1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TARAFLARA ÇAĞRI
TARAFLARA ÇAĞRI

TARAFLARA ÇAĞRI

Greentree zirvesi öncesi, Kıbrıs Sivil Toplum Örgütleri Ağı’ndan taraflara çağrı “Ciddiyet ve cesaretli adımlar istiyoruz” Kıbrıs Sivil Toplum Örgütleri Ağı, bugün başlayan Green Tree Zirvesi için ilgili tüm taraflardan çözüm yönünde

A+A-

 

 

 

Greentree zirvesi öncesi, Kıbrıs Sivil Toplum Örgütleri Ağı’ndan taraflara çağrı

 

“Ciddiyet ve cesaretli adımlar istiyoruz”

 

Kıbrıs Sivil Toplum Örgütleri Ağı, bugün başlayan Green Tree Zirvesi için ilgili tüm taraflardan çözüm yönünde ciddi ve cesaretli adımlar atmalarını istedi.

Kıbrıs Türk Liderliği’ni zirve öncesi sivil toplumu yeterince bilgilendirmemekle suçlayan Kıbrıs Sivil Toplum Örgütleri Ağı bugün yaptığı açıklamada,  Rum Liderliği’ne de AB çatısı altında kullanmakta olduğu “ Siyasi Eşitlik “ ilkesini anımsatarak Kıbrıslı Türkleri Adada siyasi eşit ortak olarak görmeye bir an önce alışma çağrısı yaptı.

Toplumun çeşitli kesimlerini temsil eden 21 sivil toplum örgütü adına Green Tree Zirvesine ilişkin açıklamada şöyle denildi:

“ Kıbrıs sorunu,  yıllardır geniş toplum kesimlerinin katılımı olmadan, Kıbrıs Türk Toplumu adına Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden kısıtlı bir temsili kesim tarafından müzakere edilmeye çalışılmaktadır. Bunun tek istisnası Annan Planı sürecidir ki Kıbrıs Türk sivil toplumu o dönemde kendini dikte ettirerek sürece katılmayı başarmış ve Kıbrıs Türk toplumu adına çok önemli ve yararlı kazanımlar elde etmiştir. Ancak bu sorun iki taraflı bir sorundur ve tek taraflı hareketler ancak bir noktaya kadar başarılı olabilmektedir.

Bizler sivil toplum örgütleri olarak Kıbrıs adasında var olan tüm toplulukların  ve özellikle iki ana toplumun barış ve huzur içinde olmaları için birlikte çalışmaları, diyalog içinde olmaları ve birbirlerini anlamaları gerektiğine inanarak önümüzdeki süreçte bize düşenleri yapmak kararlılığındayız.  Aynı zamanda,  Kıbrıs sorununun önemli aktörlerine de BM Genel Sekreterinin “son oyun” diye nitelediği 22-24 Ocak New York Green Tree görüşmeleri arifesinde,  mesajlarımız aşağıdaki gibidir:

 

Kıbrıs Rum Liderliğine: “Kıbrıs Cumhuriyeti” AB içinde nüfus sayısına bakılmaksızın siyasi eşit bir ortak üyedir. Kıbrıs Türkleri de Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde Kıbrıs adasında yeniden tesis edilecek bir anlaşma çerçevesinde siyasi eşit bir ortak olacaktır. Bu gerçeğin ne anlama geldiğini toplumunuzla paylaşın ve bunun gereklerini cesaretle ortaya koyun. Bu sürece sivil toplumu katmaktan korkmayın.

 

Kıbrıs Türk Liderliğine: Federal Yönetimde çapraz oylama ve toprak düzenlemeleri gibi iki tarafın meşru ihtiyaç ve çıkarlarını gözeten açılımları cesaretli bir şekilde ortaya koyunuz ve sürece sivil toplumun dahil edilmesini sağlayın.

 

Garantörlere: Çözümsüzlüğün değil çözümün garantörü olun. Çözümde ayak direten tarafın rahatı için değil rahatsızlığı için adım atın.

 

Uluslararası topluma: En zayıf halka olarak görülen ve çözümden en çok zarar gören Kıbrıs Türk toplumunu, geçmişte göstermiş olduğu çözüm yanlısı duruşa rağmen cezalandırmaktan vazgeçip, çözümü engelleyen unsurları ortadan kaldıracak çaba ve girişimler yapın. Kıbrıs Türklerinin izolasyonunun devamı Kıbrıs Rum egemen siyasetinin çözüm yönündeki  istencini çoğaltmak yerine azaltmaktadır. Kıbrıs Türkleri bu izolasyon şartlarında tek çıkış olarak Türkiye ile süratle entegrasyon yolunu seçmek durumunda bırakılmaktadır.”  

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 762 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler