1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TARTIŞMA BÜYÜYOR
TARTIŞMA BÜYÜYOR

TARTIŞMA BÜYÜYOR

Spor Federasyonları ile KKTC Milli Olimpiyat Komitesi arasındaki gerginlik gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Perşembe günü 29 spor federasyonu yayınladığı bir basın bildirisi ile KKTC MOK başkanı Eyüp Zafer Gökbilen’i istifaya davet etmi

A+A-

 

 

 

“ÇARPIK DÜZENİN BEKÇİLERİ”... 29 Spor federasyonu yayınladığı bir bildiri ile dün basında çıkan KKTC MOK açıklamalarına sert bir şekilde yanıt verdi. Bildiride “çarpık düzenin bekçileri yalan yalnış ifadelerle bizlerin işlemlerimizi gerçekleştirmediğimizi ifade ederek kamuoyunu yanıltılıyor” ifadeleri kullanıldı

 

 “GÖKBİLEN HÜKÜMDARLIĞI”... Federasyonların söz sahibi olacağı bir yapıya değinilen bildiride “Sayın Eyüp Zafer Gökbilen’in yıllardır kendi hükümdarlık alanı ilan ettiği MOK’u bu çarpık yapılanmadan kurtararak saygın bir noktaya taşıma amacımızdan geri adım atmayacağız” denildi

 

Spor Federasyonları ile KKTC Milli Olimpiyat Komitesi arasındaki gerginlik gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Perşembe günü 29 spor federasyonu yayınladığı bir basın bildirisi ile KKTC MOK başkanı Eyüp Zafer Gökbilen’i istifaya davet etmişti. Bildiride “Herkesi ve devlet erkanını kandıran bu zihniyetle mücadelemiz devam edecek” denilmişti. Bu bildirinin ardından bir gün sonra KKTC MOK yayınladığı bir bildiri ile 29 federasyon adına açıklamayı yapan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Hasan Sertoğlu’na “Olmayan federasyonlar birliği sözcüsü” demiş ve federasyonları üye olmaya davet etmişti.

Son olarak dün 29 spor federasyonu adına KTFF başkanı Hasan Sertoğlu bir bildiri yayınladı. Bildiride federasyonlar üyelik başvurularını Spor Bakanlığı Koordinatörü Süleyman Göktaş’a verildiği, KKTC MOK için “çarpık düzenin bekçileri yalan yalnış ifadelerle bizlerin işlemlerimizi gerçekleştirmediğimizi ifade ederek kamuoyunu yanıltılıyor” ifadeleri kullanıldı.

Bildiri şöyle:

 

“ÇARPIK DÜZENİN BEKÇİLERİ”

“Ülkede faaliyet gösteren 29 spor federasyonu olarak daha adil ve daha düzgün bir Milli Olimpiyat Komitesi’ni sağlayacak genel kurul yapısı için uzun bir süreden beridir çalışmalarımızı kararlılık içinde yürütmekteyiz. Mevcut MOK yönetimi, kendi çıkarları uğruna bir düzen kurmuş ve federasyonların söz sahibi olacağı bir yapının oluşmasına engel olmuştur. Bizlerin kavgası bu yöndedir. Hal böyleyken bu yapının değişmesi endişesi içine düşenler, bizlerin MOK’a üyelik aşamamızda sudan sebeplerle üyeliğimizi gerçekleştirmemiş ve sağlıklı bir genel kurul yapısının oluşmasına engel olmuştur. Üyelik için her türlü prosedürü yerine getirmemeze rağmen, ‘çarpık sistemin bekçileri’ yalan yanlış ifadelerle bizlerin işlemlerimizi gerçekleştirmediğimizi ifade ederek kamuoyunu yanıltma yoluna gitmişlerdir”

 

“GERİYE DÖNÜK ÜYELİK AİDATI İSTENİYOR”

“Bizler üyelik müracaatlarımızı eksiksiz yerine getirirken, bu müracaatları Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Koordinatörü Süleyman Göktaş’a çok önceden ulaştırmış bulunmaktayız. Kamuoyunu yanıltıcı bu söylemleri ortaya atanların bakanlık ile derhal görüşüp hakkımız olan üyeliklerimizi bizlere sağlamasını beklemekteyiz. Bizlerden geçmişe dönük aidat vermemizi isteyen mevcut MOK yönetimine de ayrıca sormak isteriz: üyeliğimizin olmadığı bir durumda, ne amaç ile geçmişe dönük üyelik aidatı istemektesiniz?”

 

“GÖKBİLEN HÜKÜMDARLIĞI” BENZETMESİ

“Bizler çarpık sisteme karşı olan federasyonlar olarak haklı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. MOK bir ülkenin sporundaki en üst kuruluştur ve kimse bu önemli kuruluşu padişahlık düzeni içerisinde yönetmeye kalkamaz. Sayın Eyüp Zafer Gökbilen’in yıllardır kendi hükümdarlık alanı ilan ettiği MOK’u bu çarpık yapılanmadan kurtararak saygın bir noktaya taşıma amacımızdan geri adım atmayacağız. Sayın Gökbilen’in kişisel dostlukları ve yurt dışı seyahatleri sayesinde bizleri yerden yere vurmak için bazı arkadaşları harekete geçirdiğini de biliyoruz. Ancak bizler bu amaca hizmet eden bu kişileri de muhatap kabul etmediğimizi belirtiriz.

 

BAŞAT PROTESTO EDİLDİ

“Bu çarpık düzenin savunucuları arasında yer alan ve tüm spor federasyonları ile kavga eder bir tarzda davranışlar sergileyen MOK Genel Sekreteri Omaç Başat’ı da protesto ederiz.  Sayın Başat herşeyden önce bu davranışları ile bu ülkede spor yapan binlerce genç insana karşı bir duruş sergilemektedir. Ne acıdır ki aynı Omaç Başat, Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Yönetim Kurulu’nda da görev almaktadır. Böylesi bir pozisyonda bulunan Omaç Başat’ın çarpık düzeni korumak için kendi kişisel elektronik posta adresinden federasyonlara hodri meydan çekebilecek serinkanlılıkta olmasını da hayretle karşılamaktayız.

Yine bir başka KTSYD Yönetim Kurulu üyesi arkadaşımız da bir Kanada gezisi uğuruna, daha bildirimiz basında yer almadan alelacele bu düzensizlik bekçilerinin avukatlığını yapmaya soyunmuştur.

Yeniden altını çizerek hatırlatmak isteriz ki; bizlerin kavgası adalet içindir. Bizler herkesin söz sahibi olacağı şeffaf, çağdaş ve adil bir MOK yapısı oluşana kadar mücadele etmeye devam edeceği”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 456 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler