1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TARAFLARA ULUSLAR ARASI MESAJ
TARAFLARA ULUSLAR ARASI MESAJ

TARAFLARA ULUSLAR ARASI MESAJ

Uluslar arası Kriz Gurubu üyesi Hugh Pope: MARAŞ’IN İADESİNİN KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE YARDIMI OLUR · “Her iki taraf da müzakerelerde hayal güçlerini kullanmayı başaramadı” diyen Pope, Maraş’ın açılmasının Kıbrıslıl

A+A-

 

 

Uluslar arası Kriz Grubu üyesi Hugh Pope:

 

MARAŞ’IN İADESİNİN KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE YARDIMI OLUR

 

·        “Her iki taraf da müzakerelerde hayal güçlerini kullanmayı başaramadı” diyen Pope, Maraş’ın açılmasının Kıbrıslıların birbirlerini daha iyi tanıma ve anlamaları açısından bir fırsat olacağını söyleyen Pope “bu durum iki toplum arasındaki ilişkinin zehrini alacaktır” dedi 

 

·        Türk ordusunun Türkiye için 1970’lerde sağladığı müzakere avantajının, üzerinden bu kadar yıl geçmesine rağmen askeri başarının diplomatik başarıya dönüştürülememesi nedeniyle Türkiye’nin elindeki “kozun” da artık kullanılabilir olmadığı yorumları yapılıyor

 

Uluslar arası Kriz Grubu üyesi Hugh Pope, üzerinden çok zaman geçtiği için Türkiye’nin Maraş’ı geri vermesinin zor olduğunu ancak böyle bir şeyin gerçekleşmesi durumunda Kıbrıs sorununun çözüleceğine yardımcı olacağını söyledi.

“Her iki taraf da müzakerelerde hayal güçlerini kullanmayı başaramadı” diyen Pope, Maraş’ın açılmasının Kıbrıslıların birbirlerini daha iyi tanıma ve anlamaları açısından bir fırsat olacağını söyleyen Pope “bu durum iki toplum arasındaki ilişkinin zehrini alacaktır” dedi. 

Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofias, geçtiğimiz ay Maraş’ın Kıbrıslı Rumlara BM idaresi altında iadesi karşılığında Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinde veto edilen başlıkların açımasını önermişti. Öneriye karşılık veren Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin müzakere sürecinde başlık açılması için “kozunu” masaya yatırmayacağını söylemişti. 

 

“KOZ YOK OLUYOR”

Türk ordusunun Türkiye için 1970’lerde sağladığı müzakere avantajının, üzerinden bu kadar yıl geçmesine rağmen askeri başarının diplomatik başarıya dönüştürülememesi nedeniyle Türkiye’nin elindeki “kozun” da artık kullanılabilir olmadığı yorumları yapılıyor. Ancak insanlar hala Maraş’ın masada olduğunu ve Kıbrıs sorununun çözümünde önemli bir rol oynayacağını düşünüyor.

 “Maraş’ın açılması, güven artırıcı bir yöntem olarak tartışılabilir” diyen Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, asklında konuya hiçbir kimsenin dokunmak istemediğini, konuyla ilgili BM kararları olduğunu ve Maraş ile ilgili ne olursa olsun sorun yaratacağını belirterek “kimse sorumluluk almak istemiyor” dedi.

 

“FAZLA GELİŞME BEKLENMEMELİ”

Doğu Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erol Kaymak ise Güney Kıbrıs’taki ekonomik kriz ve yaklaşmakta olan başkanlık seçimleri ortadayken, Maraş ve barış görüşmelerinden çok az gelişme beklenmesi gerektiğini söyledi. Ancak Türkiye’yi Maraş’a tutunması için teşvik eden unsur, AİHM’in 13 mülk sahibi Kıbrıslı Rum’a mallarını kullanım kaybı olarak Türkiye’yi 20 milyon Euro tazminat ödemeye mahkum etmesinden sonra, giderek yok oluyor. 

“Senin olamayacak veya kullanamayacağın bir şey için neden para ödeyesin?” diyen Kaymak, Maraş’ın Türkiye için bir yükümlülük teşkil ettiğini söyledi.

Kaymak, Maraş’ın Kıbrıs Türk idaresi altında açılabileceğini bunun da Kıbrıslı Rumların uzun zamandır karşı çıktıkları Kuzey’den doğrudan ticaretin başlaması karşılığında olabileceğini ifade etti.

 

“MARAŞ’IN İADESİ MAĞUSA’NIN KURTULMASI DEMEK”

Mağusa İnisiyatifi üyesi Okan Dağlı, Mağusa’nın 16km’lik plajından sadece 200 metresi hakla açık olduğunu, diğer kısımlarının askeri bölge ve kapasitesinin altında kullanılan liman tarafından kullanıldığını söyledi. “Burası melankoli yeridir. Dünya’da bir yarısı canlı, diğer yarısı hayalet kent olan tek bölünmüş şehri” diyen Dağlı, “ekonomimiz son 40 yılın en kötü seviyesinde, nüfusumuz büyümüyor. Maraş’ı geri vermek Mağusa’yı kurtarmak anlamına gelir” dedi. 

Kapalı Maraş bölgesinde 100 otel, 5,000 ev ve işyeri, müze, kilise ve okul bulunuyor. Kıbrıs Rum yeniden inşa komisyonu başkanı Nikos Mesarites, Maraş’ın yeniden inşası 100 milyar euro tutacağını söyledi. Mesarites, “Çürümeye terk edildiği zamandan bu yana şartlar tarafından çok yıpratıldı. Çevre zehirlenmiş ve altyapı mahvolmuş bir durumda. Tamamen doğa tarafından ele geçirildi. Yeniden inşası için bir ordu gerekir” dedi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler