1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TARİKAT ATAŞESİ
TARİKAT ATAŞESİ

TARİKAT ATAŞESİ

KKTC’nin “fahri kültür ve turizm ataşesi” olarak ilan edilen Türk televizyonlarının “Kurtlar Vadisi” dizilerinin başrol oyuncusu Necati Şaşmaz’ın Türkiye’deki Kadiri Tarikatı’nın önde gelen müritlerinden old

A+A-

 

 

KKTC’nin “fahri kültür ve turizm ataşesi” olarak ilan edilen Türk televizyonlarının “Kurtlar Vadisi” dizilerinin başrol oyuncusu Necati Şaşmaz’ın Türkiye’deki Kadiri Tarikatı’nın önde gelen müritlerinden olduğu ortaya çıktı. Necati Şaşmaz, babasının ölümünün ardından tarikatın başına geçecek. 

 

 

ŞEHYİN BÜYÜK OĞLU…

Türkiye’deki kirli ilişkiler ağının, karanlık vadideki olayların deşifre edildiği bu güne kadar yapılmış en etkili dizilerden olan “Kurtlar Vadisi”nde başrolde oynayan Necati Şaşmaz’ın, Elazığ-Harput merkezli Kadiri Tarikatı’nın şu anki şeyhi Abdülkadir Şaşmaz’ın büyük oğlu olduğu belirtildi.

 

BABASI ÖLÜNCE “ŞEYH” OLACAK…

Tarikatın başında Şaşmaz kardeşlerin babası Abdulkadir Şaşmaz var. Kadiriler'in başına babası Tayyar Şaşmaz'ın ölümüyle gelen Abdulkadir Şaşmaz ölürse, tarikatın başına dizide Polat Alemdar rolünde izlediğimi, KKTC’nin yeni kültür ataşesi Necati Şaşmaz geçecek.

 

BİRÇOK YERDE DERGÂHI VAR…

Elazığ-Harput merkezli Kadiriler'in Ankara, İstanbul, Alanya, Gerede, Almanya olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında birçok yerde dergahı bulunuyor.

 

AMCASI ESKİ MHP’Lİ VEKİL… 

Amerika’da kaldığı dönemde yeşil kart sahibi olan Şaşmaz, bedelli askerlikten yararlanarak, askerliğini 28 gün yaptı. Amcası, eski MHP milletvekili Tahir Şaşmaz olan Necati Şaşmaz’ın, Raci Şaşmaz (Kurtlar Vadisi dizisinin senaristi) ve Zübeyr Şaşmaz adında iki kardeşi bulunuyor.

 

 


 

KADİRİLİK NEDİR?

 

Kadirilik, Hazreti Muhammed'in soyundan geldiğine inanılan, Hazar Denizi'nin güneyindeki Neyf köyünde 1078 yılında doğan ve Bağdat'ta 1167'de ölen Abdülkadir Geylani'nin yolundan gidenlerin tarikatıdır. Kadiri sözü, tarikatın kurucusunun adı olan "Abdülkadir" isminin kısaltılmış şeklinden gelir. Tarikatın inanç temelinde az yemek, az uyumak ve Allah'ın adlarını hiç durmadan anmak, yani "zikir" yoluyla Allah'a ulaşma düşüncesi ve uygulaması yatar. İslam dünyasının en yaygın tarikatlarından olan Kadirilik, Arap ülkelerinde bazı güçlü kabile ve aşiret liderlerinin aynı zamanda tarikat şeyhi olmaları sayesinde siyasi bir kimlik aldı ama Türkiye'de daha ziyade bir inanç ve kültür sistemi olarak var oldu. Kadiriler, Nakşibendiliğin aksine siyasete karışmadıkları için Osmanlı döneminde devlet tarafından Mevleviler ile beraber müsamaha ile karşılanan tarikatların ilk sıralarında yer aldılar. 

 

 

 

İşte Necati şaşmazın Tarikat Fotoğrafı…Yıl 1991: Elazığ, Harput merkezli Kadiri Tarikatı’nın şu anki şeyhi Abdülkadir Şaşmaz (ortada), büyük oğlu Necati Şaşmaz(sağda) ve ikinci oğul Raci Şaşmaz (solda)

 

 

 


 

Dünyada kendini kanıtlamış, önemli işlere imza atan yerli sanatçılarımıza Necati Şaşmaz’ın “turizm ve kültür ataşesi” olarak atanmasını sorduk:

“ŞAŞKIN VE ÜZGÜNÜZ”

 

Tanju KONURALP

 

Emin Çizenel – Ressam: Ülkemizde neler oluyor. Böyle bir olay, kabul edilebilir değildir. Biz kendi irademizle hiçbir şey yapamayacak mıyız? Bu maruz kaldığımız durumlar karşısında, düştüğüm üzüntüyü anlatamam.

Okan Ersan – Müzisyen: Bu dizi oldukça ırkçı, savaş ve şiddet içeren bir dizi. Böylesi kötü özelliklere sahip bir dizi ve başrol oyuncusunun; sırf bu etkileri yüzünden bu unvana sahip olması ise, içler acısı bir durum. Ayrıca bu şahıs bizleri nereye ve nasıl tanıtacak bunu da merak ediyorum.

Osman Alkaş – Tiyatro Sanatçısı: Kendisine kolay gelsin demekten başka bir şey gelmiyor aklıma; tuhaf bir durum.

Hüseyin Köroğlu – Tiyatro Sanatçısı: Merak ediyorum, Necati Şaşmaz’a Lefkoşa’da bir araba verseler;  Mağusa’yı bulabilir mi? Ülkemizin yetiştirdiği nice değerli sanatçı varken, neden bu kişi seçiliyor. Maalesef bizim sanatçılarımız yok sayılmakta.

Derviş Zaim – Yönetmen: Dünya ile Kıbrıs arasındaki iletişimi kuracak olan bir marka, bir karakter aranıyorsa,  bu markanın uzmanlar tarafından iyice araştırılarak seçilmesi ve bir iletişim tasarımı, projesi olarak inşa edilmesi gerekmektedir.

Hasan Hüseyin – Fotoğraf Sanatçısı: Polat Alemdar rolü ile gündeme gelmiş bir karakterin etkisi altında kalmak ve bunu kullanmaya çalışmak doğru bir hareket mi düşünülür.

 

 

Ayrıntılar bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 4800 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler