1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TAŞEL OPERASYONU'
TAŞEL OPERASYONU

'TAŞEL OPERASYONU'

DEV-İŞ, TAŞEL’de 4 kişinin işten durdurulması ile ilgili yaşananlarının perde gerisini aydınlatan önemli yazışmalara ulaştı. İşte DEV-İŞ’ten gelen açıklama ve üç yıl önce başlayan ‘sendikasızlaştırma’ operasyonunun yazışmaları

A+A-

DEV-İŞ, TAŞEL’de 4 kişinin işten durdurulması ile ilgili yaşananlarının perde gerisini aydınlatan önemli yazışmalara ulaştı.

 

İşte DEV-İŞ’ten gelen açıklama ve üç yıl önce başlayan ‘sendikasızlaştırma’ operasyonunun yazışmaları;

 

 

 

Şu saatlerde, DEV-İŞ’e bağlı Emek-İş sendikamız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan davet üzerine bakanlıkta toplantıya katılıyor. Sizlere de dağıtacağımız belgeyi, arkadaşlarımız Sn. Bakan’a da verecek ve gerekli işlemin Çalışma Yasalarının yürütülmesinden sorumlu bakanlık olarak yapılmasını talep edecek.

 

Ekteki emailler, Taşel şirketini yönetenlerin “işten attık” dedikleri 4 üyemizden önce, yaklaşık 3 yıl önce sendikaya üye olan başka çalışanlardan duydukları rahatsızlık sonucu gerçekleşen yazışmalardır. Bu yazışmalar bir süre önce sendikamızın posta kutusuna belirsiz birileri tarafından atılmıştır.

 

Üstteki mail’i atan Hakan Çolak halen görevde olan Taşel’in üretimden sorumlu Gn. Md. Yardımcısıdır. Mailinde adı geçen Hakan Görgüliçten mailde konu geçen politikaları benimsemediğinden ya da başaramadığından bir süre önce görevden alınan eski Gn. Müdürdür. Alttaki mail’i atan ise, Taşel’in Türkiyedeki MEY şirketi tarafından atanmış ve halen görevde olan Yönetim Kurulu Üyesidir.

 

Dağıtacağımız belgede de görüleceği gibi, Sendikasızlaştırma ve Taşel’i Kıbrıs şirketi olmaktan kurtarıp tamamen Türkiye’deki Mey Fabrikasının yapma misyonunu edinen Üretimden Sorumlu Müdür Hakan Çolak bey, yazısının sonunda diyor ki; “ Amacımız, Taşel’i Kıbrıs şirketinden çıkarıp MEY fabrikası yapmak ve sendikalaşmayı durdurmaktır. Bu yolda taviz vermeden ilerlemeliyiz ve bu görüşte karşımıza çıkan sorunları veya kişileri bu şirketten uzaklaştırmalıyız”

 

Yine belgede görüleceği gibi, bu yazışmalardan haberdar olan Yönetim Kurulu üyesi Salih Karahasanoğlu da bu gelişmelere içerlemiş ve çalışanın sendikalı olmasına fırsat verildiği için biraz da sitemkar bir şekilde yazısını şöyle bitiriyor; “ Bu arkadaşın sendikalı olma isteği vardı ise sözleşme bitiminde o zaman çıkarabilirdik değil mi?”

 

İşte bu belge, Taşeli yönetenlerin ne kadar fütursuz ve cüretkar, ne kadar sendika ve hakkını arayan işçi düşmanı olduğunun belgesidir. Biz bu noktada ülkemizde sendikalaşmanın Anayasal bir hak olduğunu ve sendikalı olduğu için işçilere tavır almanın suç olduğunu hatırlatır. Yetkilileri bu yöneticileri cezalandırılıp görevden alınmaları için gerekli girişimi yapmaya davet ederiz.

 

 


TAŞEL’DEN AÇIKLAMA

“E-MAİL ÜZERİNDE OYNANDI”

TAŞEL avukatı Engin Ulunay tarafından, www.yeniuzen.com’a gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi, “Müvekkilim Taşel Türk Alkollü İçki ve Şarap Endüstrisi Ltd’den aldığım bilgi ve talimata atfen 05/8/2011 tarihli Yenidüzen Gazetesinde yazılan “Taşel Operasyonu” başlıklı yazıda ve/veya haberde Müvekkilim itham eden, kişilik haklarını ve ticari itibarını ihlal eden haksız ve asılsız iftiralar bulunmaktadır. Şöyle ki “Taşel Operasyonu” başlıklı yazıda atıfta bulunduğunuz Hakan Çolak tarafından yazıldığı iddia edilen e-mail üzerinde oynanmalar yapılmıştır ve gerçekleri yansıtmamaktadır. Hakan Çolak’ın yazdığı e-mailin gerçek bir sureti bilgilenmeniz açısından işbu ihbara eklenmiştir.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2159 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler