1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TAPUDA OTOMASYON PROJESİ
TAPUDA OTOMASYON PROJESİ

TAPUDA OTOMASYON PROJESİ

KKTC Tapu ve Kadastro Otomasyon Projesi çerçevesinde Tapu’da reform süreci bugün başlatıldı. Tapuda reform süreci için pilot bölge Lefkoşa seçilirken, bu hizmetler sırasıyla Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt ile devam edecek. Başbakanlık ile İçişleri

A+A-

 

 

KKTC Tapu ve Kadastro Otomasyon Projesi çerçevesinde Tapu’da reform süreci bugün başlatıldı.

Tapuda reform süreci için pilot bölge Lefkoşa seçilirken, bu hizmetler sırasıyla Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt ile devam edecek.

Başbakanlık ile İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın Türkiye Büyükelçiliği katkılarıyla hayata geçirilen Tapu’da reform süreci çalışmaları kapsamında toplam 2 bin 604 adet tapu kütüğünde 927 bin koçan bilgisayar ortamına geçirildi.

Tarihi önemi çok büyük olan tapu kayıtlarının, kağıt ve elle yazılı olmasından dolayı yıllar içinde yıprandıklarını, yırtılıp silindiklerini, ayrıca bir yangın ihtimalini göz önüne alan İçişleri Bakanlığı, tüm belgeleri fotoğraflayıp bilgisayar ortamına aktararak güven altına aldı.

Projenin maliyetinin yaklaşık bir milyon 354 bin TL dolayında olduğu kaydedildi.

Başbakan İrsen Küçük’ün katılımıyla bugün İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nda bir basın toplantısı düzenlenerek, Tapu’da reform süreci başlatıldı.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük basın toplantısında yaptığı konuşmada, Osmanlı dönemine dayanan kayıtların Türkiye Büyükelçiliği’nin desteğiyle bilgisayar ortamında güven altına alındığını söyledi.

Başbakan Küçük, Tapu’da reformun tamamlanmasının ve yürürlüğe girmesinin kendilerini mutlu ettiğini, bunun Kamu Reformu, Askerlik Yasası ve Faiz Yasası gibi yasalarla süreceğini belirterek, önemli ve kalıcı reformlara devam edeceklerini kaydetti.

Küçük, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü de kutladı.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da konuşmasına, Başbakan Küçük’ün doğum günü ile herkesin 14 Şubat Sevgililer Günü’nü kutlamasıyla başladı.

Bakan Çavuşoğlu, e - devlet sürecinin; tapu kayıtları ile başladığını, yakında e - kimlik ve e -pasaportun da işleme girmesiyle süreceğini belirtti.

Çavuşoğlu, projede 2012 yılının aşılmaması ümidi ve dileğiyle tapu kayıtlarının tamamen elektronik ortamda işlem göreceğine de inanç belirterek, toplam 2 bin 604 tapu kütüğünde 927 bin sayfanın tarandığını ve böylece KKTC’nin mevcut tüm tapu kütüklerinin bilgisayar ortamında yedeklendiğini kaydetti.

Taranan fotoğrafların ilçe ve köy/mahalle bazında tasniflendiğini ve bu şekilde bilgisayar ortamında depolandığını ifade eden Çavuşoğlu, köy bazında depolanan fotoğrafların tek tek gözden geçirilerek, hatası olanların yeniden tarandığını ve aynı zamanda her bir fotoğrafın “İlçe”, “Kasaba/Köy”, “Mahalle”, “Blok”, “Koçan no” bilgileri ile indekslendiğini, indeksleme çalışmalarının da KKTC’nin bütünü açısından tamamlandığını belirtti.

KKTC TAPU VE KADASTRO OTOMASYON PROJESİNDE TAMAMLANAN İŞLER

Bu arada proje ile ilgili basına verilen bilgi notunda, projenin maliyetinin yaklaşık bir milyon 354 bin TL dolayında olduğu belirtildi.

Bilgi notunda, 2 bin 604 adet tapu kütüğünde, 927 bin sayfanın bilgisayar ortamına aktarılmasının tamamlandığı ve yaklaşık 400 GB veri depolandığı kaydedildi.

Açıklamada, 927 bin sayfanın koçan numarasına göre indekslenmesinin tamamlandığı, bilgisayar ortamına aktarılan koçanların izlenmesi, kayıt girişinin yapılması, kayıtların koçan - sicil - kimlik bilgilerine göre ilişkilendirilmesi, girişi yapılan kayıtların sorgulanması, engel girişi işlemlerinin yapılması, devir işlemlerinin yapılması ve koçan yazdırılması ile ilgili yazılım işleminin de tamamlandığı ifade edildi.

Lefkoşa Tapu Amirliği yetki alanındaki tüm kütüklerin kayıt girişinin de tamamlandığı ve 143 bin koçan, 330 bin malik ve 48 bin 150 engel kaydının girildiği belirtilen bilgi notunda, bin 230 adet devir işleminin de bilgisayar sistemi üzerinden yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Lefkoşa Tapu Dairesi’nde yapılan günlük işlemler sonucu oluşan yeni duruma göre, verilerin güncellenmesinin günlük olarak yapıldığı, ayrıca tüm ilçelerde günlük işlemler sonucu kütükler üzerinde yapılan değişikliklerin de yeniden fotoğraf çekilmek suretiyle bilgisayar ortamında güncellendiği bilgisi verildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1529 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler