1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TAŞEL'DE UZLAŞI ARAYIŞLARI
TAŞELDE UZLAŞI ARAYIŞLARI

TAŞEL'DE UZLAŞI ARAYIŞLARI

Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi, TAŞEL'de greve neden olan iş uyuşmazlığının çözmek amacıyla Emek-İş ve TAŞEL yönetimiyle ayrı ayrı bir araya geldi

A+A-

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Türk Alkollü İçki ve Şarap Endüstrisi Limited (TAŞEL)’de greve neden olan iş uyuşmazlığının çözmek amacıyla Emek-İş ve TAŞEL yönetimiyle bugün yeniden ayrı ayrı bir araya geldi.

Bakanlık Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre görüşmelerde, Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol ile Sendikalar Mukayyidi Kemal Can da hazır bulundu.

Açıklamada, görüşmenin, taraflar arasında uzlaşmayı sağlamaya yönelik arabulucu misyonu çerçevesinde gerçekleştiğine işaret edildi.

Açıklamaya göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ünverdi, görüşmelerde sendika ve işverenden çözüme yönelik mutabakat için özveri istedi.

Ünverdi’nin çalışma barışının sağlanması amacıyla tarafları uzlaşı kültürüyle hareket etmeye davet ettiği belirtilen açıklamada, tarafların görüşlerinin bakanlıkça değerlendirileceği ifade edildi.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

Emek-İş’in TAŞEL’de süresiz greve başlayacağı bildiriminin 25 Temmuz 2011 tarihinde yapılmasından sonra yaşanan sürecin özetlendiği yazılı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TAŞEL ile Emek-İş arasında yaşanan sorunun çözümü içi bugüne kadar yapılanlar özetle şöyle sıralandı:

“2 Ağustos’ta Uzlaşma Kurulu oluşturuldu. Sorun çözülemedi ve aynı gün süresiz grev başladı. 8 Ağustos tarihinde işverene grevin yasal olduğu, bu nedenle işten durdurmaların yasaya uygun olmayacağı yazıyla bildirildi.

Çalışma Bakanlığı’nın sorunu çözmeye yönelik 9 Ağustos tarihli önerisine işveren olumsuz yanıt verdi. İşverene, 11 Ağustos tarihinde Türkiye’den getirdiği ve tehlikeli olduğu belirtilen hammaddelerin boşaltılmasına izin verilmedi.

12 Ağustos 2011 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işveren olarak  TAŞEL’in  15 çalışanını yasal olmayan greve katılma gerekçesiyle işten durdurmasının söz konusu olabileceği için, herhangi bir sorun yaşanmaması adına Polis Genel Müdürlüğü’ne gereken önlemlerin alınmasına yönelik yazılı bildirimde bulundu.

Sorunun çözümü amacıyla bugün itibarıyla taraflarla yeniden bir araya gelindi.”

 

 

 

 

Bu haber toplam 731 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler