1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Tarihi Canbulat'ta otantik futbol
Tarihi Canbulatta otantik futbol

Tarihi Canbulat'ta otantik futbol

Antik çağları hatırlatan, kale şehir olarak tarihi eserlerin en iyisi olarak gördüğüm ve sevdiğim Mağusa’da, surların gölgesinde, otantik futbol seyir zevki veren dünyada başka stat var mı acaba, merak ediyorum. Bunu araştıracağım ancak bildiğim kad

A+A-

 

 

 

Antik çağları hatırlatan, kale şehir olarak tarihi eserlerin en iyisi olarak gördüğüm ve sevdiğim Mağusa’da, surların gölgesinde, otantik futbol seyir zevki veren dünyada başka stat var mı acaba, merak ediyorum. Bunu araştıracağım ancak bildiğim kadarıyla yok. Bundan dolayı şanslıyız. Zeminin sentetik çim olmasıyla birlikte en önemli eksiği giderilen stadın hala eksikleri var. Giderileceğine olan inancımız da var. “Hisarüstü” olarak adlandırdığımız tribününün girişinin tellerle kesilmiş olması, ancak taraftarların telin kenarından hisar taşlarına “sürünerek” yukarıya çıkması, maç sonrası ise yine aynı yerden saha içine girmeleri bir güvenlik zaafı olarak gözümüze çarptı. Ayrıca maç sonrasında bir görevlinin sırf taraftar istedi diye kilitli kapılardan birini açarak bu taraftarların içeriye girmesine izin vermesi ve bu taraftarların soyunma odaları önünde henüz stadı terk etmemiş olan Küçük Kaymaklı futbolcu ve yöneticileriyle tartışması ve gerginlik yaşanması, maçın tatsız tek anısı oldu. Ancak maç öncesinde, özellikle de “hisarüstü”ndeki taraftarların, yılların özlemini giderircesine maç izleme keyfini yaşamaları ve o izleme keyfini yaşarken gözlerinin içinin gülmesi, hafızalarımızda maçın tatlı bir anısı olarak yer aldı.

MTG maça daha istekli, arzulu, hırslı ama bir o kadar da akıllı bir taktik anlayışla başladı. Sağlı sollu bindirmeler, Derviş’in geçen haftalara göre daha aktif olması, pas dağıtımında üretici olması ve savunmanın dikkatli olması, sadece motivasyon anlamında değil, taktik anlamda da daha etkili ve pozitif bir MTG izlememizi sağladı. Buna karşılık Küçük Kaymaklı özellikle savunma, maça tam adapte olamadı. İlk dakikalardaki baskıyı yeterince karşılayamadılar. Adam paylaşımında sorun yaşadılar. Kalelerinde gördükleri şanssız bir golle yenik duruma düşmek bir yana, panik psikolojisiyle oynamaya başlayınca ardı ardına hatalar devam etti. Savunmadan çıkışlarda etkili olunamadı. Jeffrey gününde değildi. Kanatlar yeterli olamadı. İkinci gol her ne kadar bir duran top olsa da savunmanın kontrol edemediği Kadir, o kalabalığın içine kafasını sokarak farkı ikiye çıkarmayı başardı. MTG oyun temposunu istediği gibi ayarlayıp, maçı istediği gibi yönlendirirken, Küçük Kaymaklı, buna aynen cevap veremedi. Orta alanda az pas yapıp ileriye çabuk çıkma ve gole ulaşma adına rakibi geçemediler. Erdoğ, Ertaç’ı neredeyse topla buluşturtmadı. Birebirde etkili MTG savunmasının önünde Deniz’in ikinci devredeki etkili oyunu, topu kendi yarı sahalarında daha az kalmasını sağladı. Ancak ikinci devrede 67. dakikaya kadar rakibini yarı sahasına kapatmayı başaran yeşil siyahlılarda maçın en kritik ve pozitif adamı olması gereken Debola, yapmaması gereken bir sorumsuzluğu yaparak oyunun gidişatının ve kontrolünün adeta rakibe teslim edilmesine neden oldu. Maç içerisinde tartışma olabilir. Doğaldır. Ancak araya girmeye çalışan bir rakip oyuncuya yapılan sert bir hareketin karşılığı tabii ki kırmızı karttır. Sonrasında oyunun kontrolünü tamamen ele geçiren MTG, son bölümde üç gol pozisyonu bulan, ancak üçüncüsünü gole çevirebilen Yasin Kansu’nun ayağından maçı kopardı ve önemli bir üç puanın sahibi oldu. Küçük Kaymaklı, dün kazanan Çetinkaya’nin dört puan gerisine düştü. Çok önemli bir kayıp. Ancak MTG haftaya Çetinkaya’yı takar ve Küçük Kaymaklı kazanırsa ligin son haftaları çok güzel bir heyecana sahne olacaktır.

Mehmet Sezener iyi bir yönetim gösterdi. Kritik dakikalarda doğru kararlar verdi. Oyunun temposunu düdükleriyle negatif etkilemedi. Yardımcıları da başarılıydı.

Bu arada maçın devre arasında Mağusa Özel Eğitim Merkezi ile İrfan Nadir 18 yaş üstü Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin bir pankart etkinliği ve sonrasında kendi aralarında bir gösteri maçı yapmaları çok güzeldi. Onların, bizim bir parçamız olduğunu bir kez daha hatırlatan bu etkinliği yapanları da kutluyorum.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 615 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler