1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TARTIŞMALI' SBS YAPILIYOR
TARTIŞMALI SBS  YAPILIYOR

'TARTIŞMALI' SBS YAPILIYOR

Öğretmenlerin karşı çıktığı Seviye Belirleme Sınavı yarın yapılıyor. KKTC genelinde 6 bin 851 yarışacak

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)’ün tepki gösterdiği, Seviye Belirleme Sınavı’nın birinci basamağı yarın yapılıyor.

KTÖS, üyelerinin, 28 Ocak’taki Seviye Belirleme Sınavı’nı (SBS) boykot edeceğini açıklamıştı. KTÖS, “öğrencilerin bir üst eğitim kurumlarına geçişlerinde, kişisel gelişimleri ve eğitim süreci içinde yapılan değerlendirmelerle yönlendirmelerin esas olduğuna” işaret edip, “ölçme değerlendirme birimi bile olmayan Eğitim Bakanlığı’nın uyduruk sorularla öğrenciyi başarılı ve başarısız diye belirlemesinin bilimsellikten uzak, çarpık bir yaklaşım” olacağını ifade etmişti.

KTOEÖS ise, SBS’nin “çocukları aptallaştıran, aileleri perişan eden seçmeci/elemeci sistemin ürünü” olduğunu ifade edip SBS’ye karşı çıkmıştı.

SBS, İlköğretim Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı ilkokulların 4. ve 5. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler için yapılacak.

KKTC genelinde 6 bin 851 öğrencinin gireceği ve 16 merkezde yapılacak SBS I sınavının I. oturumu 09:00 - 10:30; II. oturumu ise 11:00 - 12:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek. I. oturumda Türkçe, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler; II. oturumda ise İngilizce ve Matematik soruları sorulacak.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1266 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler