1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Taraflar arasında uçurum"
Taraflar arasında uçurum

"Taraflar arasında uçurum"

Kıbrıs Rum basını: “Tarafların görüşleri arasında uçurumlar var”

A+A-

 

“Kıbrıs müzakerelerinin ilerlemediği, müzakereler düzeyinde sorunun çeşitli yönlerine ilişkin görüşmelerin, tarafların görüşleri arasındaki uçurumu doğruladığı, BM’nin ise şu anda tarafların karşılıklı görüşlerini not ettiği” öne sürüldü.

“BM bir şey yapmıyor, karşılıklı görüşleri not ediyor”
Fileleftheros “Yeni Eroğlu-Anastasiadis Görüşmesinde Niyetler Netleştirilecek” başlıklı haberinde edindiği bilgilere dayanarak şu anda tarafların karşılıklı sunduğu yazılı ve sözlü görüşlerini not etmekte olan BM’nin görüşmelere müdahale etmediğini yazdı.
Kıbrıs Türk tarafının toprak konusunda öneri sunmadığını, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ve Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay’ın, yol haritası ve referandum belirlenmezse harita ve toprak oranı sunmalarının söz konusu olmayacağını açıkladıklarını okurlarına aktaran gazete, özetle şunları yazdı:
“Ulusal Konsey’in önceki günkü toplantısında söylendiği üzere Kıbrıs Rum tarafı, toprak konusunda öneri sunulmazsa prosedürün ikinci aşamaya, al-ver aşamasına geçmesini kabul etmeyecek. Buna paralel olarak bu başlıkta Türk tarafı öneri sunmazsa Rum tarafı da sunmayacak. Belge sunulan konularda dahi temel konularda büyük farklılıklar saptanıyor. Mülkiyette, detayların ötesinde, ana anlaşmazlık, Kıbrıs Rum tarafının ilk söz hakkının malın yasal sahibinde, Türk tarafının da malın bugünkü kullanıcısında olmasında ısrar etmesidir.
Diplomatik kaynaklar, Ağustos ayında gerçekleştirilecek Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra gelişme olacağını düşünüyor. Ancak Türklerin hareketleri bunu doğrulamıyor, işaretler de bunu desteklemiyor. Dahası Türk Dışişleri Bakanlığı, sahte devletin yükseltilmesini hedefleyen B planını harekete geçirdi, bu çabanın müzakere prosedürünü çöküşe sürükleyeceği de aşikârdır.”
(tak)

Bu haber toplam 1728 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler