1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Tarihi Büyük Han
Tarihi Büyük Han

Tarihi Büyük Han

Lefkoşa’nın tarihi surlar içinde bulunan Büyük Han, bugün ülkeye gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi

A+A-

 

 

Lefkoşa’nın tarihi surlar içinde bulunan Büyük Han, bugün ülkeye gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi. Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan Büyük Han’da; otantik bir Türk kahvesi ve  yerel mutfağın seçkin örneklerini sunan bir restoran bulunmaktadır. Salı ve Cuma geceleri canlı müzik eşliğinde şarap servisi yapan şarap barı da bu hana özel bir atmosfer kazandırmaktadır. Bunun dışında ise hem uluslararası, hem de yerel birçok organizasyona ev sahipliği yapan Büyük Han; ziyaretçilerin ilgisini çeken Kıbrıs’a özgü her türlü antika, elişi ve diğer sanat ürünlerini satan dükkânlara da ev sahipliği yapmaktadır.

 


 

 

1572 yılında inşa edildi

 

Osmanlı döneminde ilk Kıbrıs Valisi Muzaffer Paşa tarafından inşa edilen Büyük Han, İngiliz dönemi başından 1895 yılına kadar; Lefkoşa Merkez Hapishanesi olarak kullanılmıştır. Daha sonra 1963 yılında ise, bölgede bulunan fakir aileler buraya yerleştirilmiştir. 2003 yılında tekrar restore edilen Büyük Han; çift taraflı girişi ve ortasında bulunan mescidi ile turistlerin ilgi odağıdır.

 


 

GÜZİN OKUTAN

 

Büyük Han’da beş yıldır dükkânım var. Kıbrıs’a ait; eşek, kaplumbağa, baykuş, güvercin, Kıbrıs kapıları, amfora gibi hediyelik eşyalar yapıp satıyorum. Bunların dışında, M.Ö Kıbrıs’a ait olan; tanrıça, idol, erken-orta ve geç bronz dönemine ait hayvan figürleri de yapıp satmaktayım. Büyük Han, eski Lefkoşa’nın bir simgesi ve burada çalışmak büyük bir ayrıcalık. Para kazanmak için oldukça zor bir yer olmasına rağmen, burada bulunduğum için çok mutluyum. Maalesef kendi ülke insanımız, buradaki tarihi ve kültürel ürünlere pek ilgi göstermiyor. Genelde yurt dışından gelen turistler ve özellikle de arkeologlar, bizim göstermemiz gereken ilginin kat ve kat fazlasını gösteriyorlar.

 

MUSTAFA KEMAL

 

Ben Büyük Han’da on yıldır bulunuyorum. Emekli olduktan sonra burada kendimce bir hayatım oldu. Burada iş yapıp para kazanmak kolay olmasa da, Büyük Han’ın atmosferi her zaman bir cazibe olarak beni kendine çekmiştir. Burada işten çok, gelen turistlerle bir sohbet ortamı ve kültür alışverişi içerisindeyiz.

 

ŞENAY ERKUT

 

Sekiz yıldır Büyük Han’da dükkânım var. Burada el işi, lefkara işi ve takı gibi ürünler satmaktayım. Büyük Han’da bulunmak, bambaşka bir dünyada yaşamak gibi diyebilirim. Bu sütunlar ve duvarlar arasında bulunan rengârenk hayat, dışarıya kıyasla çok farklı. Her şeyden önce burada bir sosyalleşme ve kültür alışverişi içerisindeyiz.

 

 

 

Bu güne kadar bin 300 şiiri olan Nesrin Erkut, Büyük Han’ın müdavimlerinden.

Büyük Han’ın vazgeçilmez sohbetleri.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1017 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler