1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TARAFLAR KARARI DEĞERLENDİRDİ
TARAFLAR KARARI DEĞERLENDİRDİ

TARAFLAR KARARI DEĞERLENDİRDİ

KÜÇÜK: LTB’Yİ BİR BAŞARI HİKÂYESİNE DÖNÜŞTÜRDÜK Anayasa Mahkemesi’nin Yasa Gücünde Kararname ile LTB Başkan ve meclis üyelerinin 90 gün süreyle zorunlu izne çıkarılması kararını Anayasa’ya aykırı bularak, yürütmeyi durdurmasıyla ilg

A+A-

 

KÜÇÜK: LTB’Yİ BİR BAŞARI HİKÂYESİNE DÖNÜŞTÜRDÜK

 

 

Anayasa Mahkemesi’nin Yasa Gücünde Kararname ile LTB Başkan ve meclis üyelerinin 90 gün süreyle zorunlu izne çıkarılması kararını Anayasa’ya aykırı bularak, yürütmeyi durdurmasıyla ilgili yazılı açıklama yapan Başbakan Küçük, “Bugünkü koşulların 3-4 ay öncesine götürülmemesi, artık LTB Başkanı, Meclis üyeleri ve çalışanlarını temsil eden sendikanın sorumluluğundadır” ifadesini kullandı.

Başbakan İrsen Küçük’ün açıklaması şöyle:

“Hatırlanacağı üzere uzun süre Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan ve Meclis üyelerinin gerek idari açıdan gerek mali yapı açısından ve gerekse yürürlükteki mevzuat gereği belediye tarafından verilen hizmetlerin yürütülebilmesi amacı ile elzem toplantıları yapmaması ve alınması gereken kararları yasal vecibelerini yerine getirerek almaması nedeniyle, özelde Lefkoşa kentini genelde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ekonomik ve sağlık yönünden ciddi boyutta etkilemişti. Hat safhaya varan olumsuzlukların giderilmesi amacı ile ve kamuya gerekli hizmetleri verebilmek için Bakanlar Kurulu 04.07 .2012 tarih ve K.(1634)-2012 sayılı LTB Başkan ve LTB Meclis üyelerinin 90 gün süre ile zorunlu izne çıkarılmaları hakkında yasa gücünde kararname çıkarmıştır.

Anayasamızın 112. maddesinin verdiği yetkiye dayanarak çıkardığı bu kararname gereği Lefkoşa Türk Belediyesi yaşanan kriz ortamından çıkarılmış, çalışma barışı sağlanarak kamuya hizmet verme noktasına taşınmış, çalışanlar maaşlarını düzenli almaya başlamıştır.

Hal böyle iken belediye çalışanlarını maaşsız, Lefkoşa'yı hatta tüm KKTC'yi salgın hastalık tehlikesi ile karşı karşıya bırakma riski ile Meclis toplantılarını boykot etme kararını alan ve partilerine bağlı meclis üyelerini bu yönde zorlayan CTP ve TDP'nin hükümetimizce sorunun kaosa dönüşmeden çözümüne yönelik kararnamesini geçersiz kılma girişimi yargı takdiri ile o yönde sonuçlanmış ve belediye yönetiminin görevlerinin başına dönmelerine karar verilmiştir. Yüce yargının saygı duyduğumuz bu kararı ışığında özerk bir yapıya sahip LTB’ nin Başkan, meclis üyeleri ve çalışanları ile sorumluluklarının bilincinde derhal gerekli hassasiyeti göstermelerini ve derhal Lefkoşalıya hizmet vermelerini beklemek, ve bundan böyle ülkemizde ekonomik kayıplara ve genel sağlık tehditlerine yol açacak istenmeyen sonuçlara fırsat verilmemesini beklemek her KKTC yurttaşının en doğal hakkıdır. Tüm belediye meclis üyelerinin ve bağlı oldukları siyasi partilerin, halkımızın bu doğal hakkına saygılı davranmak zorunda olduklarını önemle hatırlatırım.

Unutulmamalıdır ki hizmet hükümetlerinin asli görevi en zor koşulları vatandaşın genelinin lehine dönüştürebilme becerisini siyasi beklentiye girmeksizin, her türlü siyasi riski alarak kararlılıkla göstermektir.

Biz o günkü kaosu, LTB’nin bugünkü haline bakıldığında da görülebileceği gibi bir başarı hikâyesine dönüştürdük. Amacımız da sadece buydu.
Bugünkü koşulların 3-4 ay öncesine götürülmemesi, artık LTB Başkanı, Meclis üyeleri ve çalışanlarını temsil eden sendikanın sorumluluğundadır.

Bu vesileyle Hükümetimizce alınan bu kararı bugüne kadar özveri ile ve harfiyen uygulayan başta İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana ve çalışma arkadaşlarına ve tüm belediye çalışanlarına teşekkürlerimi sunarım.”

 

 


BULUTOĞLULARI: YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

Lefkoşa Türk Belediye (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları, Anayasa Mahkemesi kararını değerlendirerek, “Adalet yerini buldu. kaldığımız yerden yolumuza devam edeceğiz” dedi.

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrası Bayrak Haber’de programa katılarak açıklamalarda bulundu.

Şubat ayından beri halka doğru dürüst hizmet verilemediğini belirten Bulutoğluları, “Halkımıza zor günler yaşattık. Benim gayem Meclis üyelerinin tekrar toplantılara katılması ve kaldığımız yerden kavgasız bu işleri yürütmektir. Halk bizi bu işleri yürütmek için seçti. Toplantıları boykot için değil. Ben Meclis üyelerini toplantıya çağıracağım. Çalışanların maaşlarını erken alabilmeleri için yapılabilecekleri konuşup takvim çıkararak yolumuzu devam edeceğiz” dedi.

Bulutoğluları belediye meclis üyelerine resmi toplantı için 24 saat öncesinden çağrı yapılması gerektiğinden, yarın öğleden sonra gayri resmi bir toplantı yapılabileceğini belirterek, “Resmi toplantıya onlarla konuşarak birlikte karar vereceğiz” ifadesini kullandı.

Bulutoğluları Sendikayla da görüşeceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama tavırlarını değiştirmek zorunadırlar. Tavırlarını değiştirip çalışanlar ve Lefkoşa halkı için kavgayı bıraksınlar. Onların görevleri halka hizmettir. Bu konularla günleri geçirmeleri yanlıştır. Çalışanın da hakkını hep beraber arayacağız. Hep birlikte mücadele diyeceğiz. Ama belediyede, yanlışları, usulsüzlüğü söylemek sendikanın görevi değildir. O işlerin görevi Sayıştay’dadır. Sayıştay gerekli bulguları ortaya çıkarmaktadır. Herkes görevini bilecek.”

Kaymakamlığın yürürlüğe koyduğu önlemler paketini zaten kendisinin başlattığını da belirten Bulutoğluları, para tahsilinin yasal yollarla bir plan program çerçevesinde devam edeceğini kaydetti.

Bulutoğluları şöyle konuştu:

“Böyle olmasını kimse istemiyordu. Bunlar ciddi konulardır. KKTC nüfusunun 3’te biri Lefkoşa’da yaşamaktadır. Bu olaylara karşı daha serinkanlı olunsaydı ve uzlaşı içine girilseydi bu noktalara gelinmezdi. Geçmişi bırakıp Lefkoşa halkına o günleri unutturmak için elimden geleni yapacağım. Yaptığım işler kalıcıdır. LTB’nin 100 milyon borcu yoktur. Asparagas haberlerdir. Belediye’nin bankalara borcu 42 milyondur. SSK ve İhtiyat Sandığı’na borcu ile bu rakam 65 milyondur ki yatırımlar yanında bu hiç bir şeydir. Plana göre bu borç da kapanırdı. Grevler sonucu telafisini de hükümet yaptı. Belediyeye 2 aylık 5 milyon bir hibe verildi. Keşke benim dönemimde verilseydi de bu noktaya gelinmeseydi.”

 


DANA, “LTB’DE ARTIK YANLIŞ KARAR ALMA LÜKSÜ YOK”

Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, Anayasa Mahkemesi’nin kararını tartışmanın yersiz olduğuna işaret ederek, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları ile Belediye Meclisi üyelerine düşen görevin toplantılara katılarak doğru kararlar almak olduğunun belirtti.

Dana, Anayasa Mahkemesi kararını Bayrak Habere değerlendirirken, tarafları sağduyulu davranmaya davet etti. Kemal Deniz Dana, “LTB’de artık yanlış karar alma lüksü yok” dedi.

Dana, Lefkoşa ve LTB’nin doğru yolda ilerlemesi için tarafların üzerine düşeni yapması gerektiğini de belirtti.

Kemal Deniz Dana, Lefkoşa ve LTB’nin zor bir süreçten geçtiğini ifade ederek, Yasa Gücünde Kararnameyle LTB’de görevlendirilmesinden itibaren belediyenin idari sosyal ve mali yapılandırılmasının şart olduğunu görerek bu konuda süratle adımlar atıldığını söyledi.

Atılan adımları tamamlamalarının mümkün olamadığını kaydeden Dana, “Yarından itibaren seçilmiş Belediye Meclis üyeleri ve Cemal Başkan’la bunları değerlendirme şansı bulacağız. Doğru şeylerin yapılması halinde LTB’de işlerin yoluna gireceği kanaatindeyim” dedi.

Dana, Kaymakam olarak asli görevleri arasında, Belediye meclis üyeleri, başkan ve sendika arasında hakemlik yapma görevi bulunduğuna işaret ederek, LTB’nin içine girdiği çıkmaz nedeniyle bu koordineyi sağlamada yeterli olunamadığını söyledi.

Kemal Deniz Dana, LTB’nin bu noktaya gelmesinde toplantılara katılmayan Belediye Meclisi üyelerinin de sorumluluğu olduğunu belirtti.

LTB ve Lefkoşa’da kimsenin hiçbir yasadışı davranış içine giremeyeceğini ifade eden Dana, LTB’deki kısa göreve süresi içinde Belediye’nin 2012 Bütçesinin geçirildiğini, bulunabilen tüm borçların kayıt altına alındığını, eksik olan 3 tüzüğün yürürlüğe konulduğunu, mali yapılanmayla ilgili çalışmalar yapıldığını anlattı.

Dana, LTB’de gerçekleştirilen en önemli şeyin çalışanların mutluluk ve huzur içerisinde görev yapmaları olduğuna söyledi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1104 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler