1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. Tarihi Fırsat
Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

Yazarın Tüm Yazıları >

Tarihi Fırsat

A+A-


Belediye başkanlığı seçimini kaybeden Hasan Sertoğlu,  federasyona tekrar döndü. Futbol  federasyonuna siyaseti sokmam diyen bir kişinin, siyasetleşmiş olarak dönüşü ne kadar etik tatrışılır ama önünde KOP ve FIFA yetkilileriyle öneli bir süreç var. Ev ödevine iyi hazırlanmalı. Şu anda seçimi kaybetmekle büyük bir hayal kırıklığı yaşaya bilir. Üzülmemeli. Zaten seçimin galibi aylar öncesinden belliydi. Kendisini uyarmamıza rağmen dinlemedi ve ağzının payını aldı.
Şimdi, Hasan Sertoğlu’nun eline tarihi bir fırsat düşmüştür. Umarım bu fırsatı UBP’ye rağmen iyi değerlendirir.  Çünkü  bu zihniyet Kıbrıs Türk halkına “evinde otur ve kendi liginde oyna” emrini vermektedir. UBP, KOP görüşmelerine çok sıcak bakmıyor. Sertoğlu bu tabuyu artık yıkmalı. Yıkarken de futbol ailesinin desteğini almalı. UBP fanatiklerini nasıl ikna eder bilemiyorum. “Adamlar barış için değil küslük için programlanmış”. Bu yüzden asla  görüşmelerin arkasında durmazlar. Çünkü onların tek hedefi “ganimetin paylaşımıdır”.
Hasan Sertoğlu, bu aşamadan sonra net tavır koyup yol haritasını çizmeli. Hatta bunu deklare etmeli. Açık açık “ya bu işi sonuna kadar götüreceğiz, ya da başlamadan bitireceğiz” demeli.  Bu yolun sonunun dikenli olduğunu bilmelidir. Siyasi otorite şu anda sessiz kalabilir. Son gün gerçek yüzünü gösterip “ KOP’un altında asla mücadele vermeyiz” derler. Tıpkı, 30 Ekim 1955’de KOP’u terketiğimiz  gibi.
Artık takımlarımızı gerçek  arenada izlemek isteriz. Yine Türkiye şampiyonunu ve FB, GS, BJK’nin transferlerini konuşalım. Premier, İspanya, UEFA ve Şampiyonlar Ligi’nin en büyük izleyicisi olalım. Ama bizler de oralarla mücadele verelim. 
Yeni süreç,  KKTC’liğinin dışına nasıl çıkabiliriz olmalı. Spor magazinciliğini bırakıp sürece ne kadar katkı koyabileceğimizi  tartışmalıyız. Yoksa, Çetinkaya-YAK maçı Cuma’ya alındı diye (mühim bir iş yapılmış gibi) devlet televizyonunu kullanıp gazetelerde tam sayfa ilan verirmiş gibi haber yapıp ortalığı velveleye vermenin alemi yok.
Artık herkes şunu çok iyi bilmeli. Kıbrıs Türk futbolu, izleyicisini kaybetmiştir. Kendi başımıza çalıp oynamaktan başka bir iş yapmıyoruz. Tıbkı, zirzirolar gibiyiz. Ses kirliği yapıyoruz. Futbol severlerin yüzde doksanı, avrupa arenasını izlemekte. İşte, bu noktada reklam yapmayı bırakıp gerçekleri görme zamanı gelmiştir. Anlamsız konulara vereceğiniz eforun yüzde onunu “Kıbrıs Türk futbolu bu zindandan nasıl çıkar?” üzerine kurarsak, gelecek adına çok daha iyi bir iş yapmış oluruz.

ÖNEMLİ NOT:  SIRASINDA AFGANİSTAN, UGANDA, ENDONEZYA, ETOPYA, MALEZYA LİGLERİNDEN HABER VEREN TÜRKİYENİN O MEŞHUR  SPOR TV KANALLARI , SÖZDE TANIDIĞI KKTC’NİN BU SEZON ŞAMPİYON OLAN TAKIMINA ARTIK İNŞALLAH YER VERİR.

Bu yazı toplam 1242 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar