1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TARTIŞMALI TOPLANTI
TARTIŞMALI TOPLANTI

TARTIŞMALI TOPLANTI

"BAŞARISIZ" Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, liderlerin bugünkü görüşmede mülkiyet konusunu ele aldıklarını ancak herhangi bir ilerleme kaydedemediklerini bildirdi. Liderlerin ara bölgedeki 1.5 saatli

A+A-

 

"BAŞARISIZ"

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, liderlerin bugünkü görüşmede mülkiyet konusunu ele aldıklarını ancak herhangi bir ilerleme kaydedemediklerini bildirdi.

Liderlerin ara bölgedeki 1.5 saatlik görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Downer, “Liderler bugünkü görüşmede mülkiyet konusuna odaklandı. Görüşmenin başarısız geçtiğini söyleyebilirim. İlerleme kaydedilmedi” dedi.

Hafta içerisinde liderlerle ayrı ayrı görüşeceğini, BM yetkililerinin de her iki kesimden yetkililerle bir araya geleceğini kaydeden Downer, “Bu onların süreci, bizim değil… Ayrılık noktalarını çözmek bizim işimiz değil. Bizim yaptığımız anlaşmazlıkları çözmek için onlara yardımcı olmak” dedi.

Downer, liderlerle ayrı ayrı görüşmelerinde uluslararası ilişkiler, yürütme, mülkiyet, toprak ve vatandaşlık konularını ele alacaklarını da söyledi.

Görüşmenin yapıcı olmamasına karşın dostane bir atmosferde geçtiğini ve kişisel ilişkinin iyi düzeyde olduğunu da vurgulayan Downer, belirlenen takvim uyarınca New-York zirvesi öncesi en son görüşmenin 9 Ocak’ta yapılacağını, ancak bu tarihten sonra da görüşme yapılmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Süreçle ilgili genel değerlendirmesinin sorulması üzerine “Daha iyi gidebilirdi” diyen Downer, “liderler arasında Kıbrıs’ta yapılan görüşmelerde yeterli ilerleme sağlanmaması halinde New-York zirvesinin planlandığı gibi 22-24 Ocak’ta yapılıp yapılmayacağı” sorusuna da “Tabi, Genel Sekreter hazır” karşılığını verdi.

 


 

TARTIŞMALI GEÇTİ

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakereler çerçevesinde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la bugün gerçekleştirdikleri görüşmenin biraz tartışmalı geçtiğini belirtti.

Rum tarafını eleştiren Eroğlu, “Eski planlardan beğendikleri yeri alıyorlar, beğenmedikleri yeri ise inkar ediyorlar veya reddediyorlar. Bu gibi tartışmalar bugün biraz devam etti” dedi.

Eroğlu, görüşme dönüşünde Cumhurbaşkanlığı’nda basına yaptığı açıklamada, bugünkü görüşmede, mülkiyet başlığını görüşmeye devam ettiklerini ve müzakerelerin geleceğiyle ilgili karşılıklı görüşlerini ortaya koyduklarını belirtti.

Güncel konulardan birisi olduğunu ifade ettiği nüfus sayımı konusunu da görüştüklerini kaydeden Eroğlu, sayımı, hazırlık safhasından itibaren, BM’nin görevlendirdiği 7 nüfus uzmanının da izlediği ve nüfus sayımının, kurallara uygun şekilde yapıldığı konusunda araştırmaları olduğunu anımsattı.

“TOPLANTI BİRAZ TARTIŞMALI GEÇTİ”

Bugünkü toplantının biraz tartışmalı geçtiğini de ifade eden Eroğlu şöyle konuştu:

“Bugünkü toplantı biraz da tartışmalı geçmiştir. Eski planlardan beğendikleri yeri alıyorlar, beğenmedikleri yeri ise inkar ediyorlar veya reddediyorlar. Bu gibi tartışmalar bugün biraz devam etti.

Tabii iki kesimliliğin kalıcı olmasını kabul etmiyorlar. Geçiş döneminden sonra iki kesimlilik ortadan kalkacak şekilde öneriler yapıyorlar. Bu arada federasyon kalıcı olacak. Nüfus ¼ oranında kalıcı olacak ama iki kesimlilik kalıcı olmayacak. Biliyorsunuz BM parametrelerinden esaslı olanlardan bir tanesi de iki kesimliliktir ve Kıbrıs Türk halkının bu iki kesimlilik, iki haklılık üzerindeki ısrarı devam etmektedir. Biz de bu konuda gerekeni müzakere masasına koyduk.”

“NÜFUSUN 300 BİNDEN FAZLA OLMASININ MÜMKÜN OLMADIĞI BİR GERÇEK”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, nüfus sayımı konusunda gerek KKTC, gerekse Güney Kıbrıs Rum basınında, daha büyük beklenti içinde yapılan eleştirilere de atıfta bulunarak “nüfus sayımı yapılmıştır. 300 bin civarında bir nüfus olduğu ortaya çıkmıştır. Zaten bunun 300 binden fazla olmasının mümkün olmadığı bir gerçek” şeklinde konuştu.

Eroğlu, 2006 yılından bugüne ancak bu kadar artış olabileceğini, nüfus uzmanlarının da bu geçen süreyi değerlendirdiğinde daha büyük bir nüfus beklentisi içinde olmadıklarını ifade ettiklerini vurguladı.

Bu nüfusun ülkede bugün var olan herkesin sayımıyla ortaya çıkan nüfus olduğuna işaret eden Eroğlu şöyle dedi:

“Bu bakımdan bu konudaki aşırı hassasiyetlerine gerek yoktur diye konuştuk. Eğer bizim başka niyetimiz olsaydı nüfusu daha yüksek gösterebilirdik ama gerçek nüfusu bizim de, hükümet edenlerin de bilmesi gerekiyor düşüncesi içerisinde neyse odur diyecek şekilde bir nüfus sayımı yapılmıştır. Bunu da müzakere masasına bugün detaylı bir şekilde aktarmış olduk.”


“KÖTÜ GEÇTİ”

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, bugün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’yla gerçekleştirilen görüşmenin “kötü gittiğini” açıkladı.

Rum radyosunun haberine göre Hristofyas, görüşme sonrasında başkanlık sarayına dönüşünde yaptığı açıklamada; görüşmenin “kötü gittiğini” söyledi.

Hristofyas, “Görüşme kötü gitti. Mülkiyet konusunu görüştük. Hiçbir şey yok. Ne yazık ki, görüşme bir başarısızlıktır ve bunu insanlara söylememiz gerekir. BM’nin tespiti de bu yöndedir” şeklinde konuştu.

Greentree’de yapılacak üçlü görüşmeye kadar çabaların süreceğini, toprak ve mülkiyet başlıklarının birbirleriyle ilişkilendirilmesi yönünde kendilerinin sürekli çabası olduğunu ifade eden Hristofyas, önemli olanın müzakere masasına unsurların konması olduğunu söyledi.

Hristofyas, Greentree’deki üçlü görüşmede bu konuda bir komite kurulması konusunda anlaşıldığını ancak Kıbrıs Türk tarafının bu yönde adım atmadığını ileri sürerek, “biz isimleri verdik, tamamen hazırız, mülkiyet konusunda gerekli unsurları bulduk, toprak konusunda da unsurlar elimizde mevcut ancak ne yazı ki karşılık görmüyoruz” iddiasında bulundu.

Uluslararası konferans konusunda BM Güvenlik Konseyi’nde, özellikle İngiltere tarafından girişimler olduğu yönündeki duyumların sorulması üzerine ise Hristofyas, “olgular değişti” ifadesini kullandı. Hristofyas şunları söyledi:

“İngilizlerden duyduğumuz şeyleri karar açıklandığında görmeyeceğiz. Gerekli girişimlerde bulunduk ve (İngiltere Başbakanı) Sn. Cameron’a kadar ulaştık. Kararın iyi ve adil olacağına inanıyoruz”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2003 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler