1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TAŞEL'DE TANSİYONLAR YÜKSELDİ
TAŞELDE TANSİYONLAR YÜKSELDİ

TAŞEL'DE TANSİYONLAR YÜKSELDİ

Türk Alkollü İçki ve Şarap Endüstri Ltd (TAŞEL)’deki süresiz grev nedeniyle 8 Ağustos’tan beri Gazimağusa Limanı’nda bekletilen alkol hammaddesi yüklü tanker ortada kaldı. Şirket yönetimi, söz konusu tankerin gümrük işlemlerini tamamlay

A+A-

 

Türk Alkollü İçki ve Şarap Endüstri Ltd (TAŞEL)’deki süresiz grev nedeniyle 8 Ağustos’tan beri Gazimağusa Limanı’nda bekletilen alkol hammaddesi yüklü tanker ortada kaldı.

Şirket yönetimi, söz konusu tankerin gümrük işlemlerini tamamlayarak, alkol ham maddesinin fabrikaya boşaltılması için girişimde bulundu. Saat 11.30 sıralarında fabrika önüne gelen tankerin önü grevciler tarafından araçla kesilerek fabrikaya girişi engellendi. Ardından polis müdahalede bulunarak, süresiz grev devam ederken yasalara göre boşaltım yapılamayacağını bildirdi.

Yaklaşık bir saat süren bekleyişin ardından tanker şoförü fabrikadan ayrıldı. Grevdeki işçiler, bu durumu alkışlarla karşılarken, tankerin nereye çekileceği konusunda ise bilgi verilmedi.

SEYİS

DEV - İŞ Federasyonu Başkanı Mehmet Seyis yaptığı açıklamada, “TAŞEL işvereninin yasa tanımaz tavrının bugün bir örneğinin daha yaşandığını” söyledi.

Seyis, daha önce söz konusu ham maddenin boşaltılmasının yasalara aykırı olacağının bildirilmesine rağmen işverenin böyle bir girişimde bulunduğunu kaydetti.

Çalışanın tepkisi ve emniyet güçlerinin yerinde müdahalesi ile yasa dışı işlemin gerçekleşmediğini söyleyen Seyis, TAŞEL çalışanlarına destek veren sendikalara, ayrıca polis teşkilatına teşekkür etti.

Seyis, bir internet sitesine dayandırdığı habere göre, söz konusu ham maddenin gümrükten şişelenmeye hazır ürün olarak çıkarıldığını belirterek, “Boşaltmak istedikleri ürün limana saf alkol olarak geldi. Belirli bir süre işlemden geçmesi gerekir. Bu şekliyle piyasaya sürülmesi halk sağlığını tehdit eder” açıklamasında bulundu.

ÖZBARIŞ

TAŞEL işçilerinin örgütlü bulunduğu Emek - İş Sendikası Başkanı İsmail Özbarış da, işverenin; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın uyarılarına ve yasalara rağmen tankeri boşaltmak için teşebbüste bulunduğunu söyledi.

Özbarış, saat 11.30’da tankerin fabrikaya sokulması için girişimde bulunulduğunu, çalışanlar ve sendika olarak bunun mümkün olamayacağını bakanlığa bildirdiklerini, bakanlığın da boşaltım yapılamayacağını polise bildirerek gerekli önlem alınmasını istediğini söyledi.

İsmail Özbarış, dün itibarıyla bakanlığın polise çağrıda bulunarak süreçle ilgili olarak işveren hakkında yasal işlem başlatılmasını istediğini, polisin de işverenden ifade aldığını söyledi.

Özbarış, iddia edildiğinin aksine tankerdeki ham maddenin patlaması gibi bir durumunun söz konusu olmadığını, tankerin üzerindeki supapların oluşan basıncı dışarıya attığını söyledi.


TAŞEL: TANKERDE BULUNAN DÖKME ALKOLLÜ İÇKİ

 

Bu arada, Türk Alkollü İçki ve Şarap Endüstri Ltd. (TAŞEL) yönetimi, Mağusa Limanı’nda bekleyen tankerin içinde saf alkol olduğu yönündeki iddiaların yanlış olduğunu; tankerde bulunanın “dökme alkollü içki” olduğunu açıkladı.

 

“TAŞEL Yönetimi” tarafından yapılan yazılı açıklamada, nakliye faturası, irsaliye ve tüm gümrük evraklarında ürünün “dökme alkollü içki” olduğunun açıkça belirtildiği ifade edildi.

 

Açıklamada, “Tarafımızdan hiçbir zaman gerçek dışı beyanda bulunulması veya resmi makamların yanıltılması söz konusu olmadığı halde bir takım amaçlarla gerçeğin saptırılarak kamu oyunun yanıltılmasını ve şirketimizin haksız ve gerçek dışı isnatlarla zan altında bırakılmasını anlamakta güçlük çekmekteyiz” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1408 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler