1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TARTIŞMALI YASAYI ANLATTI
TARTIŞMALI YASAYI ANLATTI

TARTIŞMALI YASAYI ANLATTI

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, mecliste uzun ve gergin geçen görüşmelerin ardından kabul edilen Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasası için “Bu değişiklik keşke 10 yıl önce yapılsaydı” dedi. TAK muhabirinin sorularını yanıt

A+A-

 

 

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, mecliste uzun ve gergin geçen görüşmelerin ardından kabul edilen Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasası için “Bu değişiklik keşke 10 yıl önce yapılsaydı” dedi.

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Tekakpınar, 1977’den beri yürürlükte olan Sosyal Sigortalar Yasası ve 2008’den sonra ilk kez çalışma hayatına girenleri kapsayan Sosyal Güvenlik Yasası’nı yürüttüklerine işaret ederek, değiştirilen Sosyal Sigortalar Yasası’yla iki yasa arasında standart ve norm birliğinin sağlandığını söyledi.

Sosyal Sigortalar’ın şu anda ayda 44 milyon TL maaş ödediği 28 bin 500 emeklisi ve 71 bin civarında da aktif prim yatıran olduğunu açıklayan Erçin Tekakpınar, Sosyal Sigortalar Yasası’ndaki son değişikliklerin üç ana başlıkta toplandığını ifade ederek şu bilgileri verdi:

“Birincisi prim oranlarında yapılan düzenleme, ikincisi emeklilik yaşının kademeli olarak 60’a yükseltilmesi; üçüncüsü de maaş hesaplama formülünün yeniden düzenlenmesidir.

Temel değişiklikler niçin bu üç maddedir? Sosyal Güvenlik Yasası’nda ve Sosyal Sigortalar Yasası’ndaki prim oranları farklıydı. Sosyal Sigortalar’daki prim oranları daha düşük olmasına rağmen insanların 50-55 yaşında emekli olma imkanı vardı. Ama Sosyal Güvenlik Yasası’na göre, prim oranları yüksek olduğu halde insanlar 60 yaşından önce emekli olamıyor. Bu yüzden prim oranlarını düzenledik, Sosyal Güvenlik Yasası’ndaki oranların düzeyine getirdik ve 45 yaşın altındaki sigortalıları etkileyecek şekilde de emekli yaşını, kademeli olarak 60’a çektik.

Prim oranlarını düzenlerken reel bir artış getirmemeye çalıştık. O yüzden düzenlemeyi İhtiyat Sandığı prim oranlarında işçi ve işveren paylarını birer düştük; 5-5’ten 4-4’e çektik ve o yüzde 2’lik farkı da Sosyal Sigorta primlerine yansıttık. Yani reel bir artış olmadı. Kesinti 300 TL ise gene 300 olacak.”

“BU DÜZENLEME YILDA 25-30 MİLYON EK KATKI GETİRECEK”

Bu düzenlemenin Sosyal Sigortalar’a yılda 25-30 milyon TL ek katkı getireceğini açıklayan Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, böylece gelecek nesillere sağlam temelleri ve sürdürülebilir bir mali yapısı olan sosyal güvenlik sistemi bırakma hedeflerine yaklaştıklarını söyledi.


2011 BÜTÇE AÇIĞI 90 MİLYON TL

Tekakpınar, 2011 yılı bütçelerindeki açığın 90 milyon TL olduğunu; İhtiyat Sandığı ve bazı bankalara borçlarının da bulunduğunu kaydetti.

“MAAŞ ÖDEMEDE SIKINTI OLMAYACAĞINI ÜMİT EDİYORUZ”

Geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl ilk kez Sosyal Sigortalar’ın devletten alacağı üçüncü ayak primleri için Maliye bütçesine kalem konulduğunu belirten Daire Müdürü, “Maliye’nin mükellefiyetleri kalem kalem belli oldu. O yüzden bu yıl yasanın da getirdiği etki olacak. Maaş ödemelerinde geçen yıl yaşadığımız sıkıntıları yaşamayacağımızı ümit ederim. Şu anda her ay düzenli maaş ödeyebileceğiz gibi görünüyor. Borçlanma da minimum düzeyde olacak. Her ay borçlanma ihtiyacı duyulmayacak” dedi.

Erçin Tekakpınar, emeklilik yaşının kademeli olarak 60’a yükseltilmesi konusunda tepki de aldıklarını ancak Sosyal Güvenlik Yasası’na göre, 2008 sonrası ilk kez çalışmaya başlayanlar 60 yaşında ve Sosyal Sigorta’ya göre yüzde 2 daha yüksek prim yatırarak emekli olabilecekken, Sosyal Sigortalar Yasası’na göre 50 yaşında ve daha düşük primle emeklilik hakkının toplumsal bir rahatsızlık olduğunu anlattı.

“FİNANSMAN DENGESİNİ BOZAN BİR SORUNDU”

Yapılan yasal değişikliklerde üçüncü temel noktanın emekli maaşının hesaplanması formülünün yeniden düzenlenmesi olduğunu kaydeden Tekakpınar, son 7 yılda en yüksek yatırım yapılan 4 yıl dikkate alınarak hesaplanan emekli maaşlarının yeni düzenlemeyle değiştiğini söyledi. Eski formülün, yıllardır karşılarına dairenin gelirlerini azaltan ve finansman dengesini bozan bir sorun olarak çıktığını vurgulayan Tekakpınar, “Bu kayıt dışını teşvik eden de bir sistemdi” dedi.

Tekakpınar, maaşlarda son 7 yılın en yüksek 4 yılı dikkate alınarak hesaplama yapıldığı bilindiği için, yıllarca asgari ücret üzerinden prim yatırılırken emekliliğe yakın yıllarda yatırımları yükseltenlerin dengeyi bozduğunu anlattı.

“KAZANILMIŞ HAKLARA DOKUNMAMAYA ÇALIŞTIK”

Şimdi tüm çalışma yıllarını dikkate alan daha farklı bir emeklilik maaşı formülü uygulandığını ifade eden Erçin Tekakpınar, yasa değişikliğini yaparken kazanılmış haklara dokunmamaya çalıştıklarını; 1 Şubat 2012’den önceki yatırımları eski formülle; bu tarihten sonraki yatırımları ise yeni formülle hesaplayarak iki rakamı birleştireceklerini anlattı.

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, şu anda en yüksek emekli maaşının 2 bin 650 TL olduğunu; yeni yasayla yüksek prim yatıranların daha yüksek maaş alabileceğini açıkladı.

ŞU ANA DEK 5 BİN 500 KİŞİ AFTAN YARARLANDI

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, gecikmiş sosyal sigorta prim borçlarının affından yararlanmak için başvuranların sayısının 5 bin 500 civarında olduğunu, şubat sonuna dek müracaat alacaklarını da söyledi. Tekakpınar, mart sonuna kadar da borçların yapılandırılması için çalışacaklarını bildirdi.

SEA SIDE OTEL İÇİN YENİDEN İHALE

Tekakpınar, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne ait Sea Side Otel’in kiralanması için çıktıkları iki ihaleye katılım olmadığını; önümüzdeki günlerde şartnamede değişikliklere gidip yeniden ihaleye çıkacaklarını açıkladı.

LEFKE’DE YOLSUZLUK


5 ilçe yanında Lefke’de de şubesi bulunan Sosyal Sigortalar Dairesi’nin 230 personeli bulunduğunu kaydeden Erçin Tekakpınar, Lefke şubelerinde üç personelin karıştığı ve şu anda görevden el çektirilen yolsuzlukla ilgili polis ve Sayıştay’ın soruşturmasının sürdüğünü ifade etti.

Şu anda 70 bin TL’nin zimmete geçirildiğinin saptandığını, rakamın artabileceğini kaydeden Tekakpınar, “Dairenin imajı açısından kötü ve üzücü bir olay. Suçluların ortaya çıkması lazım. Bundan sonra da iç denetime ağırlık vereceğiz” dedi.

“KEŞKE 10 YIL ÖNCE YAPILSAYDI”

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, yasal düzenlemenin daha önceden yapılması ve emeklilik yaşının yükseltilmesi halinde sistemin daha sağlıklı işleyeceğini belirterek, “Keşke bu değişiklik 10 yıl önce yapılsaydı” ifadesini kullandı.

Ülkelerin sosyo ekonomik gelişmelerine göre ortalama 10 yılda bir sosyal güvenlik sistemlerinde değişikliklerin şart olduğunu dile getiren Tekakpınar, Avrupa ülkelerindeki emeklilik yaşlarının yükselmesini örnek gösterdi.

Tekakpınar, 2009 nüfus sayımı sonuçlarına göre, ülkede 50-64 yaş arası 36 bin kişi bulunduğunu; bunların yüzde 60-70’inin işgücü piyasasında yer aldığını kaydederek “Ama bizde 50 yaş ve üzerinde olup prim yatıran insan sayısı 2 bin civarındadır. Demek ki erken emeklilik insanları kayıt dışına itiyor. Emekli olduktan sonra kimse gidip de prim yatırmıyor. Emekli olunca çoğu kişi evde oturmaz, çalışır ama kayıt dışıdır” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1053 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler