1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TAŞEL’e CTP’den destek
TAŞEL’e CTP’den destek

TAŞEL’e CTP’den destek

Türk Alkollü İçki ve Şarap Endüstrisi (TAŞEL) personelinin sendikasızlaştırılmaya çalışılması ve dört çalışanın işten durdurulması gerekçesiyle Birleşik Kamu, Kooperatif, Tarım ve Diğer Sanat ve Hizmetler Emekçileri Sendikası (Emek-İş), tarafından sürdür

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Türk Alkollü İçki ve Şarap Endüstrisi (TAŞEL)’nde süresiz grevde bulunan çalışanlara destek ziyareti gerçekleştirdi

 

TAŞEL’e CTP’den destek

 

 

Türk Alkollü İçki ve Şarap Endüstrisi (TAŞEL) personelinin sendikasızlaştırılmaya çalışılması ve dört çalışanın işten durdurulması gerekçesiyle Birleşik Kamu, Kooperatif, Tarım ve Diğer Sanat ve Hizmetler Emekçileri Sendikası (Emek-İş),  tarafından sürdürülen süresiz grevin üçüncü gününde CTP Mağusa İlçe Örgütü çalışanlara destek ziyaretinde bulundu. Çalışanlara destek vermek amacıyla ziyarete Hava-Sen Genel Başkanı Buran Atakan, GÜÇ-SEN Genel Sekreteri Erol Emin ve Devrimci Genel İş Sendikası Başkanı Hasan Felek ve DEV-İŞ Yönetim Kurulu Üyesi Koral Aşam da katıldı. Ziyarete, CTP Mağusa Milletvekilleri Sonay Adem, Teberrüken Uluçay ve Dr. Arif Albayrak katılarak çalışanlara desteklerini belirttiler.

 

SEYİS: “YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK”

Ziyarette basına, TAŞEL’in üretimden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Çolak ve MEY Yönetim Kurulu üyesi Salih Karahasanoğlu’nun e-mail yazışmalarının olduğu iddia edilen bir belge dağıtıldı.

Dağıtılan belgede, 3 yıl önce sendikaya üye olan başka çalışanlardan duyulan rahatsızlığı içeren yazışmalar bulunuyor.

Konu ile ilgili olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulunan DEV-İŞ Genel Başkanı Mehmet Seyis, basına dağıtılan bu belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na da verileceğini ve gerekli yasal işlemin yapılmasını talep edeceklerini söyledi. Seyis, bakanlığın gerekli işlemi yapmadığı takdirde de konunun yargıya taşınacağını kaydetti. Mehmet Seyis, toplumdan da büyük destek aldıklarının altını çizdi.  

 

ADEM: “KIBRISLI TÜRKLER SİLİNMEK İSTENİYOR”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Mağusa Milletvekili Soney Adem de konuşmasında CTP’nin çalışanların zafere ulaşıncaya kadar yanlarında olacağını söyledi. Adem, yaşananların KTHY’de başlayan ve TAŞEL’e taşınan ekonomik, sosyal ve kültürel politikanın sonucu olduğunu kaydetti. Sermayenin el değiştirilerek Kıbrıs Türk halkının silinmek istediğini ifade eden Sonay Adem, buna asla izin vermeyeceklerini dile getirdi. Adem, TAŞEL’ in 3’te 1 hissesinin devlete ait olduğunu belirterek devletin koşulsuz ve inisiyatifsiz bir şekilde suç işlenmesine seyirci kalmasını kabul etmenin mümkün olmadığını anlattı. Sonay Adem, “Yabancı işverenler eğer bu ülkeye gelip iş yapmak isterse bütün dünyada olduğu gibi gidilen ülkenin çalışma mevzuatına uymak zorundadır. Hiçbir işletme Türkiye mevzuatıyla buraya gelip iş yapamaz” diye konuştu.  Adem, son olarak da yüzde yüz katılımla grevlerini sürdüren TAŞEL çalışanlarının alkışlanması gerektiğini dile getirdi.

Ziyarette kısa konuşma yapan Hava-Sen Genel Başkanı Buran Atakan, GÜÇ-SEN Genel Sekreteri Erol Emin ve Devrimci Genel İş Sendikası Başkanı Hasan Felek de çalışanlara desteklerini belirttiler.

 

      

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1962 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler