engellerle Birlikte Yeni Başlangıç... DNA’lar İçin Savaş” başlıklı haberinde, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, UNDP ile ICMP arasındaki sözleşmenin imzalandığını dün resmi olarak açıkladığını yazdı.

Haberde, kayıplarla ilgili veri bankasının hâlâ Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’nün elinde bulunduğu da belirtildi.

Haravgi ise “Nihai Kimlik Tespitleri Kıbrıs’ta Yapılacak” başlıklı haberinde, 70 kayıp kişiye denk gelen yaklaşık 280 kemik örneğinin, DNA’larının çıkarılması için genetik analize tabi tutulmaları amacıyla, önümüzdeki günlerde ICMP’nin genetik laboratuarına teslim edileceğini yazdı.

Bu sürecin kayıp kişilerin bilgileriyle değil, kodlarla yapılacağını kaydeden gazete, kayıp kişiler ve kayıp kişilerin yakınlarının bilgilerinin Saraybosna’da bilinmeyeceğini, aynı zamanda DNA örneklerinin de oradaki antropoloji laboratuarına gönderilmeyeceklerine, bunların Kıbrıs’ta kalacağına dikkati çekti.

Haberde, DNA örneklerinin Kıbrıs’ta kalacağına, nihai kimlik tespitlerinin de Kıbrıs’ta yapılacağına işaret edildi.

Fileleftheros ise “Kayıp Kemikleri DNA İçin Bosna’ya” başlıklı haberinde, Rum tarafının Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki temsilcisinin en sonunda rıza gösterdiğini ve UNDP ile ICMP arasındaki sözleşmenin imzalandığını yazdı.

Simerini ise habere “Kalıntıların Kimlik Tespitiyle İlgili Sözleşme İmzalandı” başlığıyla yer verdi.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 11.7.2012)

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler