1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TAŞERONLAR ÖNERİ SUNDU
TAŞERONLAR ÖNERİ SUNDU

TAŞERONLAR ÖNERİ SUNDU

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği, meclis komitesinde görüşülen, Sosyal Sigortalar değişiklik yasa tasarısına öneri sundu

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, bugün Sosyal Sigortalar Değişiklik Yasa Tasarısı’nı görüşen meclis komitesine davetli olarak giderek, mevcut durumun sürdürülemez olduğunu belirttiklerini ve sürdürülebilir bir sigorta sisteminin oluşumu için Taşeronlar Birliği’nin önerilerini sunduklarını belirtti.

 

Amca yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Sigortaların öncelikle kurumsal bir yapıya sahip olup yönetim kurulu tarafından yönetilmesinin, daha çok prim yerine daha çok kişinin yatırım yapmasının sağlanması gerektiğini kaydederek, “On bini vatandaş, otuz bini kayıt dışı olan kırk bin civarındaki kayıt dışı çalışanı sisteme katarak sürdürülebilir bir yapıya sahip olmasını sağlamak gerekir” dedi.

 

İnşaat sektöründe çalışan işçinin veya işverenin, risk oranı daha çok olduğu için yüzde 20 prim ödemekte olduğunu ifade eden Amca, şöyle devam etti:

 

“Bu gösteriyor ki inşaat sektörü ağır ve tehlikelidir. Yaş ilerledikçe verim düştüğünden altmış yaşa kadar iş garantisi verilemiyor. Elli yaştan sonra şeker tansiyon v.s hastalıkların baş göstermesinden dolayı iskeleye çıkamayacak olan inşaat işçisinin veya işverenin bu zorluklar göz önüne alınarak maksimum elli beş yaşında emekli olması gerekiyor.

 

Dünya standartlarında ölüm yaşına on beş yıl kala emeklilik yaşı hesaplanıyor. Ülkemizdeki ölüm yaşı yetmiş ise bu rakam elli beş yaş ile sınırlandırılmalıdır.

 

Yapılmış olan Sosyal Sigortalar değişiklik yasa tasarısı belli ki çok emek harcanarak yapılmıştır. Fakat bazı tadilatlarla daha iyi olabilir. Önerilerimizi dikkate alarak tadil edilirse sürdürülebilir bir yapıya sahip olabilir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 719 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler